Bitcoin 2020 Geneli İçin Fena Gitmiyor: Dördüncü Çeyrekte %42’lik Artış

Tarihsel olarak bakıldığında geleneksel piyasa analistleri ve eski kafalı yatırımcılar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ihtiyatlı bir gözle bakma eğiliminde olsalar da kripto uzmanları, Bitcoin ve diğer yatırım varlıkları arasında karşılaştırma yapmaya çalıştıklarında bunun elmayla armut kıyası kadar anlamsız olduğunu söylüyor.

Örneğin; Bitcoin’in hiçbir şey üretmediğini ve bu nedenle de herhangi bir değerinin bulunmadığını belirten Warren Buffett, onun bir saadet zincirinden başka bir şey olmadığını düşünüyor.

Bu gelenekçilere; Bitcoin’i Apple, Tesla veya JPMorgan gibi bir banka hissesi ile karşılaştırmak mantıksız geliyor çünkü ikinci kısım, işçileri istihdam ediyor; ürünler üretiyor ve hissedarlara dağıtılan gelirler ve temettüler ortaya koyuyor.

Bu iddialara rağmen basit bir gerçek, mevcudiyetini korumaya devam ediyor. Bitcoin güçlü bir yıl geçiriyor ve 2020’de kurumsal talepte gördüğü önemli artışla ve küresel ekonomik belirsizlik karşısında sergilediği asimetrik fiyat hareketi ile yatırımcıların bu kripto varlığının üssel büyüme potansiyeline olan inancı kanıtlanmış oluyor.

Mart ayı ortasında tüm piyasa COVID-19 kaynaklı satılmalardan dolayı düşüş yaşarken, üst düzey ABD bankalarının çoğu 2. çeyrekte rekor sonuçlar açıkladı ancak borsa ve küresel ekonomiye yönelik önemli tehditler devam ediyor. Aynı zamanda Bitcoin, özellikle dördüncü çeyrekte finans sektöründen çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Bitcoin fiyatı 4. çeyreğin başından bu yana %42 yükseldi

Dördüncü çeyreğin başından bu yana Bitcoin fiyatı Binance’de 10.773 dolardan 15.366 dolara kadar yükseldi. İki aydan kısa bir süre içinde gerçekleşen bu %42’lik etkileyici artış, Bitcoin’in güçlü momentumunun bir göstergesi olarak kabul edildi.

Bitcoin’in yükseliş gücü, kısmen alternatif bir değer deposu işleviyle arış göstermekte olan algıya bağlandı. Yılın başlarında milyarder Wall Street yatırımcısı Paul Tudor Jones, Bitcoin’i “ideal enflasyon oyunu” olarak tanımladı. Potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak görülen Bitcoin hakkındaki genel olumlu duygu, bu kripto para biriminin ivmesini açıkça arttırdı.

  "Bundan Böyle Bitcoin'e Sahip Değilseniz İşten Kovulabilirsiniz"

Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında banka hisse senetleri mart çöküşünden bu yana nispeten iyi performans gösterdi. Tüketici talebinin mağaza içi satın alımdan çevrimiçi alışverişe kayması, dijital alanda yer almayan işletmeleri ciddi şekilde etkiledi. Ancak gevşeyen finansal koşullar, Fed’in muazzam ekonomik teşvikleri ve hükümetin iş dostu tavrı, bankaların üç aylık tahminleri aşmasına ve güçlü bir performans göstermesine yol açtı.

Örneğin JPMorgan, 23 Mart’ın en düşük seviyesinden bu yana %32.63’lük bir yükseliş kaydetti ve 319 milyar dolarlık bu bankacılık devi, dördüncü çeyrekte %8’in üzerinde artış gösterdi.

2020’nin ikinci çeyreğinde, JPMorgan tahvil ticaretinden 7.3 milyar dolar gelir elde etti ve analist tahminlerinin çok daha ötesinde bir performans gösterdi. Aynı zamanda, yatırım bankacılığı ve hisse senedi alım satım gelirleri de yükseldi.

Goldman Sachs da dahil olmak üzere diğer büyük bankalar da benzer bir eğilim gördü. Goldman’ın ticaret bölümü 4.55 milyar dolarlık gelir kaydetti. Banka, Wall Street beklentilerini kolaylıkla aşarak yıldan yıla %29 artış gösterdi.

Bunların her biri övgüye değer bir performans olsa da özellikle COVID-19 salgınının neden olduğu yüksek düzeyde belirsizlik ve ekonomik gerileme göz önüne alındığında, Bitcoin’in fiyat hareketi, 2020’nin büyük çoğunluğu için bankaların ve diğer riskli varlıklarınkini gölgede bıraktı.

Bitcoin neden çoğu varlıktan daha iyi bir performans sergiliyor?

Bitcoin, sürekli olarak yükselen kurumsal taleple ana akımda yaşanan farkındalık artışının mükemmel kombinasyonu sayesinde istikrarlı bir yükseliş gösterdi.

Grayscale tarafından yayınlanan bir ankete göre, Amerikalı yatırımcıların yarısından fazlası Bitcoin’e yatırım yapmakla ilgilendiğini açıkladı. Çalışmada Bitcoin’e yönelik ilginin arttığı kaydedilirken 2019’da ankete katılanların %36’sının Bitcoin yatırım ürünlerine ilgi gösterdiği ve bu oranın 2020’de %55’e yükselebilmesinin önemli bir artış olduğu belirtildi.

  Bitcoin Fiyatı 28.400 Dolarlık Satış Duvarına Çarptıktan Sonra Dakikalar İçinde %6.5 Düştü

İşletmeler, yatırım bankaları ve perakende yatırımcıların tümü, Bitcoin’de büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünürken PayPal ve Square gibi şirketler de bu kripto para birimini desteklemeye karar verdi.

Tesadüfen, kripto para birimlerini aktif olarak destekleyen finans kurumları özellikle son aylarda iyi performans gösterdi. Örnek olarak PayPal hisseleri, kripto alım satımını entegre edeceğini açıkladığından beri son üç günde %12 artarak iyimser bir ivme sergiledi.

2020’nin sonuna yaklaşılırken her seviyeden yatırımcının, hisse senedi piyasalarından çok daha iyi performans göstermeye devam edip etmediğini görmek için Bitcoin fiyatını yakından takip etmesi bekleniyor.

JPMorgan, Goldman Sachs, Citigroup ve Bank of America gibi büyük banka hisse senetlerinin böyle “küçük hacimli” bir kripto para biriminin gerisinde kalması önemli bir olay olarak değerlendiriliyor ve bu olayın, kripto sektörüne daha fazla sayıda meraklı yatırımcıyı çekmesi öngörülüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın