Bitcoin’in (BTC) fiyatı Binance’de 16.717 dolarla yeni bir yıllık en yüksek seviyeye ulaştı. Bu kırılmanın ardından, tüccarlar yakın vadede daha büyük bir yükseliş olması beklentisi içine girdi.

Analistlerin uzun süreli bir yükseliş trendi beklemesinin birkaç nedeni olduğu öğrenildi. Bunların birincisi, Bitcoin 16.000 dolardan temiz bir şekilde çıktı ve 13 Kasım’da ulaşılan 16.473 dolarlık zirveyi çıkardı. İkinci olarak, madencilikten daha fazla Bitcoin biriktikçe bir “satış tarafı krizi” oluştu. Üçüncüsü ise BTC aşırı alım sinyalleri gösteren göstergelere rağmen yükseldi.

En iyi analistler Bitcoin düzeltmesi konusunda yanılgıya düştü

Deneyimli bir kripto tüccarı ve Bollinger Bands göstergesinin yaratıcısı John Bollinger, bir Bitcoin düzeltmesi beklediği konusunda yanıldığını bugün erken saatlerde açıkladı.

10 Kasım’da Bollinger, Bitcoin’in “kısa vadeli bir tepe modeli” gösterdiğini söylemişti. O zamanlar Bollinger, bunun bir düzeltme veya sağlamlaşmaya yol açıp açmayacağından emin değildi ancak bunun netleşmesi için piyasanın soğumasını beklediğini ifade etmişti.

Bazı analistler, Bitcoin’in özellikle haftalık kapanışına yaklaştıkça düşmesini bekledi. Yine de BTC, yoğunlaşan ivme görerek sürekli yükseldi. Yaşanan bu gelişmenin ardından Bolinger, görünüşe göre düzeltme şansı konusunda yanıldığını itiraf etti.

Türev tüccarları, satış tarafında bir krize yol açan azalan Bitcoin arzına da işaret etti. Bu eğilimin, BTC’nin büyük destek seviyelerini test ederken bile yükselmesine neden olabileceği kaydedildi.

“Light” olarak bilinen anonim bir vadeli işlem ve opsiyon tüccarı, BTC’nin 10.000 dolara ulaşmasından bu yana günde yaklaşık 3.000 BTC’nin çekildiğini söyledi. Bu eğilimin, Bitcoin talebinin yüksek olduğunu ve madencilerin BTC için iyimser bir tavır sergileyerek BTC’yi satmayı reddettiğini gösterdiği belirtildi.

11.000 dolardan 16.600 dolara giden bu yolda 10.000 dolarlık kırılmadan bu yana ana BTC’nin merkezileştirilmiş borsalardan günde 3000 BTC net olarak geri çekildğine dikkat çeken tüccar, madencilerin talep karşısında son zamanlarda yarıya düşen ödüllerini satmayı reddettiklerini ve rahat bir şekilde kar-zararın eşit olduğu noktanın üzerinde olduklarını ifade etti.

İlgili Haber:  Intercom Başkanı McCabe de Bitcoin Tutkunları Kervanına Katıldı

BTC fiyatı bugünün aşı atılımına olumlu tepki veriyor

12 Kasım’da Pfizer, koronavirüs için oldukça etkili bir aşı bulduğunu duyurduğunda Bitcoin’in fiyatı birkaç saat içinde yaklaşık %3 düştü.

Akabinde Moderna’nın merakla beklenen aşı sonuçlarının yayınlanmasının ardından ise Bitcoin aslında yaklaşık %5’lik artış yaşadı. Aynı dönemde altın mücadele etse de yalnızca %0.17’lik bir kazanç elde etti.

Ancak tüccarlar, Bitcoin’in 12 Kasım’da olduğu gibi düşmesi durumunda o zaman bir “dip-satın alma” fırsatı sunacağını öne sürdü.

Teknik momentuma ek olarak satış tarafı krizinin yükselişinin meydana getirdiği katıksız ivmenin birleşiminin, BTC’nin 16.000 doların üzerinde sabit kalmasına neden olacağı belirtildi. BTC’nin yükselişinin ardından hızlı bir şekilde düşmediği düşünüldüğünde, 16.000 doların güvenilir bir destek alanına dönüştüğü yönünde güçlü bir tartışma baş gösterdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın