1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin, 3 Milyar Dolarlık Çin Şokuna Hazırlandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, kısa bir süre önce, 2017’deki patlamasını ve ardından gelen çöküşünü izleyen belirsiz birkaç yılın ardından kendine geldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, son zamanlarda 16.000 $’ın üzerine çıktı. 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $’a dokunan bir mesafeye ulaşan bir dizi olumlu habere yol açtı. Bunda Çin’de gerçekleşen talep artışının da yardımı var.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin’de bitcoin talebi artıyor

Şimdi, Çin’in heyecanla beklenen dijital yuanını piyasaya sürmeye başladığında bile bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sıkı bir şekilde düzenlemeye devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci bankası olan China Construction Bank, tahvil satışından 3 milyar dolar artırmayı planlıyor. Tahviller Bitcoin ve ABD doları ile satın alınabilecek..

China Construction Bank, geçtiğimiz hafta, 3 milyar dolarlık tahvil programının ilk dilimi olan ve aynı zamanda kripto para birimlerinin ticaretini de kolaylaştıran Labuan, Malezya merkezli bir borsa olan Fusang Borsasında halka açık abonelik için mevcut olan 58 milyon dolarlık dijital sertifika yaptı.

Tahvil, bir Çin bankası tarafından bir blok zincirinde ihraç edilen ilk dijital güvenlik olma özelliğini taşıyor.  100 $ gibi düşük bir fiyata satın alınabilecek.

Fusang Exchange’in CEO’su Henry Chong yaptığı açıklamada, “Blockchain teknolojisinin uygulanması finansal katılımı mümkün kılıyor. Hizmet sunum maliyetlerini düşürüyor ve işlem verimliliğini artırıyor” dedi. Bunun Crypto 2.0’ın başlangıcı olacağına inandığını da belirtti. Dijital varlık ürünlerinin gerçek anlamda kurumsallaşmasının bunda etkisi büyük.

Bitcoin fiyatı bu yıl şu ana kadar iki katından fazla arttı. Wall Street bankaları ve dünyanın dört bir yanındaki finans kurumları bitcoin ve diğer dijital varlıklara odaklanmış durumda.

Bununla birlikte, dünyayı kasıp kavuran bitcoin çılgınlığı ve Çin’in 1,3 milyarlık nüfusunun hızla artan talebi, hükümeti bitcoin ve kripto para birimi ticaretine sert bir darbe indirmeye zorladığında, Bitcoin, 2017’nin sonlarındaki tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmeyi pek başaramadı.

İlgili Haber:  Bookwire NFT Şeklinde Kitap Satışı Yapacağını Duyurdu

Dünyanın en büyük beş bankasından dördünü oluşturan Çin bankalarının Bitcoin ve kripto benimsemesi, Asya’da bitcoin ve benzeri dijital varlıklar için yeni bir talep dalgası yaratabilir.

Hong Kong merkezli kripto varlık finans hizmetleri şirketinin CEO’su Flex Yang, “Çin her zaman endüstriler arasında blockchain teknolojisinin geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etti. Ancak bitcoin’i yasal ödeme olarak kabul etmiyor. 2017’den beri politikası değişmedi,” dedi.

Talebi şekillendiren ne?

“Ancak Çin’in kripto para birimi talebini şekillendiren şey, Grayscale gibi Batı vakıf fonları tarafından daha fazla bitcoin ve madencilik makinesinin satın alınmasıdır. Hong Kong’daki lisanslama konusundaki son düzenleyici değişiklik, endüstri için olumlu bir harekettir. Saklama kuruluşu ve düzenlenmiş kripto varlık yönetimi fonları dahil olmak üzere kripto finansal altyapısının geliştirilmesi ile bu çabalar kurumsal yatırımcıların Asya’ya girişinin önünü açacak.”

Bitcoin ve kripto para birimi donanım cüzdanı üreticisi Ledger CEO’su Pascal Gauthier, “Bu boğa koşusu, daha önce gördüğümüzden farklı. Bitcoin, bir varlık olarak istikrar kazanmaya başladı. Düşüşte bile Bitcoin başına 10.000 $ ‘ın üzerinde işlem görmeye başladı,” dedi. Bitcoin fiyatı yükseldikçe Ledger’da satışların arttığını da ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar