23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

Birleşik Krallık Kendi Merkez Bankası Dijital Parasını (CBDC) Oluşturmayı Düşünüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Bankası, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gelecekte sterlini kripto paralara karşı koruma ve mevcut ödeme sistemlerini geliştirme amacıyla, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma çalışmalarına başladığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Dünyada şu anda giderek popülerleşen yeni merkez bankası para birimlerini oluşturma araştırmalarına Birleşik Krallık da katıldı. Birleşik Krallık maliye bakanı Rishi Sunak’ın yaptığı açıklamaya göre, bu araştırmalar ile Birleşik Krallık, yaşanan finansal inovasyon adımlarında geri kalmaktan kurtulacak.

Binance indirim kodu

Dijital Para Birimlerinin Birçok Avantajı Olacak

Merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) aslında birçok tanımı bulunuyor. Ancak tüm bu tanımların ortak özelliği, ticari bankalar ve ulusal para birimlerini kullanan Mastercard ve Visa gibi büyük ödeme sistemlerinden ayrı bir dijital ödeme sistemi fikrini benimsemeleri olarak görülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bazı tanımlara göre ise tüketiciler merkez bankasında dijital bir hesaba sahip olacak ve kripto paralara göre daha sınırlı bir dijital token mevcut finansal sistemde kullanılan banknot ve madeni paraların görevini yerine getirecek.

Böyle bir sistemin avantajları için ise; işlem ücretlerinin düşürülmesi, insanların özel ödeme sistemlerinin iflas etmesi durumunda meydana gelebilecek bir ekonomik istikrarsızlık döneminden korunması ve merkez bankalarının, ödeme işlemlerinin kripto paralara kaymasıyla oluşabilecek denetimsizlikten kaçıp para politikaları üzerinde kontrollerinin devam etmesi gibi birtakım maddeler sıralanıyor.

CBDC Oluşturma Kararı Henüz Kesinleşmedi

İngiltere Bankası yaptığı açıklamada, hazinenin ve merkez bankasının, henüz bir merkez bankası dijital para biriminin piyasaya sürülmesi konusunda bir karar almadığının altını çizdi. Konuyu araştıracak ekipler, CBDC’lerin gerçekten de önemli bir görev görüp göremeyeceği dahil birçok konuda incelemelerde bulunacak.

İngiltere merkez bankasının geçtiğimiz sene dijital para birimleri hakkında yayınladığı bir raporunda, piyasaya sürülecek dijital sterlinin, nakit para ve dijital ödeme sistemleri arasında bir konumda bulunacağı ve dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılmayabileceği söylenmişti.

İlgili Haber:  Elon Musk’ın Bitcoin Eleştirilerini Reddeden MicroStrategy, 15 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Yani oluşturulacak dijital sterlin, Bitcoin gibi bir kripto para olmayacak ve ulusal para birimleriyle arasındaki değerlerde iniş çıkışlar yaşanmayacak. Ayrıca İngiltere Bankası, 2018 yılında yaptığı bir açıklamada, nakit para kullanımının hızlı bir şekilde azalabileceği ve bunun yerini ödemelerde banka kartlarının kullanılmasının alabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar