2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin 17.000 Doları Görürken, Ethereum 900 Doların Altına Düştü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto piyasasındaki düşüş devam ediyor.

Binance indirim kodu

Artan satış baskısıyla birlikte Bitcoin Binance’de 17.622 doları gördü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin son 7 günde %33, son 24 saatte ise %4 değer kaybetti.

Bitcoin en son geçtiğimiz sene Kasım ayında ATH yapmış ve 69.000 doları görmüştü. O günden bugüne kadar %73 değer kaybeden Bitcoin’de satışlar devam ediyor.

Bitcoin'in tüm zamanlar grafiği.
Bitcoin’in tüm zamanlar grafiği.

Ethereum’da da durumlar farklı değil. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum 881 dolara kadar indi. Ethereum son 7 günde %34, son 24 saatte ise %5 değer kaybetti.

Ethereum da benzer şekilde en son geçtiğimiz sene Kasım ayında ATH yapmış ve 4878 doları görmüştü. O günden bugüne kadar %80 değer kaybeden Ethereum’da satışlar devam ediyor.

Beklenen Ethereum geçişinin ertelenmesi de fiyata negatif etki yapmış durumda.

Şu anda yaşanan kripto çöküşü 2018’de yaşanandan biraz farklı. Aradaki fark şu; şu anki çöküş hisse senetleri ve global ekonomiyle birlikte hareket eden bir çöküş. Tüm dünyada enflasyon aldı başını gidiyor, merkez bankaları sürekli faiz arttırımı yapıyor ve ekonominin resesyona girdiği söyleniyor.

Dolayısıyla bugün yaşananları 2018 çöküşüyle kıyaslamak doğru olmayabilir.

Peki Bitcoin ve kripto piyasası global ekonomi ve teknoloji hisseleriyle birlikte hareket ediyorsa, ne zaman düzelme ve yukarı yönlü hareket olacak? Muhtemelen makro ölçekli ekonomide görünüm pozitife döndüğünde, enflasyon dizginlendiğinde ve merkez bankaları ve Fed faiz arttırımını durdurduğunda piyasalar eski haline dönecek.

Burada sorulması gereken soru şu: enflasyon dizginlendiğinde, ekonomide yaşanan resesyon ortadan kalktığında, hisse senetleri yükselişe geçtiğinde Bitcoin ve kripto piyasası da onlarla birlikte yükselişe geçecek mi?

Bu sorunun cevabı şimdilik yok. Zira ekonomide görünüm pozitife döner dönmez yatırımcıların Bitcoin gibi riskli varlıklara hemen yöneleceğine dair bir işaret yok. Dolayısıyla Bitcoin’in toparlanması diğerlerine göre daha uzun zaman alabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar