Bitcoin 20 Bin Doları Aşmaya Doğru Yeni Bir Dönemin Eşiğinde mi?

BTC fiyatı dün itibariyle bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.892 dolara ulaştıktan hemen sonra %10’luk bir düşüş yaşadığı için Bitcoin ile ilgili piyasa duyarlılığı çok hassas bir şekilde ilerliyor.

Bununla birlikte bazı analistler ve fon yöneticileri, baskın kripto para biriminin kısa vadede 20.000 doları geçmesini bekliyor. Ancak geri kalan bazıları ise önceki boğa döngülerinde görüldüğü gibi başka bir düzeltme olacağı konusunda hemfikir görünüyor.

Bitcoin, %10’luk küçük bir düşüş yaşıyor

Daha derin bir Bitcoin düzeltmesinin geleceğine inanmak için birçok zorlayıcı neden bulunuyor. Geçmişte, 2017’deki gibi büyük yükselişlere %30 ile %40 oranında geri çekilmelerin eşlik ettiği biliniyor. Bu nedenle, yeni tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %10’luk bir düşüşle gerçekleşen mevcut BTC düzeltmesi, geçmişle karşılaştırıldığında nispeten küçük kalıyor.

Öte yandan Bitazu Capital’in kurucu ortağı Mohit Sorout, Bitcoin’in yakında daha büyük ve çok aylık bir yükselişe girebileceğini savunuyor. BTC’nin orta vadeli görünümünün, fiyatın ilk denemesinde 20.000 dolarlık kilit psikolojik engelini aşmamasına rağmen oldukça olumlu kaldığı vurgulanıyor.

Bitcoin fiyatının, spot piyasadaki satıcıların güçlü tepkisiyle 20.000 dolardan hemen önceki reddedilişini zincir içi analistler, madencilerin ve balina satışlarının bir kombinasyonuna bağlıyor.

Vadeli işlem piyasasının da ilk spot kaynaklı satışların ardından darbe aldığı görülüyor. Türev piyasası, yaşadığı düşüşten dolayı aşırı ısınma kaydettiği için Chicago Ticaret Borsası’nda yükselen BTC vadeli işlem fonlama oranı ve 95’lik rekor seviyede yüksek bir Korku ve Açgözlülük Endeksi ile birlikte 23.000 dolara kadar yükseliyor.

Piyasa alıcılara yöneldiği için bu durum, küçük bir düşüşün yaşanması durumunda kademeli satışların neden olduğu daha büyük bir düşüş olasılığının yüksek olduğu anlamına geliyorken bu senaryo, BTC’nin 18.000 dolarlık destek alanından sıçramasına neden olan düşüşle sonuçlanıyor.

  Profesyonel Tüccarların BTC'nin Yükselişte Olduğuna İnanmalarını Sağlayan 3 Fiyat Göstergesi

Bitcoin büyük bir kırılmanın eşiğinde mi?

Bazı analistler ise BTC’nin bir sonraki girişimde 20.000 doları aşmasını bekliyor.

Sorout, özellikle Bitcoin’in 1 aylık grafiğinin Göreli Güç Endeksi’ni belirliyor. Bir varlığın, Göreli Güç Endeksi göstergesinde 75’i geçmesinin aşırı satın alınması anlamına geldiği bilinirken BTC’nin Göreli Güç Endeksi’nin ise son yükseliş trendine rağmen nötr bir seviye olan 69’da olduğu görülüyor. Bu konuya değinen Sorout, Bitcoin’in gerçekten çok aylık bir yükselişin zirvesinde olduğunu fark ettiğini ifade ediyor.

Ek olarak başka bir anonim kripto para tüccarı ise tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan sahte bir yükselişten sonra güçlü bir yükseliş olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

BTC fiyat düzeltmesi olasılığı devam ediyor

Bununla birlikte bazı tüccarlar, Bitcoin’in 19.000 doların altında sağlamlaşması durumunda bir düzeltme olasılığının artmaya devam edeceğine inanıyor.

Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nda bir tüccar olan Michaël van de Poppe, ivmenin zayıflamasının geri çekilme olasılığını arttırdığını söylüyor.

Teknik olarak, BTC’nin boğa koşusu sürecinin gerçekten de aşırı genişlediğine dair bir argüman sunulabiliyor. Son iki küçük geri çekilmenin ardından dört saatlik ve bir günlük grafikler gibi daha düşük zaman dilimi grafikleri, Bitcoin’in, kısa vadeli hareketli ortalamaların çok üstünde işlem gördüğünü gösteriyor. Bu durum ise BTC’nin daha düşük zaman dilimlerinde fazla satın alınmadığını gösteriyor.

Bununla birlikte haftalık ve aylık grafikte, Bitcoin hala kısa vadeli günlük hareketli ortalamanın önemli ölçüde üzerinde olduğu için büyük bir düzeltmenin olabileceği öngörülüyor.

Bazı tüccarlar, önceki boğa döngülerinin de gösterdiği gibi 13.000 dolar civarında bir düzeltmenin sürpriz olmaması gerektiğini söylüyor. BTC’nin daha fazla düşmesi durumunda ana destek alanlarının, yüksek zaman dilimi grafiklerinde 13.000 doların, 13.800 doların ve 15.000 doların üzerinde olması gerekiyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın