Birleşik Krallık Stablecoin’lere Düzenleme Getirmeyi Planlıyor

Birleşik Krallık Mali Hizmetler bakanının açıklamalarına göre geniş kripto para piyasası yerine ilk olarak stablecoin’leri denetlemeye odaklanacak. Açıklamalarda ayrıca, bu yeni ortaya çıkan alanlarda herhangi bir büyük özel şirketin hâkimiyet kurmasının rekabete tehdit oluşturacağı aktarıldı.

Facebook’un 2019’da geliştirme çalışmalarına başladığı kendi stablecoin’i Diem (eski adıyla Libra), ülkeler ve merkez bankaları arasında bir anda kendilerine rakip dev bir ödeme şirketi oluşabileceğine dair büyük endişeye neden olmuştu.

Bakan ayrıca yaptığı açıklamanın devamında şöyle dedi: “Rekabet ile ilgili riskleri yönetmemiz gerekiyor. Bazı şirketlerin kendi online hizmetlerinin avantajını kullanarak piyasada tekel olma ve diğerlerini bir anda oyun dışı bırakabilme ihtimali var. Diğer kripto para piyasaları için aynı aciliyet şimdilik bulunmuyor.”

Diem gibi planlanan stable coin’ler, ki Diem Facebook’un da dahil olduğu birtakım kuruluşlar tarafından geliştiriliyor, şu anda İsviçre makamlarından onay bekliyorlar. Bu stablecoin’lerin Bitcoin gibi kripto paralardaki istikrarsızlıklara çözüm olması amaçlanıyor.

Stablecoin’ler ticaret hacmi olarak piyasadaki en büyük parça haline geldiler. Henüz küresel olarak bu alana bir adım atılmamış olsa da yakın zamanda bu durum değişebilir.

Birleşik Krallık Yetkilileri Çeşitli Adımlar Atmaya Hazırlanıyor

Tether şu anda piyasa hacmi olarak en büyük stablecoin durumunda ancak Bitcoin’e göre boyutu hayli düşük ve yatırım alanı dışındaki alım satımlarda çok az kullanılıyor. Şu anki durumda stablecoin’lerin çoğu borsalarda alım satım ve yatırım amacıyla işlem görüyor.

Birleşik Krallık’ın yaptığı açıklamada, dağıtık defter teknolojileri konusunda ülkenin inovasyon yapmada ya da gerekirse korumacı davranmada çekingen kalmayacağını belirtti. Bu teknoloji Bitcoin gibi kripto paraların altyapısını oluşturuyor.

Bakan açıklamasına şöyle devam etti: “Önümüzde belki de nesiller boyu bir daha karşımıza çıkmayacak büyük bir fırsat var. Bu fırsat ile finansal sistemlerimizin verimliliğini ileriye taşıyabiliriz ve böylece sonuç olarak tüm tüketicilerimiz ve bütün olarak ekonomimiz bu durumdan kar sağlayabilir.”

  ABD Kongresinde, Stablecoinleri Düzenleyecek Bir Yasa Tasarısı Sunuldu

Elektronik Parayla İlgili Olan Kurallar Uygulanmayacak

Birleşik Krallık, şu anda hali hazırda kullanılan elektronik parayla ilgili kuralların bu stablecoin’ler üzerinde uygulanmasının doğru olmayacağını belirtti. Çünkü bu para birimlerinin bazıları diğer para birimlerinden veya varlıklardan destek alıyor.

Birleşik Krallık’taki mevcut elektronik para düzenlemeleri vatandaşlarının banka kartlarında ya da telefonlarında tuttukları nakit paraların kullanımını denetliyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın