25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bir Ülkeden Daha Bitcoin Yasağı Açıklaması: Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklanacak mı?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Estonya hükümeti son günlerde çokça spekülasyon yapılan Bitcoin yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Estonya hükümeti son günlerde çokça spekülasyon yapılan Bitcoin yasağı ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı.
  • Maliye Bakanlığı, yeni hazırlanan kripto para yasasının kripto para sahibi olan veya kripto para ticareti yapan kişileri etkilemeyeceğini duyurdu.

Estonya Maliye Bakanlığı, Bitcoin yasağı uygulayıp uygulamayacaklarına dair yeni ve kapsamlı bir açıklama yayınladı. Estonya’da bir kripto para yasa tasarısının hazırlandığı bir süredir biliniyordu.

Binance indirim kodu

Estonya’dan Bitcoin Yasağı Spekülasyonlarına Dair Açıklama

Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, halen 3 meclis okumasından geçmesi gereken yasa tasarısı, mevcut kripto para hizmet sağlayıcılarının lisansını sıkılaştırmak amacıyla hazırlandı. Yasa, kripto para sahibi olan veya kripto para ticareti yapan kişileri etkilemeyecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Konu ile ilgili açıklamada, “Yönetmelik müşterilere değil, kalıcı bir işletme olarak gerçek veya tüzel kişi adına faaliyetlerde bulunan sanal varlık hizmet sağlayıcılarına (VASP’ler) uygulanacak.” ifadeleri kullanıldı. Bu, mevzuatın müşterilerin kripto paralara sahip olmasını ve bunların ticaretini yapmasını yasaklayacak herhangi bir önlem içermediği ve müşterilerin özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını gerektirmediği anlamına geliyor.

İşlemler, Banka Transferleri Gibi Raporlanacak

Maliye Bakanlığına göre, meclis oturumlarından geçmesi gereken yasa tasarısı, VASP tarafından sağlanmayan özel bir cüzdan aracılığıyla Bitcoin ticareti yapan bireyleri etkilemeyecek.

Bununla birlikte, Estonya VASP’leri ile açılan hesaplar isimsiz olamayacak ve Estonya VASP’leri isimsiz hesaplar veya cüzdanlar sunamayacak. Açıklamada, tanımlayıcı bilgilerin, “banka transferlerine” benzer şekilde bir işlemle ilişkilendirilmesini sağlayacak şekilde saklanması gerektiği belirtildi.

Yasa tasarısı ile ilgili daha fazla detayın ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Ancak son günlerde konu ile ilgili artan spekülasyonlar göz önüne alındığında resmi bir kurumun Bitcoin yasağı olmayacağını açıklaması oldukça önemli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend