Bitcoin 1 Trilyon Dolarlık Bir Varlık Olma Yolunda mı?

Bitcoin'de yükseliş devam ederken bazı analistler iki yıl içinde bir trilyona çıkan bir yola girileceğini öngörüyor.

Bitcoin şimdiye kadar harika bir yıl geçirdi. 2021 daha da iyi olabilir. Bitcoin’in fiyatı 2020 boyunca iki katından fazla arttı. Böylece bu hafta, basılan tüm bitcoin tokenlerinin birleşik değeri olan 2017 piyasa değerini aştı.

Bitcoin’in fiyatı, bu ay neredeyse %50 artarak, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 20.000 $’a yükseldi. Bu sayede bitcoin’e olan kurumsal ilgi dalgasıyla teşvik edilen piyasa değerini 350 milyar $’ın üzerine çıkardı.

Bitcoin tüccarları ve yatırımcıları şimdi bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmayı başarırsa ne olacağını düşünüyorlar. Bir analist bunun 1 trilyon dolarlık bitcoin piyasa değerine doğru iki yıllık bir koşunun başlangıcı olacağını tahmin ediyor.

Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in 2022’nin sonundan önce kilometre taşına nasıl ulaşabileceğini düşündüğünü gösteren bir grafikle birlikte Twitter üzerinden “20.000 dolarlık bitcoin 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin önündeki başlıca engeldir” dedi.

Bitcoin 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşacak olursa, bu, bugünün fiyatının neredeyse %200 artması anlamına geliyor. Böyle bir durumda bir token 50.000 dolar değerinde olur.

“Altının dijital versiyonu, ancak daha sınırlı arz ve sıfır ekleme geçmişiyle erken bir fiyat keşif aşamasında görünüyor. Yükselişini 2021’de sürdürebilir,” diyen McGlone, “Ana akım benimseme artıyor” diye ekledi.

Mart ayındaki koronavirüs çöküşünün ortasında 4.000 doların altına düştüğünden beri Bitcoin sert bir şekilde yükseldi. Wall Street’teki en büyük bankalardan ve yatırımcılardan bazılarının bitcoin’e yönelmesinin yanı sıra ödeme devi PayPal’ın 350 milyona yakın kullanıcısına bitcoin satın alma ve harcama hizmetleri sunmasıyla bu artış destek gördü.

Bazıları, bitcoin’in bu hafta tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşmasının, bitcoin fiyatının 20.000 $ ‘a ulaşmasından daha fazlası anlamına geldiğini düşünüyor.

  Lightning Network

Bitcoin ve kripto borsası ve cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com’un CEO’su Peter Smith, “Bence daha ilginç olan durum bitcoin’in piyasa değerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması,” dedi.

“Özellikle, bu heyecan verici. Çünkü yalnızca kriptoya güvenen çok daha fazla insan katılmıyor. Aynı zamanda bitcoin’e her zamankinden daha fazla sermaye yatırılıyor. Bu belirsiz zamanlarda, kripto, rezerv varlığını büyük ölçüde doğruluyor.”

bitcoin, bitcoin price, chart

Bitcoin’de düşüş yaşanacağını öngörenler de var

Bununla birlikte, bitcoin ve kripto para birimi topluluğundaki herkes, fiyatın 1 trilyon dolarlık piyasa değerine doğru ilerleyeceğine ikna olmadı.

Hong Kong merkezli piyasa yapıcı GSR tüccarı John Kramer, tanınmış fon yöneticilerine ve kurumsal yatırımcılara işaret ederek, “Bitcoin’de devrilme noktasına ulaştığımız hissediliyor” dedi.

“Bu, fiyatın 19.000 doları geçeceği anlamına gelmiyor. Aslında, bir soğuma bekleniyor. Bitcoin, insanların radarlarına hızlı bir şekilde geri dönerken, bu sıçrama birkaç mantıksız coşku işareti gösteriyor.”

Kripto topluluğunun “2017’ye göre artan ilgiyi ve farklı yatırım perspektiflerini karşılamaya çok daha hazır” olduğunu düşünen Kramer, yine de “bu boğa piyasasında erken inişler” olduğunu söylüyor.

Fiyatın yılın başında 1.000 doların altından Aralık ayına kadar yaklaşık 20.000 dolara yükseldiğini gören Bitcoin’in 2017 boğa koşusunun aksine, kripto topluluğu arasındaki fikir birliği, 2020’deki rallinin büyük ölçüde kurumsal odaklı olduğu ve perakende yatırımcıların Bitcoin’e ulaşmasına yardımcı olduğu yönünde.

Celsius Network’ten bitcoin tahmini

Yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para birimi tutan kripto borç verme platformu Celsius Network’ün CEO’su Alex Mashinsky, “Bitcoin, kurumsal yatırımcıların, bankaların ve aile ofislerinin, para biriminin devalüasyonuna karşı bir savunma olarak meşru bir şekilde katılımı düşündüğü bir yere geldi,” dedi. Mashinsky, Bitcoin’in fiyatının 2021 yılına kadar 30.000 $ ‘a ulaşmasını bekliyor.

“2017’de yaşanan tamamen erken benimseyenler spekülasyonuydu. Line ve PayPal gibi büyük oyuncular buna dahil olduğundan, 2017 balonundan daha fazla istikrar bekleyebiliriz. Bu artık altına hücum değil, iyi bir yatırım. “

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın