Bitcoin 2.7 Milyar Dolarlık Vadeli İşlemlerde Satış Çılgınlığına Uğradı

Bybt.com’dan alınan verilere göre son 24 saatte 2.7 milyar doların üzerinde vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi. Bu, Bitcoin fiyatının (BTC) 41.000 dolardan 32.600 doların altına indiği kısa bir zaman diliminde büyük bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Kitlesel satışlar neden Bitcoin’in düşmesine yol açıyor?

Vadeli işlem piyasasında tüccarlar daha büyük pozisyonlarla ticaret yapmak için ek sermaye ödünç aldıklarından pozisyonların tasfiyesi meydana geliyor.

Örneğin, Bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki borsalar genellikle 100 kata kadar kaldıraç sunuyor. Bu ise yatırımcıların BTC ticareti yapmak için başlangıç sermayelerinin 100 katını ödünç almalarına izin veriyor.

Kaldıraç oranının dezavantajının, Bitcoin fiyatı küçük bir düşüş gördüğünde bir pozisyonun tasfiye edilmesine veya değersiz olmasına neden olabilmesi olduğu öne sürülüyor.

Örneğin, bir tüccarın 10x kaldıraç kullandığı ve 40.000 dolardan Bitcoin satın almak için sermayesinin 10 katını ödünç aldığı varsayıldığında fiyat %10 düşerek 36.000 dolara inerse pozisyon tasfiye ediliyor.

Uzun bir pozisyon tasfiye edildiğinde, pozisyon piyasaya satılıyor. Dolayısıyla, piyasanın çoğunluğu Bitcoin’e özlem duyuyorsa ve uzun sözleşmeler tasfiye edilmeye başlarsa bu durum büyük bir satış baskısı yaratıyor.

11 Ocak’ta Bitcoin piyasasının, Coinbase’deki büyük satış emirlerinin tetiklediği büyük bir uzun bir sıkışma yaşadığı görülüyor. Balinaların veya yüksek net değerli yatırımcıların satmaya devam etmesi, birçok uzun sözleşmenin birkaç saat içinde tasfiye edilmesine neden oluyor.

Ardışık tasfiyeler, domino etkisine yol açarak keskin bir satış ve ardından %16’lık bir düzeltme ile sonuçlanıyor. Ancak iyimser bir işaret, Whalemap analistlerinin balina kümesi destek alanı olarak tanımladığı düzeltmenin 32.700 dolar civarında sona ermesi oluyor.

Balinalar belirli bir düzeyde Bitcoin satın aldıklarında ve hareket ettirmediklerinde balina kümesi oluşuyor. Bu seviye genellikle bir destek alanına dönüşüyor çünkü balinalar büyük bir düşüş olması ve BTC fiyatının o seviyeye geri dönmesi durumunda girişlerinde ikiye katlanıyor.

  Bitcoin'in Yeni Bir Yükselişten Önce 13 Bin Dolara İnmesi İçin 3 Gerekçe

Bitcoin için sırada ne var?

Bitcoin büyük bir düşüş görse de BTC ile ilgili genel piyasa duyarlılığı genel olarak iyimser olmaya devam ediyor.

Bison Trails’de bir protokol uzmanı olan Elias Simos, Bitcoin’in büyük bir fiyat düşüşü gördükten sonra balina sayısının gerçekten arttığını belirtiyor. Eğilim, olumlu bir şekilde tasfiye basamakları meydana geldikçe balinaların gerçekten biriktiğini gösteriyor.

1.000 dolardan fazla BTC’ye sahip adreslerin, bu en son kriz yürürlüğe girse bile diğerlerinin pahasına büyümeye devam ettiğinin altını çizen Simons, “Siz satarken balinalar Bitcoin’inizi yutuyordu.” ifadesini kullanıyor.

Bir zincir içi analitik firması olan Glassnode’daki analistler de Bitcoin’in temellerinin düşüşe rağmen bozulmadan kaldığını açıklıyor. Bitcoin ağının doğrulama gücü oranının ve madencilik zorluğunun hâlâ her zamanki gibi en yüksek seviyede olduğunu vurgulayan analistler, bugün BTC değerinde düşüş yaşarken zincir içi temellerin güçlü kalarak sağlıklı bir ağa işaret ettiğini ve Bitcoin madenciliği zorluğu ile doğrulama gücü oranının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Bu mevcut %15 ile %25 aralığı, bu boğa döngüsü için bugüne kadarki en büyük geri çekilme olsa da Bitcoin’in 2017 boğa döngüsü sırasında çok sayıda %30’luk düzeltmenin meydana geldiğini belirtmek gerekiyor.

Mevcut BTC fiyat gerilemesi dolar güç endeksinin potansiyel bir dip oluşumu ile çakışıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın