12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Bir Ülkeden Daha Bitcoin Yasağı Açıklaması: Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklanacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Estonya hükümeti son günlerde çokça spekülasyon yapılan Bitcoin yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Estonya hükümeti son günlerde çokça spekülasyon yapılan Bitcoin yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı.
  • Maliye Bakanlığı, yeni hazırlanan kripto para yasasının kripto para sahibi olan veya kripto para ticareti yapan kişileri etkilemeyeceğini duyurdu.

Estonya Maliye Bakanlığı, Bitcoin yasağı uygulayıp uygulamayacaklarına dair yeni ve kapsamlı bir açıklama yayınladı. Estonya’da bir kripto para yasa tasarısının hazırlandığı bir süredir biliniyordu.

Binance indirim kodu

Estonya’dan Bitcoin Yasağı Spekülasyonlarına Dair Açıklama

Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, halen 3 meclis okumasından geçmesi gereken yasa tasarısı, mevcut kripto para hizmet sağlayıcılarının lisansını sıkılaştırmak amacıyla hazırlandı. Yasa, kripto para sahibi olan veya kripto para ticareti yapan kişileri etkilemeyecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Konu ile ilgili açıklamada, “Yönetmelik müşterilere değil, kalıcı bir işletme olarak gerçek veya tüzel kişi adına faaliyetlerde bulunan sanal varlık hizmet sağlayıcılarına (VASP’ler) uygulanacak.” ifadeleri kullanıldı. Bu, mevzuatın müşterilerin kripto paralara sahip olmasını ve bunların ticaretini yapmasını yasaklayacak herhangi bir önlem içermediği ve müşterilerin özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını gerektirmediği anlamına geliyor.

İşlemler, Banka Transferleri Gibi Raporlanacak

Maliye Bakanlığına göre, meclis oturumlarından geçmesi gereken yasa tasarısı, VASP tarafından sağlanmayan özel bir cüzdan aracılığıyla Bitcoin ticareti yapan bireyleri etkilemeyecek.

Bununla birlikte, Estonya VASP’leri ile açılan hesaplar isimsiz olamayacak ve Estonya VASP’leri isimsiz hesaplar veya cüzdanlar sunamayacak. Açıklamada, tanımlayıcı bilgilerin, “banka transferlerine” benzer şekilde bir işlemle ilişkilendirilmesini sağlayacak şekilde saklanması gerektiği belirtildi.

Yasa tasarısı ile ilgili daha fazla detayın ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Ancak son günlerde konu ile ilgili artan spekülasyonlar göz önüne alındığında resmi bir kurumun Bitcoin yasağı olmayacağını açıklaması oldukça önemli.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar