Son birkaç saat içinde Bitcoin (BTC) fiyatı, Ekim ayının başındaki 10.500 $’lık düşük seviyesinden hızlı bir şekilde 11.000 $’ı aştı. Analistler, BTC’nin ani trendin tersine dönmesini üç ana faktör bağladılar.

Potansiyel katalizörler balina birikimi, kurumsal talepte bir artış ve 10.500 dolarlık desteğin gücüdür.

Balinalar ya birikiyor ya da satmayı reddediyor

Bu haftanın başlarında Cointelegraph, balina kümelerindeki faaliyetin Bitcoin ve Ethereum balinalarından gelen güçlü satın alma talebine işaret ettiğini bildirmişti. Kripto para piyasasında, muazzam miktarlarda Bitcoin tutan bireysel yatırımcılar balina olarak tanımlanıyor.

Whalemap’ten alınan veriler, balinaların muhtemelen 10.370 $ ‘dan Bitcoin satın aldığını gösteriyor ve 8 Ekim’de analistler 10.570 $’lık desteğin tuttuğunu söyledi. Bu, balinaların 10,407 dolar ve 10,570 dolar aralığında önemli miktarda Bitcoin satın aldığını gösteriyor.

Balinalar genellikle Bitcoin pazarındaki satın alma talebinin ve satış baskısının büyük bir bölümünü oluşturduğundan, balina birikimi önemli bir katalizördür.

Yüksek profilli toplu Bitcoin yatırımları nedeniyle kurumsal talep artıyor

Yalnızca son iki ayda, iki tane milyar dolarlık holding, halka açık Bitcoin alımları gerçekleştirdi.

İlk olarak MicroStrategy, 11 Ağustos’ta 250 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Ardından, 175 milyon dolarlık BTC daha satın aldığını ortaya koyan başka bir açıklama yaptı.

MicroStrategy’nin duyurusunun ardından 81 milyar dolarlık ödeme şirketi Square, 50 milyon dolar değerinde BTC satın aldığını söyledi.

Deneyimli bir piyasa analisti olan Peter Brandt’a göre, günlük ve haftalık Bitcoin grafikleri, Square’in yatırımından sonra “büyük bir satın alma sinyali” olduğunu gösteriyor.

Brandt, Bitcoin’e yatırım yapan büyük bir şirketin BTC için oldukça önemli bir olay olduğunu vurguladı. Not etti:

“Küresel bir şirketin şu anda bilançosuna BTC $ koyması büyük bir gelişme. Haftalık ve günlük grafikler büyük bir satın alma sinyali göstermeye hazır. ”

İlgili Haber:  Geçtiğimiz Hafta DeFi, Kripto Para Piyasası ve Ünlülerin Dünyasında Yaşanan Gelişmeler

LMAX Digital ve Bakkt dahil olmak üzere kurumlara özel Bitcoin borsalarının günlük hacmi, Ağustos ayından bu yana sürekli arttı.

Balina birikimi ve yükselen bir hashrate gibi olumlu temel faktörlerin yanı sıra, kurumsal BTC iştahındaki büyüme, Bitcoin fiyatında görülen momentuma ekstra enerji katıyor.

10.500 dolarlık destek tutmaya devam ediyor

10.500 dolarlık alan, son üç ayda Bitcoin için çok önemli bir destek seviyesi oldu. Bu alan, önemli bir tarihsel alaka düzeyine sahip olmasının yanı sıra kısa vadeli fiyat döngüleri için çok önemli bir seviye olarak hareket etmiştir.

Teknik olarak, Bitcoin’in artış trendini sürdürmesi için 10.500 $ destek seviyesinin üstünde kalması büyük önem taşıyor. Seviye, Temmuz 2019 zirvesini temsil ediyor ve BTC’nin yeni zirvelere çıkmaya devam etmek için önceki zirvesini kullandığını gösteriyor.

Zincir içi analitik sağlayıcısı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, borsaların net akışının bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi.

Tipik olarak, satıcılar, baskın kripto para birimini satmak için borsalara Bitcoin yatırır. Bu nedenle, ticaret platformlarında eksik BTC rezervi olduğunda, daha düşük satış baskısı anlamına gelir. Ju, “BTC Tüm Borsalar Netflow (MA30), son zamanlarda yılın en düşük seviyesine ulaştı. Çoğu durumda, boğa koşusu başlamak üzereyken döviz net akışının negatif kalması muhtemeldir. 2017 boğa koşusunun da aynı olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Düşen satış baskısının, artan kurumsal talebin ve elverişli teknik yapının birleşmesi, Bitcoin’in 11.000 doları dirençten desteğe çevirmede bir miktar başarılı olabileceğini gösteriyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın