Birleşik Krallık’ta Kripto Para Düzenlemeleri Geliştirmeye Açık

Birleşik Krallık’ta politika oluşturma tipik olarak muhafazakardır ve bu, kripto varlık endüstrisi bağlamında da geçerliliğini koruyor. Muhafazakar politika oluşturma, İngiltere’nin kripto para piyasasında zaman zaman rakiplerinin gerisinde kaldığı anlamına gelmekte ve bu durum nihayetinde Birleşik Krallık’ın kripto ile ilgili işleri yürütmek için daha az çekici bir yer olmasına neden olabiliyor.

CryptoUK’un eski başkanı Iqbal Gandham, Nisan 2018’de Birleşik Krallık Parlamentosu Hazine Komitesi’ne gönderdiği bir mektupta, “Birleşik Krallık’ın kripto para birimlerinde küresel bir lider olma konusunda büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen düzenleyici yönün eksikliğinin sektördeki yenilikleri bastırdığını”nın altını çizdi.

Nitekim, Finansal Yürütme Otoritesi son “Kripto Varlıklara İlişkin Kılavuz” belgesini henüz geçen yıl yayınladı ve yalnızca bu yıl Birleşik Krallık’ta kripto ile ilgili faaliyetler yürüten mevcut işletmelerin FCA’ya ve herhangi bir yeni kripto para birimine kaydolması gerektiğini duyurdu. Bu tarihten sonra kurulan işletmeler, başarılı bir şekilde kaydolmadıkları sürece faaliyet gösteremeyecekler.

Yeni kayıt gereksinimleri, Kara Para Aklama, Terörün Finansmanı ve Fon Transferi (Ödeyenlere İlişkin Bilgiler) Yönetmeliklerinde yapılan, MLR’ler olarak da bilinen 2017 tarihli son değişiklikleri takiben uygulandı. MLR’lere ilişkin açıklayıcı not, yasal aracın amacının, Avrupa Komisyonu’nun Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi veya AMLD’nin uygulanmasını gerçekleştirmek olduğunu belirtiyor.

“Kara para aklama, terörizmin finansmanı ve uluslararası finans sisteminin bütünlüğüne yönelik diğer ilgili tehditlerle mücadeleye yönelik yasal, düzenleyici ve operasyonel önlemlerin etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik edin.”

Yeni değişikliklerin uygulanması, FCA’nın kripto varlık faaliyetini denetleyen resmi düzenleyici kurum olarak atandığını gösterdi ve ona MLR’lerin amacını yerine getirme sorumluluğunu verdi.

FCA’ya kaydolma yükümlülüğü, Birleşik Krallık’ta daha fazla düzenleyici netlik sağlamaya yönelik olumlu bir adım gibi görünüyor. Peki kayıt dışı ekonomide ne olacak? Ve diğer yargı alanlarından ne öğrenebiliriz?

Japonya’dan Alınabilecek Dersler

FCA’ya kaydolması gereken kripto tabanlı işletmeler, MLR’ler kapsamında belirlenen çok çeşitli devam eden yükümlülüklere tabidir. Bununla birlikte, araç kapsamındaki raporlama yükümlülüklerinin – Japonya’daki yasama pozisyonunun aksine – nispeten belirsiz göründüğünü belirtmek ilginçtir.

2014’teki Mt. Gox skandalını takiben, Japon hükümeti kripto endüstrisi için yeni düzenlemeler geliştirmede hızlı hareket etti. 2017’ye kadar, Ödeme Hizmetleri Yasası veya PSA, yalnızca kripto para birimlerinin yasal bir tanımını sağlamak için değil, aynı zamanda tüm kripto borsası işletmelerine yasal yükümlülüklerin getirilmesini sağlamak için değiştirildi.

Yeni düzenlemelerin uygulanması, kripto borsalarını yetkili bir yerel finans bürosuna kaydolmaya zorladı ve Japon Finansal Hizmetler Ajansı veya FSA tarafından denetim yükümlülüklerine yol açtı. PSA’ya göre, kripto şirketleri tüm kripto para birimi işlemlerinin muhasebe kayıtlarını tutmalı ve yıllık raporlar FSA’ya sunulmalıdır.

  Askıya Alınan Online Ödeme Platformu ePayments Yoluna Kripto Olmadan Devam Edecek

MLR’ler kripto işletmeleri için raporlama kuralları konusunda biraz bulanık görünse de, yeni değişikliklerin etkisi teoride kripto faaliyetlerinde bulunan firmaların artık FCA tarafından düzenlenen kuruluşlar olarak tanımlanabileceği anlamına gelmelidir. Durum gerçekten böyle olsaydı, FCA’ya kayıtlı kripto işletmelerinin FCA tarafından düzenlenen şirketler için mevcut olan ve FCA’ya yıllık mali raporu sunma gerekliliklerini içeren halihazırda mevcut geniş kapsamlı kılavuzu takip etmeleri gerektiğini ileri sürmek mantıksız olmazdı.

Bununla birlikte, burada geçerli olan kelimenin yasal bir zorunluluk değil, “rehberlik” olduğunu belirtmek önemlidir. Rehberlik, geniş ölçüde yoruma açıktır ve özellikle Birleşik Krallık’taki kripto varlıklarının raporlama yükümlülükleri söz konusu olduğunda, düzenlemenin netliği hakkında sorulara yol açar.

Kendimizi içinde bulduğumuz belirsiz konum, özellikle kripto tabanlı faaliyetlere katılan işletmelerde bir artış gördüğümüz için daha endişe verici hale geliyor. Aslında, FCA’nın 2020 kripto-varlık tüketici araştırmasından elde edilen önemli bir bulgu, kripto borsalarının bu alandaki kilit piyasa katılımcıları olduğudur. Bu nedenle, bu tür piyasa katılımcılarının hem genel olarak hem de kripto borsaları bağlamında uyum yükümlülükleri konusunda netliğe sahip olmaları giderek daha önemli hale geliyor.

Güvenlik Söz Konusu Mu?

Kripto tabanlı işletmelerin FCA’ya kaydolma zorunluluğu, İngiltere’nin düzenleyici yöne doğru ilerlediğinin bir göstergesidir. Bununla birlikte, kayıt, özellikle kripto borsaları söz konusu olduğunda gerçekten sadece yüzeyi çiziyor.

FCA’nın kripto varlıkları hakkındaki kılavuzu, güvenlik tokenlerini üç geniş sanal para kategorisinden biri olarak tanımlar. Menkul kıymet tokenleri, belirli özniteliklerle sunulabilen bir kripto varlık sınıfıdır; bu, Finansal Araçlarda Piyasalar Direktifi veya MiFID tarafından düzenlenen finansal araçlarınkilerle karşılaştırılabilir belirli haklar ve yükümlülükler sağladıkları anlamına gelir. Birleşik Krallık’taki mevcut durum, bir kripto varlığı bir menkul kıymete benzer özelliklere sahipmiş gibi görünüyorsa, FCA’nın düzenleyici parametresine girmesidir. Aksi takdirde, düzenlenmemiş olacaktır.

Yeni tokenları listelemeden önce, kripto borsaları, bu tokenlerin menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığını belirlemek için yasal analiz yapılmasını gerektirme eğilimindedir. Genel olarak, bir token yasal olarak menkul kıymet olarak sınıflandırılmamışsa, listelenmesi için yeşil ışık yakılır; bir yatırım aracı olduğu belirlenirse, daha temkinli bir yaklaşım izlenir. Her durumda, bir token’e iliştirilen düzenleyici yükümlülüklerin derecesi, özelliklerine bağlı olarak değişecektir ve genellikle duruma göre değerlendirilir.

  DBS Dijital Borsası, Kripto Paranın Asya'da Yaygınlaştığını Gösteriyor

Bununla birlikte, bu yaklaşımda er ya da geç bir değişiklik görebiliriz. Kraken yan kuruluşu Crypto Facilities, kısa süre önce çok taraflı bir ticaret tesisi olarak çalışmak üzere FCA’ya kaydoldu ve bunu yapan ilk İngiltere merkezli borsa olduğunu iddia etti. Lisanslı bir MTF olarak, Crypto Facilities önemli ölçüde daha fazla düzenlemeye tabi bulunuyor. Bununla birlikte, FCA’ya karşı daha net raporlama yükümlülükleri bulunuyor ve bu, kripto menkul kıymetler sunmayabilecek kripto borsaları söz konusu olduğunda belirsiz yaklaşıma zıt bir konumda duruyor. Ülkede faaliyet gösteren diğer iki kripto borsası, Archax ve Gemini, bir ay sonra lisans aldı.

Örneğin Binance, FCA’ya kayıtlı bir borsa konumunda ve yatırımla ilgili çok çeşitli faaliyetleri yürütme yetkisine sahip. Ancak bir MTF olarak çalışma lisansına sahip değil. Hem Crypto Facilities hem de Binance, Birleşik Krallık’ta var olan en iyi borsalar olsa da, iki kuruluş arasındaki temel farklardan biri, birinin daha net raporlama yükümlülüklerine sahip olması, diğerinin olmamasıdır.

Birleşik Krallık’taki Kurallar Yeterli Mi?

MLR’ler kapsamında yeni kayıt kurallarının uygulanmasını sadece bu yıl gördük -Japon düzenleyiciler tarafından üç yıllık bir başlangıç ​​ile karşılaştırıldığında yavaş bir tepki- ve o zaman bile, kripto işletmeleri için, özellikle menkul kıymetler sunmayan borsalar için raporlama yükümlülükleri, belirsizliğini koruyor.

Japonya’da gördüğümüz üzere, düzenleyiciler hızlı hareket etme eğiliminde ve kripto pazarındaki yeni gelişmelerle uyum içinde hareket ediyor gibi görünmekteler. Bu yılın başlarında, kripto saklama hizmeti sağlayıcılarını ve kripto türevleriyle uğraşan işletmeleri etkin bir şekilde yönetmek için uygulanan yeni kurallarla düzenleyici ortamda yeni değişiklikler yapıldı.

2019 yılında FCA, kripto türevlerinin perakende yatırımcılara satışına yasak getirerek, bu tür ürünlerin MiFID uyarınca finansal araçlar olarak sınıflandırılabileceğini ve dolayısıyla düzenleyici kapsamı dahilinde olabileceğini açıkladı.

An itibariyle, 2020’nin sonuna doğru gelirken, kripto türevlerinin perakende tüketicilere satışının gerçekten yasaklanıp yasaklanmayacağını doğrulayan hiçbir duyuru yapılmış değil. Binance gibi en iyi borsalar hala bu tür ürünleri perakende yatırımcılara sunma imkanına sahip.

FCA’nın en son kripto tüketici araştırması, İngiltere’deki çoğu kripto para borsası kullanıcısının Birleşik Krallık dışı kripto para borsası tüketicilerini kullanma eğiliminde olduğunu buldu. Rapor bunu doğrudan Birleşik Krallık’taki belirsiz düzenleyici pozisyona bağlamasa da, yükümlülüklerini daha net bir şekilde anlamak, İngiltere merkezli kripto borsalarının ilerlemesine yardımcı olabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın