2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin 2 Yıl Aradan Sonra İlk Kez 20.000 Doların Altına Düştü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ve beklenen oldu. Bitcoin nihayet psikolojik seviye olan 20.000 doların altına indi.

Binance indirim kodu

Binance’te Bitcoin gün içinde en düşük seviye olan 19.008 dolara kadar düştü. Bu haber girildiği esnada fiyat 19.249 dolar civarındaydı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto piyasası, devam eden DeFi krizinin ortasında baskı altında kalmaya devam ediyor. Bitcoin, piyasadaki stresin artmasıyla birlikte art arda 12 gün boyunca düşüş yaşadı.

Merkez bankalarının faizleri arttırıp para politikalarını sıkılaştırmasıyla birlikte kripto piyasasında derinleşen stres, Bitcoin’i Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düşürdü.

Ethereum için de bir dönüm noktası olan 1000 dolar eşiği kırıldı. Binance’te gün içinde Ethereum 988 dolara kadar düştü. Bu haberin girildiği sırada Ethereum fiyatı 1006 dolar civarındaydı.

Piyasadaki artan durgunluk korkuları, riskli varlıklara yönelik iştahı adeta öldürüyor ve bu durum, kripto yatırımcılarının bu düşük seviyelerden Bitcoin satın alma konusunda temkinli kalmasına neden oluyor. Yani bir zamanlar 70.000 dolardan satılan Bitcoin şu an 19.000 dolardan alıcı bulamıyor.

Federal Rezerv, 15 Haziran’da ana faiz oranını 75 baz puan arttırmıştı ve bu artış 1994’ten bu yana en büyük artış. Merkez bankaları, enflasyonu dizginlemek için mücadelede bu yıl agresif bir şekilde faiz yükseltmeye devam edeceklerinin sinyallerini verdi. Daha yüksek faizlerin olduğu bir ortam, kripto gibi daha riskli varlıklar için zararlı oldu ve Bitcoin’in Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %70’lik bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Her şey ilk kez geçen sene sonlarında Fed’in para politikalarında sıkılaşma sinyalleri vermesiyle başladı. Sonrasında Terra’nın çöküşü, kredi borç platformu Celsius’un para çekim işlemlerini durdurması işin tuz biberi oldu. Bununla da kalmadı Three Arrows Capital büyük kayıplar yaşadı ve çalkantılı bir dönem geçiriyor. Babel Finance yine benzer şekilde platformundaki çekimleri durdurdu.

İlgili Haber:  Bitcoin, 2018'den Bu Yana En Kötü 2. Çeyrek Performansını Kaydetti

Analistlere göre, şimdiye kadar satış yapmaktan kaçınan uzun vadeli BTC sahipleri bile baskı altına girmiş durumda.

20.000 eşiğinin kırılmasına rağmen, geçmiş veriler Bitcoin’in 20.000 dolar civarında kilit destek bulabileceğini gösteriyor, çünkü önceki satışlar Bitcoin’in genellikle nerede direnç noktaları bulduğunu gösteriyor.

Bitcoin 2018 ve 2019’da yaklaşık 5.000 dolar ve 2014-2015’te 300 dolar seviyelerinde olduğu gibi 2022’de de 20.000 dolar civarında bir temel oluşturup uzun süre burada kalabilir.

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri Kasım ayında 3 trilyon dolardan bugün 900 milyar dolar civarına kadar inmiş durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar