Binance’ın 9.4 Milyon Dolarlık Çalıntı Fon İşlediği İddia Ediliyor!

0
122

Japon kripto borsası Fisco, Binance’ın gevşek KYC politikaları sayesinde fon çalan hackerların 9.4 milyon dolardan fazla kazanmasına izin verdiğini iddia etti.

Fisco, Binance’in hackerların çaldıkları 9.4 milyon doları nakite çevirmelerinin önüne geçmediğini iddia etti. Binance’a bu konuda bilgi verildikten sonra bile yasadışı kazanılan bu fonların dondurulmadığı ortaya atıldı. Fisco, bu iddialarla ilgili yasal süreci başlatarak Binance’ın tazminat ödemesini talep ediyor.

Fisco, 14 Eylül tarihli Kuzey California Bölge Mahkemesi’nde açılan şikayete göre, Binance kripto borsasının 2018 yılında yasadışı bir şekilde fonlardan 9.4 milyon dolardan fazla paranın çekilmesini kontrol edemediğini iddia etti.

2019’da Fisco’ya 44 milyon dolar ile devredilmeden önce “Zaif” adıyla bilinen Japon kripto para borsası Eylül 2018’de hackerlar tarafından hedef alındı ve 63 milyon dolarlık Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin çalındı.

O günlerde bilgisayar korsanları Zaif’in hesabına erişip, borsadaki fonların çoğunu boşaltmıştı. Bu olaydan kısa süre sonra Japon yetkililer tarafından yasal bir soruşturma da başlatılmıştı.

Aradan geçen iki yılın ardından Fisco, günlük işlem hacminde dünyanın en iyi kripto borsalarından biri olan Binance’ın hackerların 9.4 milyon dolarlık kripto para birimlerini bozdurmasını durdurmadığını iddia etti.

Fisco tarafından yapılan açıklamada “hırsızların Binance aracılığıyla çalınan fonları, yeni kullanıcıların herhangi bir kimlik veya KYC bilgisi sağlamadan hesap açabilmesine ve 2 Bitcoin’in altındaki miktarlarda borsada işlem yapabilmesine izin veren Binance politikasından yararlanarak akladığı” ifadeleri yer aldı.

Fisco, 2018’de çalınan fonlar hakkında Binance’a defalarca kez haber verdiğini belirterek, “Binance’ın kripto paranın Zaif’ten çalındığından ve Binance borsasındaki hesaplara aktarıldığından haberdardı. Fakat kasıtlı olarak ya da ihmalkârlık sebebiyle bir şekilde bu kara para aklama sürecini önlemedi” şeklinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fisco bu iddiasına dayanak olarak Binance’ın 2019 yılında 2.8 milyar dolarlık çalıntı kripto para birimlerinin %27’sini almasını gösterdi.

İlgili Haber:  Kübalılar ABD'nin Ticaret Ambargosunu Delmek İçin Bitcoin Kullanıyor

Peki Neden Binance Hakkında California’da Dava Açıldı?

Fisco, iki nedenden dolayı California’da şikâyette bulunmaya karar verdiğini ekledi. Fisco’ya göre hack kurbanlarından bazıları bu bölgede bulunuyordu ve Binance’ın “kritik bileşenleri” Amerika’da yer alıyordu. Fisco’nun iddialarına göre bu bileşenlerden bazıları, Binance’ın Amazon Web Services üzerinden çalışan bulut sunucularını ve kripto rezervlerinin büyük bir bölümünü de içeriyor.

Tüm bu sebeplerden Fisco, hackerların 9.4 milyon dolar para kazanmasına izin verdiğini iddia ettiği Binance’dan tazminat talep ediyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here