Bitcoin, 18 Bin Dolarlık Piyasa Değeriyle Kanada’nın Parasal Tabanını Geçebilir

Bitcoin (BTC) 14.000 dolar seviyesini aşarken piyasa değeri itibariyle Rus rublesinin parasal tabanını aşmayı başardı. Bu ölçüm, hem fiziksel para birimini hem de banka rezervlerini içeriyor ve bunların her ikisinin de genellikle bir ülkenin merkez bankasında tutulduğu biliniyor.

Altın, gümüş, Bitcoin ve kalan küresel para tabanları karşılaştırıldığında ABD’nin, Federal Rezerv’de beklemede olan 4.9 trilyon dolarlık fiziksel banknotunun, madeni parasının ve banka mevduatının olduğu görülüyor. Bu miktar, mevcut 18.5 milyon BTC’ye bölündüğünde ise ortaya 263 bin dolarlık bir miktar çıkıyor.

Bu da Bitcoin’in piyasa sermaye miktarının ABD taban para miktarıyla eşleşebilmesi için fiyatın 263.000 doları aşması gerektiği anlamına geliyor. Hedef çok zor gibi görünse de Bitcoin; Brezilya reali, İsveç kronu ve Güney Kore wonu gibi çok sayıda egemen para birimini gölgede bırakmış bulunuyor.

Bu aşamaya gelebilmesi, sadece 11 yaşında olan bir kripto para birimi için küçük bir başarı olarak görülmüyor. Ekonomist Fernando Ulrich’e göre en büyük 30 temel para rakibi, gayri safi yurtiçi hasılanın %95’ini kapsıyor. Birçok ülkeyi kapsayan Euro dışında ilk 113 ülkeden bazıları para birimlerini ABD dolarına sabitliyor.

Crypto Voices’daki araştırmacılar, şimdiye kadar para tekelinin Merkez Bankaları ve onların hükümetleri için işe yaradığını ve neredeyse maliyetsiz olduğunu belirterek altının piyasa değeriyle itibari paranın neredeyse ‘sınırlandırılmadığını’ kanıtladığını söylüyor.

Bitcoin’in ise grafikte yer alacak  kadar büyümesi ve/veya merkez bankaları tarafından tutulması durumunda ancak o zaman bu kripto para biriminin merkez bankalarına ‘maliyeti’ hakkında herhangi bir fikir sahibi olunabileceği kaydediliyor.

Bazıları analizi düşüş olarak yorumlasa da aslında durum tam tersi

Crypto Voices’daki araştırmacılar, şu ana kadar merkez bankalarının ve hükümetlerin altın varlıkları ne olursa olsun para basma yeteneklerini sürdürdüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle, yeni bir “altın standart” veya ona az da olsa benzer bir şey aramak için herhangi bir baskı bulunmuyor.

  Bitcoin 14 Bin Dolara Doğru İlerliyor

Araştırmacıların mükemmel şekilde özetlediği gibi enflasyon sonucunda itibari para birimleri yavaş yavaş değer kaybediyor. Bu da 2020 senesinin, şimdiye kadar kaydedilen en kapsamlı küresel para tabanı genişlemesine sahip olmasına rağmen Bitcoin’in, aşırı baskıya yenik düşen bir dizi para biriminin önüne geçmesine neden oluyor.

Küresel para arzı 2020’de %28’lik bir gelişme göstererek 5.5 trilyon dolar artarken Bitcoin ise yarılanma takvimini koruyarak ihracını %50 azaltmış bulunuyor.

Bundan sonra ne olacak?

Yatırımcıların aklında, Bitcoin’in hisse senedi akış modelinin geçerli olup olmayacağı sorusu yer alıyor. Bazı eleştirmenlere göre; Bitcoin’in 2021 ve sonrasında 100.000 dolar ve üstüne çıkacağına yönelik varsayımlarda bazı kusurlar bulunuyor.

Diğer birçok egemen para biriminde olduğu gibi ruble de düştüğü için an itibariyle tüm gözler Kanada dolarına yöneliyor. İtibari para temelli para arzı tablolarında görülebileceği üzere Kanada dolarının taban parası, 18.000 dolarlık Bitcoin fiyatına eşdeğer olan 335 milyar dolara denk geliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın