5 Ağustos 2022, Cuma
30.6 C
İstanbul

44.000 Dolar Değerinde Elektrik Çaldığı Tespit Edilen Bitcoin Madencisi Hapse Atıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere, Leicestershire’daki bir Bitcoin madencisi, 44.000 Dolar değerinde elektrik çalarak Bitcoin madenciliği yaptı. Suçun tespit edilmesinin ardından madenci hapse atıldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere, Leicestershire’daki bir Bitcoin madencisi, 44.000 Dolar değerinde elektrik çalarak Bitcoin madenciliği yaptı.
  • Madenci, 11 Ekim’de görülen mahkemesinin ardından toplam 13 ay 2 hafta hapis cezasına çarptırıldı.

40 yaşındaki Sanjay Singh, İngiltere’nin Leicestershire kentindeki iki tesiste Bitcoin madenciliği yapmak için 32.000 Euro (44.000 Dolar) değerinde elektrik çaldı. Madenci, hapse atıldı.

Binance indirim kodu

Kraliyet Savcılık Servisi’nden Andrew Baxter konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bitcoin girişiminden para kazanma işindeydi; ancak operasyonu yürütmek için gereken makineleri çalıştırma maliyetini karşılayacak kadar dürüst değildi.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Singh, 11 Ekim’de görülen mahkemesinin ardından toplam 13 ay 2 hafta hapis cezasına çarptırıldı.

Bitcoin Madencisi Bunu Nasıl Yaptı?

Singh, ilk olarak, bir güç sağlayıcısının, madencilik faaliyetinin sistemi aşırı yüklemesinden kaynaklanan bir arızayla ilgili soruşturma açmasıyla tespit edildi.

Soruşturma kapsamında Singh’in tesislerinin detaylı olarak incelenmesi ile birlikte, Bitcoin madencisinin yüklü miktarda kaçak elektrik kullandığı belirlendi.

Bitcoin Madenciliği ve Elektrik Tüketimi

Bitcoin madenciliğinin muazzam düzeyde elektrik tükettiği artık tüm dünya tarafından biliniyor.

Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin ağı yılda yaklaşık 100 terawatt-saat (TWh) elektrik tüketiyor. Bu, Bitcoin ağının pek çok ülkeden daha fazla elektrik tükettiği anlamına geliyor.

Söz konusu yüksek elektrik tüketimi, çevre üzerinde olumsuz ve yaygın olarak da eleştirilen bir etki bırakıyor. Yine Cambridge Üniversitesi verilerine göre, Bitcoin ağının sadece %39’u yenilenebilir enerji kaynakları tarafından besleniyor.

Dün yayınlanan yeni veriler ise ABD’nin şu anda Bitcoin madenciliği anlamında dünyanın lider ülkesi konumuna yükseldiğini gösteriyor. Bahar aylarından bu yana Çin’de uygulanan kripto madenciliği yasakları ise ABD’nin bu anlamda lider konuma yükselmesindeki temel tetikleyici etken olarak görülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar