2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Binance’den Flaş Karar: Tesla, Facebook ve Google Tokenize Hisse Senedi Satışları Durduruluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Binance, kullanıcıların tokenize edilmiş popüler hisse senetlerini alıp satmasına izin veren hisse senedi token satışlarını durduruyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Binance, tokenize hisse senedi satışını durduruyor.
  • 14 Ekim’den itibaren Tesla, Facebook, Google gibi şirketlerin tokenize hisse senetleri Binance’de satılamayacak.

Finansal düzenleyiciler Binance’in hisse senedi tokenlerini inceledikten sonra, dünyanın en büyük kripto borsası, söz konusu tokenlerin satışını durdurma kararı aldı.

Binance indirim kodu

Binance’nin Kararı Ne Anlama Geliyor?

Binance.com’da bugün yapılan duyuruda, “Binance.com’da yeni hisse senedi tokenleri satın alınamayacak ve Binance.com, 14 Ekim 2021’den itibaren hiçbir hisse senedi tokenini desteklemeyecektir.” ifadeleri paylaşıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Binance, “diğer hizmetlerine” odaklanmak için hisse senedi tokeni satışlarını durduracağını söyledi.

Nisan ayında piyasaya sürülen hisse senedi tokenleri, Tesla, Facebook, Google ve Coinbase gibi popüler hisse senetlerinin tokenize edilmiş versiyonlarıdır. Tokenler, Alman yatırım firması CM-Equity ile yapılan bir ortaklık aracılığıyla Binance’de listeleniyor. Firma aynı zamanda FTX Exchange ve Bittrex’e de aynı konuda yardımcı oluyor.

Binance’de hisse senedi tokeni olan kullanıcıların, bunları satmak veya varlıklarını CM-Equity ile yakında açılacak olan bir portala taşımak için 90 günleri var. Söz konusu portalın bu yıl 15 Ekim’den önce açılması bekleniyor.

Binance’in duyurusundan birkaç saat sonra, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, tüketicileri Binance’in Hong Kong yasalarına göre menkul kıymetler oluşturan bu tür tokenleri sunmak için “lisanslı ve kayıtlı” olmadığı konusunda uyardı. Dün, İtalya’nın mali düzenleyicisi Consob da Binance’in ülkede herhangi bir yatırım hizmeti veya faaliyeti sunmaya yetkili olmadığını söyledi.

Alman Finans Düzenleyicisi Binance’i Uyardı

Binance’in duyurusunda bahsedilmemesine rağmen, Alman mali düzenleyicileri BaFin Nisan ayında bu hisse senedi tokenlerinin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine dair “makul gerekçeler” olduğunu açıklamıştı. Aynı şekilde, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) de, bu tokenlerin menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için bir soruşturma başlattı. İngiltere ve Alman düzenleyiciler, Binance’in hisse senedi tokenlerini piyasaya sürmeden önce bir prospektüs sunmadığını da belirtti.

İlgili Haber:  Doların Zayıflığı Altcoin Sezonuyla Buluşurken Bitcoin 50.000 Doları Görmek Üzere mi?

Bugün, Hong Kong’un mali düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında söz konusu tokenize hisse senetlerinin “menkul kıymetler” olmalarının muhtemel olduğu konusunda borsayı ve tüketicileri uyardı.

Binance, büyüklüğü ve kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, dünya çapındaki düzenleyicilerin uzun zamandır açık hedefi olmuş durumda. Son 24 saatte Binance, 14 milyar Dolardan fazla işlem hacmi üretti. CoinGecko’ya göre, ikinci sırada yer alan kripto borsası Coinbase’in ise geçtiğimiz gün 1.5 milyar Dolarlık bir işlem hacmi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerindeki yetkililer, Binance.com’un vatandaşlarına hizmet sunmaya yetkili olmadığını açıkça belirttiler. Ancak Binance’ye internet bağlantısı olan herhangi bir yerden erişmek ve kripto para ticareti yapmak oldukça kolay…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar