3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin 20.000 Doların Altına Düşerse Ne Olur?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin geçen hafta yaklaşık %30 düştü. Bazı uzmanlar hala daha da düşebileceğine inanıyor.

Binance indirim kodu

Düşüş hissi finans piyasalarını sararken, uzmanlar Bitcoin’in 20.000 doların altına düşüp düşmeyeceğini ve düşerse ne olabileceğini tartışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ayı piyasasının tam ortasında olan Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan yaklaşık 69.000 dolardan kayda değer bir düşüşle 20.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Çoğu analiz bu düşüşün dünya geneli artan enflasyon, yüksek faiz oranları, sıkılaşan para politikaları ve makro-ekonomik belirsizliklerden kaynaklandığını düşünüyor.

Şu anda tüm gözler -sadece önemli bir psikolojik direnç seviyesi olduğu için değil, aynı zamanda Bitcoin’in 2017’deki son boğa koşusunun zirvesini temsil ettiği için- 20.000 dolarlık fiyat çizgisinde.

Önceki ayı piyasalarında Bitcoin, bir önceki boğa koşusunun zirvesinin işaret ettiği fiyatın altına asla düşmedi. Ancak bu seferki fark, Bitcoin’in bu işareti geçmek için kat etmesi gereken çok daha az mesafeye sahip olmasıdır.

Analistler, önceki ayı piyasalarından elde edilen deneyime dayanarak, Bitcoin’in 3.000 dolara kadar düştüğü Aralık 2018’deki gibi, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %80’den fazla düşebileceğini düşünüyor. Bu, Bitcoin’in bu döngüde 13.800 dolara kadar düşmesi anlamına geliyor.

Ancak bu seferki ayı piyasasında şöyle bir fark var; Bitcoin’in yatırımcı tabanı önceki ayı piyasalarına kıyasla çok farklı ve daha sofistike.

Bitcoin 20.000 doların altına düşerse, Bitcoin’in uzun vadede değerleneceği düşünüldüğünden bu oldukça düşük fiyat seviyelerinde önemli satın alma baskısı görebiliriz. Yani 20.000 doların altında çok fazla alım gerçekleşebilir.

Analistler Bitcoin’in geçici olarak 20 bin doların altına düşebileceğini ancak daha sonra hızlı bir şekilde toparlanacağını düşünüyor.

Ama herkes o kadar iyimser değil.

İlgili Haber:  3.3 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonunun Süresi Bugün Doluyor: Peki Bu, BTC Fiyatı Üzerinde Nasıl Bir Etki Yaratacak?

Bazıları da, Bitcoin’in 20.000 doların altına düşmesi durumunda daha fazla olumsuzluk olabileceğine inanıyor.

Mayıs ayında yaşanılan Terra krizinin arından piyasalar bu hafta Celsius’un çekim işlemlerini durdurması ve olası iflas iddialarıyla sarsıldı.

Piyasalar zaten kötüydü, bu iki büyük gelişme tuz biber oldu.

Peki bundan sonra özellikle kripto piyasasında daha olumsuzluklar yaşanabilir mi?

Sizleri USDD’yi dikkatle izlemeye davet ediyoruz. Piyasa değeri çok yüksek olmadığı için belki bir Terra etkisi yaratmayabilir ancak UST gibi dolar ile sabitini kaybetmesi durumunda piyasaları negatif etkileyeceği çok açık.

Ayrıca yazarlarımızdan Evrim Dönmez’in Mart ayında kaleme aldığı “Bitcoin 2022 sonunda 4000 dolar olabilir” analizini de incelemenizi öneririz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar