10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Birleşik Krallık Hazinesi, Stablecoinler İçin Yasal Çerçeve Geliştirecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

HM Treasury, özel stablecoinlerin insanların paralarını saklama ve onunla alışveriş yapma şeklini değiştirebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Birleşik Krallık Hazinesi, özel stablecoinler hakkında çeşitli yönergeler çıkaracak.
  • Hazine, riskler etkili bir şekilde yönetilirse, özel stablecoinlerin parayı ele alma biçimini değiştirebileceğini düşünüyor.
  • The Bank of England (İngiltere Merkez Bankası) halihazırda merkez bankası dijital para birimini araştırıyor.

Bugün HM Treasury, “Stablecoin gibi yeni teknolojiler – özel olarak üretilen dijital para birimleri – insanların paralarını saklama ve takas etme şeklini değiştirerek ödemeleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirebilir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Binance indirim kodu

Stablecoinlerin Çeşitli Zorlukları Var

Tether, Circle ve Coinbase destekli USDC ve Gemini Doları gibi özel stablecoinler yönetilmesi zor varlıklar olarak biliniyor. Tether bir zamanlar ABD Doları ile bire bir oranlanmış kripto para biriminin %100 ABD Doları rezervleriyle desteklendiğini iddia etmişti; ancak biraz araştırdıktan sonra sadece %74 desteklendiğini kabul etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu ve daha fazlası, Tether’in kardeş şirketi Bitfinex’in stablecoin şirketini yüz milyonlarca Dolarlık borcu karşılamanın bir yöntemi olarak kullandığını iddia eden New York Başsavcısı tarafından hala sürdürülen bir soruşturmada detaylandırılıyor.

Özel olarak ihraç edilen stablecoinler nedeniyle ortaya çıkabilecek zorlukların farkında olan Maliye Bakanı Rishi Sunak, Hazine’nin stablecoinler için yüksek standartlarda bir yönerge yayınlayacağını duyurdu.

Sunak, bunun tüketicilere yönelik riskleri ve finansal istikrarı yönetirken bir yandan da stablecoinlerin potansiyel faydalarını korumaya yönelik planlanacağını dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Üzerinde Çalışıyor

Hazine, ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın hala daha kendi dijital para birimlerini ihraç edip edemeyecekleri ve bunu nasıl çıkarabilecekleri konusunda detaylı ve titiz bir şekilde araştırma yapmaya devam ettiğini belirtti. Bunların özel stablecoinlerle rekabet edebileceği veya insanların nakitsiz toplumlara geçişine yardımcı olabileceği dile getiriliyor.

İlgili Haber:  İklim Değişikliği ile Mücadelede Yeni Yöntem: Kripto Paralar

Geçen ay, İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Bailey, Brookings Enstitüsü’ndeki bir konferansta, “Stablecoinler bazı faydalar sağlayabilir; örneğin potansiyel olarak hızı artırarak ve ödemelerin maliyetini düşürerek (özellikle küresel sabit paralar kurulacaksa) ödeme süreçlerindeki uyumsuzlukları oldukça azaltabilir.” dedi.

Ancak tüm bu ifadelerde de yer aldığı gibi stablecoin ilgili dile getirilen beklentilerin henüz iyi niyetli öngörüler olduğunu vurgulamakta fayda var.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar