8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Bir Tetikçiye Bitcoin ile Ödeme Yapıldığı Ortaya Çıktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bir FBI çalışanı, takip edilen bir Coinbase hesabında şüpheli transferler tespit etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir Coinbase kullanıcısı, tuttuğu tetikçiye Bitcoin ile ödeme yaptı.
  • Bitcoin’in gönderildiği tetikçi ise henüz tespit edilemedi.

Tüyler ürpertici bir cinayet hikayesi, bir tetikçinin Coinbase üzerinden Bitcoin ile ödeme aldığını ortaya koyuyor.

Binance indirim kodu

Olay ABD’de Gerçekleşti

Söz konusu cinayet hikayesi, eşi Ann’i öldürmek için bir web sitesinden kiralık katil tutan ve ödemeyi de Coinbase üzerinden Bitcoin ile yapan Nelson Replogle isimli bir kişi merkezinde gerçekleşiyor. Cinayeti, FBI Özel Ajanı Clay Anderson ortaya çıkardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ajan Anderson, İngiliz Yayın Kurumu (BBC) çalışanlarından bir istihbarat aldıktan sonra konuyu detaylı olarak araştırmaya başladı. FBI ajanı daha sonrasında Ann Replogle’ı olası cinayet planı ile ilgili olarak uyardı.

Ajan Anderson, yaptığı araştırmalarda kiralık katilin Bitcoin ile ödeme aldığını belirledi. FBI Siber Görev Gücünün de desteğiyle, kripto para transfer işleminin Coinbase cüzdanları üzerinden gerçekleştiği tespit edildi.

Daha sonra Coinbase yönetimi ile iletişime geçen yetkililer, Replogle ile ilgili kişisel bilgileri talep etti. Coinbase borsa yönetimi de, borsaya kaydolmak için gerekli olan fotoğraf, kimlik bilgileri gibi tüm detayları FBI ile paylaştı.

Anonimlik Riski

Ancak FBI henüz tetikçiyi tespit edemedi. Bunun nedeni, tetikçinin Bitcoin işlemleri için “müşterinizi tanıyın” yasalarına uyması gereken Coinbase gibi bir ticari hizmet kullanmaması; bunun yerine kendi kişisel cüzdanını kullanması olarak belirtildi. Bu durum da kiralık katilin kimlik bilgilerinin saklı kalmasına neden oluyor.

Durum, Bitcoin’in büyük ölçüde anonim bir şekilde nasıl kullanılabileceğini ve bu konudaki riskleri gözler önüne seriyor. Ancak asıl önemli nokta olarak; blockchainde gerçekleşen herhangi bir işlemin, kodlar takip edilerek ortaya çıkarılabileceğini de gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Patlama Yaşarken DeFi Düşüyor

Bu arada kolluk kuvvetleri, Coinbase’den giderek daha fazla talepte bulunuyor. Şirketin en son şeffaflık raporuna göre, bu tür talepler yalnızca son altı ayda %17 oranında arttı. Geçen yıl ise toplamda 4.000’den fazla bilgi paylaşımı talebi yapıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar