2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Haftalardır Yaşanan Satışlardan Sonra 21.000 Dolara Çıkmayı Başardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin geçtiğimiz günlerde büyük bir düşüş yaşayarak bir daha hiç inmez denilen 17.000 seviyelerine kadar inmişti. Bir süre 20.000 dolar seviyelerinde mücadele verdikten sonra 21.000 dolara kadar çıkmayı tekrar başardı.

Binance indirim kodu

Bitcoin son 24 saatte %5 oranında artış gösterdi. Bu haberin girildiği esnada 21.078 dolardan işlem görüyordu. Gün içindeyse en yüksek seviyesi olan 21.099 dolara kadar çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CryptoCompare’in ilk 100 kripto parayı ölçümlediği MVIS endeksi %1.5 arttı. Solana ve Polkadot gibi altcoinler hızlı artış yaşayanlar arasındaydı. Solana son 24 saatte %15, Polkadot ise %12 değer kazandı.

Bitcoin’in 2020’den bu yana ilk kez 20.000 dolar seviyesinin altına düştüğü çalkantılı bir haftanın ardından, bazı piyasa gözlemcileri fiyatların -en azından şimdilik- dibe vurduğunu söylüyor.

Glassnode Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, Bitcoin varlıklarında gerçekleşen kayıpların geçen hafta 7.3 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Raporda, son zamanlardaki satışların çoğunun zorda kalan satıcılar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Önümüzdeki haftalarda veya aylarda satıcılarda tükenme sinyalleri ortaya çıkabileceği vurgulandı.

Glassnode verilerini değerlendiren analistler, “makro dip veya geçici dip yakın olabilir” diyor.

Bu arada piyasada yaşanan çöküşte altcoinler, kaldıraçlı pozisyonlar için teminat olarak kullanılan Bitcoin ve Ethereum ile aynı şekilde “zincirleme tasfiyelerden” etkilenmedi. Yani asıl darbeyi kaldıraçlı pozisyonlarda teminat olarak kullanılan Bitcoin ve Ethereum aldı.

Yalnız dikkatli olmakta fayda var; dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları yüksek enflasyonla mücadele etmek için likiditeyi daraltmaya başladı. Dolayısıyla piyasada görülen herhangi bir toparlanma yanıltıcı ve kısa süreli olabilir.

Bitcoin’in 30 günlük oynaklığını ölçümleyen T3 Bitcoin Volatilite Endeksi, TerraUSD stablecoin’in çöküşünün piyasaları sarstığı Mayıs ortasındaki en yüksek seviyelerine geri döndü.

İlgili Haber:  Bitcoin Liderliğindeki Kripto Paralar, 400 Milyar Dolarlık Piyasa Kaybından Sonra Yeniden Yükselişe Geçti

Analistler, üst üste gelen kötü haberler ve yüksek faiz oranlarının kripto piyasasına zarar verdiğini ve önümüzdeki haftalarda yeniden kötü haberlerin gelmesiyle daha fazla oynaklık olabileceğini söylüyor.

Kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesi

Glassnode yayınladığı raporda, Bitcoin’in Kasım ayında 69.000 dolara yakın zirve yaptığından bu yana iki “farklı kapitülasyon aşaması” gördüğünü söyledi. İlki, Mayıs ayı başlarında TerraUSD stablecoin’inin çöküşüyle ​​tetiklendi. İkincisi ise geçen hafta hem kripto piyasasında hem de global ekonomide kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesi ile yaşandı.

Bazı analistler, bazı büyük oyuncuların kaldıraçlı pozisyonlarda bulunan diğer büyük oyuncuları piyasadan silip kâr elde etmek için likidasyon peşinde koştuklarını söylüyor.

Belirsizliğe ek olarak, DeFi uygulamaları üzerinde de yoğun baskı da var. Pandemi döneminde piyasaya salınan milyarlarca dolar yüksek faiz getiren DeFi uygulamalarına akmıştı. Şimdi bu platformlar yaşanan yüksek oynaklığa karşı mücadele vermeye çalışıyor.

DeFi platformları zincirleme likidasyon yaşamamak ve kendilerini korumak için eşi görülmemiş önlemler almaya zorlanıyorlar. Örneğin Solana tabanlı Solend platformu büyük bir balinanın cüzdanına el koymayı önerdi.

Zor durumdaki kripto kredi platformu Celsius Network Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Haziran ayının başlarında mevduatları dondurduktan sonra likiditesini ve operasyonlarını istikrara kavuşturmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar