Birleşik Krallık Kraliyet Savcılığı Kripto Paralardaki Artan Dolandırıcılık Suçlarına Karşı Hazırlanıyor

 

Birleşik Krallık Kraliyet Savcılığı’nın yaptığı açıklamada suçluların gittikçe siber dolandırıcılık alanına yönelmesiyle beraber kripto para dolandırıcılığı alanında daha soruşturmanın Birleşik Krallık mahkemelerini meşgul edeceğini söyledi.

Ulusal dolandırıcılık raporlama hizmetinden elde edilen verilere göre, 2020 yılı Aralık ayı ile bu tarihten 12 ay öncesi arasındaki aralık boyunca, kripto para yatırımlarıyla ilgili dolandırıcılık raporları %57 artarak 5.581 adete ulaştı.

113 Milyon Sterlin Dolandırıcılara Kaptırıldı

Ocak ayında ise geçtiğimiz yılın Ocak ayına kıyasla neredeyse %100’lük bir artış yaşanarak 720 kripto dolandırıcılık vakası kayda geçti. Mağdurlar geçtiğimiz yıl, tahminlere göre 113 milyon sterlini bu kişileri arayıp kripto para yatırımı yapacağını vaat eden suçlulara kaptırdı.

Kraliyet Savcılığı kamu davaları direktörü Max Hill ise bu tür kripto paraları içeren ve Kraliyet Savcılığının karar vermesini gerektirecek davaların sayısında artış beklediğini söyledi.

Mağdurlar Yüksek Getirili Yatırım Vaatleriyle Kandırılıyor

Yaptığı açıklamalarda Hill şöyle dedi: “Yüksek getirili yatırım vaatleriyle gözleri boyanan müşterileri kandırma yöntemleri onlarca yıldır biliniyor. Benim görüşüme göre bu sayılarda artış olacak. Şu an için bu sayılar düşük görünse de benim öngörüme göre bir artış yaşanacak.”

Kraliyet Savcılığı işlenen suçları kendisi soruşturmuyor, bunun yerine kendilerine polis tarafından sevk edilen bazı dosyaları inceleyip mahkeme karşısında suçlanan kişilerin ceza alıp almamasına karar veriyor.

Geçtiğimiz yıllarda kripto paraların değerleri uçuşa geçmişti. Bitcoin geçtiğimiz yıl %300’den fazla değer kazanmıştı ve bireysel yatırımcıların akınına uğramıştı.

Bunun sonucu olarak da sayıları gittikçe artan suçlular, kolay zengin olma isteği olan insanların bu zaaflarını kullanarak kendilerine çıkar sağlama peşine düştüler.

Covid-19 Pandemisi Siber Suçlarda Artışa Zemin Hazırladı

Şu anda polise gelen dolandırıcılık ihbarlarının %86’sı siber suçlarla ilişkili olduğunu söyleyen Kraliyet Savcılığı, geçtiğimiz hafta dolandırıcılıkla mücadele amacıyla ilk ekonomik suçlar stratejisini oluşturdu. Her yıl 800.000 kişinin dolandırıcıların kurbanı olduğu tahmin ediliyor. Suçlular daha fazla online işlemin gerçekleştiği Covid-19 pandemisini fırsat bilerek bu alandaki etkinliklerini arttırmışa benziyorlar.

  Sigortacılar Fidye Yazılımlarına Ödeme Yaparak Organize Suçları Finanse Ediyor

Kraliyet Savcılığı’nın planladığı stratejiye göre artık dolandırıcılık davalarında teknolojinin de yardımıyla karmaşık bilgiler jürilere daha kolay bir şekilde sunulacak.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın