Binance’e ABD’de IRS Tarafından Soruşturma Açıldı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Amerika’nın vergi dairesi olarak bilinen IRS (Internal Revenue Service), kaynaklardan gelen haberlere göre kripto para borsası Binance’a soruşturma başlattı. Bu gelişmeyle beraber, büyük oranda denetimsiz bir şekilde faaliyet gösteren ve şu sıralar ne olacağı belirsiz bir volalite dalgasıyla karşı karşıya olan kripto para endüstrisinde hareketlilik gözlendi. Bu hafta operasyonlarını durduran bir akaryakıt şirketini hedef alan hackerlar şirketten kripto para halinde 5 milyon dolarlık bir fidye istemişti.

blank

Bloomberg’in bugün yaptığı habere göre, ABD Adalet Bakanlığı ve IRS yetkilileri, Cayman Adaları merkezli Binance şirketinin operasyonları hakkında yüksek ölçüde bilgi sahibi olan kişilerden bilgi almaya çalışıyor. Haberin kaynağı olarak ise meseleyle yakından ilginen anonim bir isim açıklandı.

blank

Kara Para Aklama Dosyalarıyla İlgilenen Savcılar Görev Alacak

ABD’li yetkililerin soruşturmayla beraber neyi öğrenmek istediği tam olarak bilinmese de, raporlara göre soruşturmanın başında, uluslararası kara para aklama davalarında görevlendirilmesiyle bilinen ABD Adalet Bakanlığı banka bütünlüğü biriminin savcıları yer alıyor.

Blockchain verileri şirketi Chainalysis’in sağladığı verilere göre geçtiğimiz yıl, Binance üzerinden gerçekleşen illegal para aktarımı miktarı, diğer kripto para borsaları üzerinden gerçekleşenlere oranla çok daha miktarda oldu. Ancak zaten Binance’ın dünyanın en büyük kripto para borsası olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu yazının yazıldığı anlarda Binance olaylarla ilgili yorum yapmadı. Binance yetkilileri de kendisinden bilgi almak isteyen gazetecilere bu konuyla ilgili herhangi bir yorumları olmadığını belirtti.

Binance Sözcüsü Jessica Jung Yasal Sorumluluklarıyla İlgili Açıklama Yapmıştı

Binance sözcüsü Jessica Jung, Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda şöyle demişti: “Yasal sorumluluklarımızı oldukça ciddiye alıyoruz ve bu konuda denetim birimleri ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca, finansal kuruluşların kara para aklama tespiti için ve şüpheli aktiviteleri belirlemekte kullandığı bir sistemin entegrasyonu için çok çalıştık.”

2017 yılında, şu anda milyarder haline gelen Changpeng Zhao (kısa adıyla CZ olarak da biliniyor) tarafından kurulan Binance, geçtiğimiz yıl yaşanan kripto para patlamasının ana aktörlerinden biri olmuştu. Hacim olarak sürekli dünyanın en büyük kripto para borsası ünvanını korumayı başaran Binance bazı günlerde 24 saat içerisinde 80 milyar doları aşan işlemler gerçekleşiyor. Kripto para dünyası değer olarak patlama yaşasa da, ABD’de piyasalar halen büyük ölçüde denetimsiz olmayı sürdürüyor. Ancak gerçekleşen anonim işlemler her geçen gün ABD’li yetkililerin daha çok dikkatini çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend