Paul R. Milgrom geçen ay Algorand bünyesine katıldı. Stanford’da ekonomi profesörü olarak çalışan Milgrom şimdilerde ise bir Nobel Ödülü sahibi.

Haberin Özeti

  • Paul Milgrom, Algorand’a danışman olarak hizmet veriyor.
  • Milgrom, açık artırma pazarlarındaki çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülü kazandı.
  • Aynı zamanda ekonomist olan Milgrom, Algorand blockchaini için hizmet veren birkaç yüksek profilli danışman arasında yer alıyor.

Silvio Micali tarafından kurulan blockchain platformu Algorand, MIT ekonomi araştırmacıları, oyun teorisi uzmanları, Turing Ödülü kazananları ve AngelList kurucu ortağı Naval Ravikant’ı içeren bir danışman ekibini bünyesinde bulunduruyor.

Artık bu karışıma bir de Nobel Ödülü sahibi eklenebilir.

Nobel İktisadi Bilimler Ödülü’nün Sahibi Milgrom

Bugün, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Algorand danışmanı Paul Milgrom’a Nobel İktisadi Bilimler Ödülü’nü verdi. Milgrom, Stanford’daki meslektaşı ve yardımcı ödüllü Robert Wilson ile birlikte, radyo frekansları gibi tipik olarak açık artırmalara katılmayan pazarlar için yeni bir açık artırma türü tasarlamıştı.

Akademi tarafından yapılan basın açıklamasına göre Milgrom, “teklif verme stratejilerini analiz ederek bir format geliştirdi ve bu format sayesinde satıcının beklenenden çok daha yüksek seviyede gelir elde etmesini” sağladı.

Algorand ilk olarak Milgrom’un 22 Eylül’de danışman ekibine katılacağını duyurmuş ve başarılı ekonomistin Algorand ekibine bir dizi modern mikroekonomik teori ve geniş topluluğa da derin uzmanlık getireceğini belirtmişti.

Algorand Gittikçe Büyüyen Bir Blockchain Platformu

Haziran 2019’daki token satışında 60 milyon dolar toplayan blockchain platformu, son zamanlarda birçok başarıya imza attı. USDC stablecoin, geçen ay Algorand blockchainine katıldı. Marshall Adaları ise ilerleyen süreçte devlet destekli kripto para birimini Algorand blockchaininde yayınlayacağını duyurdu. Bunun yanında sosyal medya platformu Props’tan altın yatırımcısı Meld’e kadar birçok proje, sağladığı hız nedeniyle Ethereum yerine Algorand’ı tercih ettiğini açıkladı.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0 Nedir?

Algorand saniyede 1.000 işlem desteğine sahipken, Ethereum (Ethereum 2.0’ geçene kadar) çok daha düşük değerlerde sıkışıp kaldı. Ayrıca Ethereum’un pek çok kullanıcı tarafından pahalı olarak değerlendirildiğini de belirtmekte fayda var.

Ekibe katıldıktan sonra yaptığı açıklamalarda ise Milgrom, “Blockchain’in yaygın bir şekilde benimsenmesine katkı sağlayacak vizyoner bir ekibin parçası olmak oldukça heyecan verici.” dedi.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın