Geçen hafta, Bitcoin, ABD doları endeksindeki ani güçlenmeyle birlikte Mart ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü yaşadı. Bununla birlikte, BTC, psikolojik olarak önemli olan 10.000$ seviyesini savunmaya devam ediyor.

Piyasada ekonomik gidişatla ilgili beklentilerin kötüleşmesiyle birlikte, Bitcoin birkaç haftadır uyarı işaretleri veriyor. Bitcoin’in verdiği bir uyarı sinyali de, son zamanlarda fiyat düşüşleriyle aynı zamana denk gelen BitMex türev borsasındaki vadeli işlemlerin artışıyla oldu. O zamandan beri, vadeli işlemler açık faizi 1 Haziran’dan beri görülmeyen seviyelere düştü ve potansiyel olarak yukarı doğru ivmenin yeniden ortaya çıkacağına işaret ediyor.

Blockchain veri ve araştırma şirketi CryptoQuant, bugün erken saatlerde; transfer edilen BTC sayısının yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ve bu transferlerin borsalardan kaynaklanmadığını belirtti. CryptoQuant yaptığı açıklamada, tüm borsalardaki fon akış oranının (Fund Flow Ratio) yılın en düşük seviyesine ulaştığını, piyasada bir hareketlilik olduğunu ve bu hareketliliğin muhtemelen OTC (tezgah üstü piyasa) anlaşmalarından kaynaklandığını belirtti.

CryptoQuant ayrıca, “Bu durum aynı zamanda Şubat 2019’da tezgah üstü piyasa hacminin hızla arttığı bir dönemde de gerçekleşti.” Tarih kendini tekrar ederse, artan bitcoin transferleri yeni, büyük alıcıların piyasaya girdiğini gösterebilir.

Ek olarak, dolar destekli (doğrulanmamış) sabit coin Tether ($USDT) ile bitcoin arasındaki bağlantı iyi biliniyor ve küçümsenemez. 2017’den beri bu ikili arasındaki pozitif korelasyon doğrusal olarak arttı.

Bu hafta, Tether, Solana blok zincirinde USDT stabil koinin ek bir sürümünü piyasaya sürdüklerini açıkladı. Solana sayesinde, kullanıcılar saniyede 50.000’den fazla işlemi ( TPS), işlem başına 0.00001 ABD Dolarından daha düşük bir fiyata gerçekleştirebiliyor olacak.

Tether’in DeFi’nin can damarı olduğu ve Ethereum ağ işlem maliyetlerinin son zamanlarda hızla arttığı göz önüne alındığında, Solana tabanlı bir $USDT, önemli bir darboğaz ortadan kaldırıldığında daha fazla DeFi projesinin benimsenmesini sağlayabilir. Yukarıda bahsedilen gerçekleşirse, bitcoin kesinlikle bundan yararlanacaktır.

İlgili Haber:  Yatırım Yapacağınız Kripto Paraları Doğru Analiz Edin

DeFi patlaması devam ediyor

Son olarak, DeFi patlaması, kritik fiyat seviyelerini geri kazanan $YFI gibi birkaç yüksek profilli token ile geçen hafta kısa bir “soğuma” döneminden sonra yeniden canlanmış olabilir. DeFi çılgınlığı, Ethereum’daki sayısız DeFi hizmetine erişim sağlamak için ERC-20 uyumlu tokenler aracılığıyla Ethereum ağında daha fazla bitcoin teminatlandırmaya devam ediyor.

RenBridge gibi merkezi olmayan mekanizmalar, BTC sahiplerinin bitcoinlerini kolayca ERC-20 uyumlu bir sürüme dönüştürmesine olanak tanır.

DeFi Pulse’a göre, DeFi’deki ERC-20 uyumlu ilk iki bitcoin tokeni, wrapped bitcoin ($WBTC) ve Ren bitcoin ($ renBTC) olmuştu. Her iki token toplam 700 milyon doların üzerinde “kilitli” bir değere sahip ve güçlü bir doğrusal büyüme trendi sergiliyorlar.

Makro belirsizlik göz önüne alındığında, piyasalarda kısa vadeli dönüşler olası görünüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın