30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Binance’de 4.6 Milyon Dolarlık Filecoin API Hatası Meydana Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bir API’nin “yanlış kullanımı”, aynı Filecoin tokenlerinin iki kez yatırılmasına neden oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kullanıcılar, Binance’e birden fazla para yatırılmasına izin veren bir Filecoin hatasını keşfettiler.
  • İşlem, Filecoin blok zincirinde yalnızca bir kez gerçekleştiği için teknik olarak “çifte harcama” değildir.
  • Filecoin ve Binance bunun bir hata olmadığını; sadece API’lerin “yanlış kullanımı” olduğunu söylüyor.

Perşembe günü Coindesk, 4.6 milyon Dolarlık Filecoin tokenlerinin Binance’e birden fazla kez yatırılmasına izin veren bir istismar hakkında haber yayınladı. Filecoin ve Binance ise bunun bir hata yerine API’lerin “yanlış kullanımı” olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çifte Harcama Hatası Değil

Sorun, aynı kripto paranın iki kez harcanmasına izin veren ve genellikle bir blok zincirine yapılan bir saldırının neden olduğu “çifte harcamaya” benziyordu. Ancak yetkililer bunun bir “yanlış kullanım” olduğunu savunuyor.

Filecoin, merkezi olmayan bir depolama ağını etkinleştirmeye yardımcı olan bir tokendir.

Bitcoin ve diğer kripto paraları destekleyen iş kanıtı fikir birliği mekanizması, çifte harcamaları önlemek içindir. Ancak söz konusu işlem, borsa yanlışlıkla işlemi iki kez kabul etse de, Filecoin blok zincirinde yalnızca bir kez gerçekleşti. Yani sonuç, çifte harcamadan daha çok “çifte para yatırma” gibiydi.

Binance Sözcüsü Herhangi Bir Fon Kaybının Yaşanmadığını Belirtti

Filecoin’in arkasındaki ekip olan Protocol Labs’deki bir blog yazısında, “Filecoin ağı veya RPC (uzaktan prosedür çağrısı) API koduyla ilgili herhangi bir sorun yoktur.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Decrypt’e yaptığı açıklamada Protocol Labs sözcüsü, “Blok zincirinin kendisinde çifte harcama olmadığından eminiz.” dedi.

Binance ise Filecoin tokenı olan FIL depozitolarının, çifte para yatırma işleminin ardından durdurulduğunu söyledi. Şirket sözcüsü, “Sorun, Lotus (Filecoin’in yazılım paketi) API mantığının yanlış kullanılması ve bunun Filecoin Ağına aktarım ve depozito yatırma entegrasyonundan kaynaklandı.” açıklamasını yaptı. Uygulama programlama arabiriminin kısaltması olan API, yazılımın diğer yazılımlarla iletişim kurmasının bir yoludur.

İlgili Haber:  Eski Google Avukatı, Kriptoya Dahil Olan Yüksek Profilli Avukatların Arasına Katıldı

Binance sözcüsüne göre aksaklık nedeniyle herhangi bir fon kaybı yaşanmadı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar