Binance’den Flaş Karar: Tesla, Facebook ve Google Tokenize Hisse Senedi Satışları Durduruluyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Binance, kullanıcıların tokenize edilmiş popüler hisse senetlerini alıp satmasına izin veren hisse senedi token satışlarını durduruyor.

blank

Haberin Özeti

  • Binance, tokenize hisse senedi satışını durduruyor.
  • 14 Ekim’den itibaren Tesla, Facebook, Google gibi şirketlerin tokenize hisse senetleri Binance’de satılamayacak.

Finansal düzenleyiciler Binance’in hisse senedi tokenlerini inceledikten sonra, dünyanın en büyük kripto borsası, söz konusu tokenlerin satışını durdurma kararı aldı.

blank

Binance’nin Kararı Ne Anlama Geliyor?

Binance.com’da bugün yapılan duyuruda, “Binance.com’da yeni hisse senedi tokenleri satın alınamayacak ve Binance.com, 14 Ekim 2021’den itibaren hiçbir hisse senedi tokenini desteklemeyecektir.” ifadeleri paylaşıldı.

Binance, “diğer hizmetlerine” odaklanmak için hisse senedi tokeni satışlarını durduracağını söyledi.

Nisan ayında piyasaya sürülen hisse senedi tokenleri, Tesla, Facebook, Google ve Coinbase gibi popüler hisse senetlerinin tokenize edilmiş versiyonlarıdır. Tokenler, Alman yatırım firması CM-Equity ile yapılan bir ortaklık aracılığıyla Binance’de listeleniyor. Firma aynı zamanda FTX Exchange ve Bittrex’e de aynı konuda yardımcı oluyor.

Binance’de hisse senedi tokeni olan kullanıcıların, bunları satmak veya varlıklarını CM-Equity ile yakında açılacak olan bir portala taşımak için 90 günleri var. Söz konusu portalın bu yıl 15 Ekim’den önce açılması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Binance’in duyurusundan birkaç saat sonra, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, tüketicileri Binance’in Hong Kong yasalarına göre menkul kıymetler oluşturan bu tür tokenleri sunmak için “lisanslı ve kayıtlı” olmadığı konusunda uyardı. Dün, İtalya’nın mali düzenleyicisi Consob da Binance’in ülkede herhangi bir yatırım hizmeti veya faaliyeti sunmaya yetkili olmadığını söyledi.

Alman Finans Düzenleyicisi Binance’i Uyardı

Binance’in duyurusunda bahsedilmemesine rağmen, Alman mali düzenleyicileri BaFin Nisan ayında bu hisse senedi tokenlerinin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine dair “makul gerekçeler” olduğunu açıklamıştı. Aynı şekilde, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) de, bu tokenlerin menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için bir soruşturma başlattı. İngiltere ve Alman düzenleyiciler, Binance’in hisse senedi tokenlerini piyasaya sürmeden önce bir prospektüs sunmadığını da belirtti.

Bugün, Hong Kong’un mali düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında söz konusu tokenize hisse senetlerinin “menkul kıymetler” olmalarının muhtemel olduğu konusunda borsayı ve tüketicileri uyardı.

Binance, büyüklüğü ve kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, dünya çapındaki düzenleyicilerin uzun zamandır açık hedefi olmuş durumda. Son 24 saatte Binance, 14 milyar Dolardan fazla işlem hacmi üretti. CoinGecko’ya göre, ikinci sırada yer alan kripto borsası Coinbase’in ise geçtiğimiz gün 1.5 milyar Dolarlık bir işlem hacmi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerindeki yetkililer, Binance.com’un vatandaşlarına hizmet sunmaya yetkili olmadığını açıkça belirttiler. Ancak Binance’ye internet bağlantısı olan herhangi bir yerden erişmek ve kripto para ticareti yapmak oldukça kolay…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend