Bir Zamanlar Bitcoin’den Nefret Eden Norveçli Milyarder Şimdi Bir Kripto Yatırımcısı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce Spetalen, kripto paraya tutkuyla karşıydı. Şimdilerde ise bir yatırımcı.

Haberin Özeti

  • Spetalen bir konferansta izleyicilere kripto paranın çevreye telafi edilemeyecek kadar çok zarar verdiğini söylemişti.
  • Şimdi ise fikrini değiştirmiş görünüyor.
  • Ayrıca Norveç’in en büyük kripto borsasının yönetim kuruluna katıldı.

Dokuz gün önce, milyarder yatırımcı Øystein Stray Spetalen, Bitcoin’in “saçma bir para birimi” olduğunu söylemek için DNB Invest konferansına katılmıştı. Ancak şimdilerde Norveç’in en büyük Bitcoin borsası MiraiEx’e yatırım yaptı ve kripto para sektörüne dahil oldu.

18 Mart DNB konferansında konuşan ​​Spetalen, Bitcoin’in karbon ayak iziyle ilgili endişelerini dile getirmiş, “Bitcoin bugün tüm Norveç kadar enerji tüketiyor. Çevre açısından son derece zararlı. Yetkililer ve AB bunu derhal yasaklamalıdır. Ancak o zaman CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltırsınız.” demişti.

Ancak Finansavisen’e verdiği röportajda Spetalen, Norveç kripto borsası MiraiEx’e yatırımcı olarak katıldığını dile getirdi. MiraiEx’in kurucuları Thuc ve Øyvind ile konferanstan sonraki gün görüştüğünü belirten Spetalen, “Yanıldığımı anladım. Ve Norveçli milyarder dostum Kjell Inge Røkke’nin de Bitcoin’e girdiğini okuduğumda durum oldukça açıktı.” dedi.

Rekabetçi Balinalar

Mart ayı başında, en büyük hissedarı olmak için açık deniz balıkçılığı, mühendislik ve inşaat şirketi Aker ASA’da hisse satın alarak iş dünyasında ün kazanan Kjell Inge Røkke, Seetee şirketini Aker ASA’nın kripto ticaret iştiraki olarak kurdu.

Spetalen, Finansavisen’e Bitcoin satın aldığını ancak elinde Røkke’den daha az bulunduğunu söyledi. Spetalen şimdilerde MiraiEx yönetim kuruluna da katılıyor. Aralık ayında, borsa, Oslo merkezli risk sermayesi şirketi Skyfall Ventures liderliğindeki bir yatırım turu sırasında 5 milyon NOK topladı.

Spetalen gibi, Norveç’in kendisi de Bitcoin hakkında karışık sinyaller verdi. Salı günü, Norges bankasının yöneticisi Oystein Olsen, Bitcoin’in “çok kaynak yoğun” ve “çok maliyetli” olduğunu söyledi.

Ancak Øystein Stray Spetalen, kripto para tarihinin en hızlı “dönüş” unvanını alma konusunda Tesla CEO’su Elon Musk’ı resmen yendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend