8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Analiz: Bitcoin 28.000 Dolara Kadar Düşebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’de sinyaller aşağı yönü gösteriyor.

Binance indirim kodu

Mayıs için de durumun peki iyi olmayacağını yazmıştık.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz hafta, Fed başkanı Jerome Powell’ın bu haftaki Fed toplantısında yarım puanlık faiz artırımının işaretini vermesinin ardından, piyasa, yükselen enflasyonla mücadele ederken merkez bankasının 9 trilyon dolarlık devasa varlık portföyünü küçültmeye başlamasına hazırlanıyor.

Artan faizler, sıkı para politikaları ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi makro ölçekli belirsizlikler yatırımcıların Bitcoin gibi riskli varlıklardan çıkmasına neden oluyor.

Covid-19 pandemisinin başlarında, Fed, Covid-19’un ekonomik zararını ve karantinaları dengelemek amacıyla piyasaları nakitle doldururken bilançosunu iki katına çıkaran ve faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere getiren eşi görülmemiş bir teşvik programı başlatmıştı. O dönem piyasalara tabiri caizse para pompalanmıştı ve para politikalarının esnek olduğu bu dönemde nakit kripto piyasasına akmış ve Bitcoin’i 60.000 dolarlara kadar çıkarmıştı. Pandeminin bitişi ile enflasyon yükselmeye başlayınca, Fed ekonomiyi soğutmaya başladı. Bitcoin fiyatı, 2022’nin ilk birkaç ayı boyunca büyük bir mücadele vermişti ve halen veriyor.

Fed’in yükselen enflasyonu yumuşatmak için faizleri 50 baz puan –22 yılın en büyük faiz artışı– artırması bekleniyor.

Analistler bu durumda Bitcoin’den ve kripto piyasasından nakit çıkışı olacağını ve Bitcoin’in 10.000 dolar civarında düşerek 28.000 dolarlara gerileyeceğini düşünüyor.

Görünüşe göre Mayıs ayı Bitcoin ve kripto piyasası için oldukça zorlu geçecek.

Sıkı bir Bitcoin savunucusu olan Michael Saylor tam da piyasaların çöküşte olduğu böyle bir dönemde “Tüm Bitcoin’lerinizi 25 dolara alırım” şeklinde bir tweet attı.

Bitcoin, kripto para piyasası ve borsalar, Fed’in faiz oranı kararı öncesinde yüksek alarm durumunda. Fed faiz kararının bugün ABD saatiyle 14.00’te yapılması bekleniyor.

İlgili Haber:  Ünlü Analist PlanB: "Kripto Para Kışı Kapıda! Bitcoin'de Yüzde 80'lik Düşüş Yaşanabilir! Ancak..."

Fed toplantıları her zaman yalnızca dijital varlıkları değil aynı zamanda diğer geniş pazarları da etkileyebilecek bir güce sahip ve bu da aslında global ekonomideki belirsizlik ve oynaklığa işaret ediyor.

Son trendlere bakıldığında, verilere göre, Mayıs ayı tarihsel olarak Bitcoin için dördüncü en iyi ay oldu ve Bitcoin son 11 yılın yedisinde Mayıs aylarında hep artış kaydetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar