1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin, 2018’den Bu Yana En Kötü 2. Çeyrek Performansını Kaydetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto analiz sitesi Skew’den alınan verilere göre Bitcoin, 2021 yılında en kötü 2. çeyrek performanslarından birini gösterdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Lider kripto para Bitcoin, oldukça kötü bir ikinci çeyrek geçirdi.
  • Bitcoin, ikinci çeyreğe 58.800 Dolar fiyatıyla başladı ve 33.200 Dolar fiyatıyla sonlandırdı.

Bitcoin, bu yıl, 2018’den bu yana en kötü 2. çeyrek performansını kaydetti.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyatı ikinci çeyreğe 58.800 Dolardan başladı ve bitiminde şu anki fiyatı olan 33.200 Dolara kadar geriledi. Analiz sitesi Skew’den alınan verilere göre, Bitcoin’in 2021’deki ikinci çeyrek getirisi, bir önceki çeyrekteki %102 seviyesinden -%40 seviyesine kadar düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’in 2020 ve 2019 yılları için ikinci çeyrek getiri performansı ise sırasıyla %42 ve %157 idi.

Bitcoin’in 2. Çeyrekteki Zorlu Mücadelesi

Bitcoin’in son üç aydaki düşüşünün arkasında birkaç neden var.

Amiral gemisi kripto paranın çevre ile ilgili uzun süredir devam eden tartışmaları, Tesla CEO’su Elon Musk’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ile daha da keskin bir odak haline geldi.

Tesla CEO’su 12 Mayıs’ta attığı tweette, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömür kullanımının hızla artmasından büyük endişe duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tweetin ardından Bitcoin sadece bir haftada 56.000 Dolardan 43.000 Dolar fiyatına kadar geriledi. Bu, lider kripto paranın bir haftada yaşadığı %23’lük bir düşüş anlamına geliyor.

Musk’ın tweet’inden bu yana Bitcoin, çevre üzerindeki olumsuz etkisi karşısında ivme kazanmak için mücadele veriyor.

Ancak o tarihten itibaren amiral gemisi kripto para için durum daha da kötüleşti. Bitcoin madencilik endüstrisinin üçte ikisini kontrol eden Çin, Sichuan ve Yunnan gibi büyük eyaletler de dahil olmak üzere pek çok bölgesinde Bitcoin madenciliğini yasakladı. Bu süreçte Çin’den gelen ek yasaklama haberleri ile birlikte Bitcoin fiyatı daha sert bir biçimde düşmeye başladı.

İlgili Haber:  Bitcoin 20 Bin Doları Aşmaya Doğru Yeni Bir Dönemin Eşiğinde mi?

Bazı İyi Şeyler de Oldu…

İkinci çeyrekte Bitcoin için her şey kötü haber niteliği taşımıyor; ancak kısıtlı sayıdaki iyi haber Bitcoin fiyatının olumlu bir dönüş yapmasını sağlayamadı.

Yılın ikinci çeyreğinin başlarında, dünyanın en tanınmış kripto para borsalarından biri olan Coinbase, Nasdaq’ta halka açıldı. Birçok kripto yorumcusu bu gelişmeyi “endüstri için bir dönüm noktası” olarak tanımlamasına rağmen, Bitcoin’in fiyatı yine negatif yönde hareket etmeye devam etti.

Coinbase’in halka arz edildiği 14 Nisan’da Bitcoin, 63.000 Dolar seviyesinde idi. O ay sonunda ise BTC fiyatı 53.000 Dolara kadar düştü.

Buna ek olarak, geçtiğimiz haftalarda El Salvador kripto parayı resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıkladığında bile Bitcoin fiyatında kayda değer bir artış gözlenmedi. Başkan Bukele’nin resmi açıklamayı yaptığı gün olan 5 Haziran’da Bitcoin, 36.000 Dolar değerindeydi. Şimdi, o tarihten neredeyse bir ay sonra, Bitcoin 33.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar