8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin 31.000 Dolara Düşerken, Kripto Piyasası Son Altı Ayda 1.6 Trilyon Dolar Değer Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto para piyasası zor günler geçiriyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin son 24 saatte %7.7, son bir haftada ise %18 değer kaybederek 31.000 dolar seviyelerine geldi. Bu haberin girildiği esnada Bitcoin 31.368 dolardan işlem görüyordu. Gün içinde ise en düşük seviye olan 31.277 dolara kadar düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dünkü haberimizde Bitcoin’in sıradaki destek noktalarının 32.000 ve 28.000 dolar olduğunu yazmıştık. 32.000 dolar seviyesinin kırılması durumunda 28.000 dolara kadar düşme riski var ve ondan sonrası ise 20.000 dolar civarları.

Bitcoin, son zamanlarda büyük ölçüde teknoloji hisseleriyle birlikte hareket etmeye başladı. Nasdaq 100, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış ve o zamandan beri dalgalı bir şekilde aşağı doğru gitmişti. Nasdaq 100 arka arkaya beşinci hafta düşüş yaşadı. Benzer şekilde Bitcoin de Kasım ayında ATH yapmış ve sonrasında düşüşe geçmişti.

Bitcoin’in 90 günlük korelasyon katsayısı ve teknoloji göstergesi şu anda 0.67’nin üzerinde ve değer şu ana kadar ulaşılmış en yüksek seviye. Bu rakam 1’e ne kadar yaklaşırsa korelasyon o kadar fazla olur.

Toplam kayıp 1.6 trilyon dolar

Bitcoin geçen sene Kasım ayında ATH yapmış ve 69.000 dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin ve pek çok kripto paranın ATH yaptığı Kasım ayında kripto para piyasasının toplam değeri nerdeyse 3 trilyon dolara çıkmıştı. Bu haberin girildiği esnada ise kripto pazarının toplam piyasa değeri 1.4 trilyon dolara kadar düşmüş durumda. Yani 1.6 trilyon dolar piyasadan çıkış yaptı.

Kripto pazarı geçen sene Kasım'dan bu yana 1.6 trilyon dolar değer kaybetti.
Kripto pazarı geçen sene Kasım’dan bu yana 1.6 trilyon dolar değer kaybetti.

Fed’in ileride tekrar faiz oranlarını arttıracağının sinyallerini vermesi üzerine yatırımcılar Bitcoin ve benzeri riski varlıklardan çıkmaya başladı.

Merkez bankaları Covid pandemisi döneminde teşvik adı altında piyasaya pompalanan paraların bugün neden olduğu enflasyonla savaşırken, yatırımcılar da riskli varlıklardan kaçıyor. Bunun neticesinde Bitcoin bu yıl şu ana kadar %20’den fazla düştü.

İlgili Haber:  Bitcoin'e 250 Milyon Dolar Yatırım Yapan CEO Konuştu: Bitcoin Altından 1000 Kat Daha Değerli

Analistler risk duyarlılığı düşmeye devam ederse, Bitcoin’in 28.000 dolara ve ardından 20.000 dolara kadar gidebileceğini söylüyor.

Çöken sadece Bitcoin değil

Piyasa çöküşünün gerçekleşeceğini gören insanlar paralarını daha hızlı bir şekilde çekiyorlar. Çünkü Fed artık sıkı para politikaları nedeniyle kimseye kolay para vermeyecek. Mevcut durum göz önüne alındığında kripto ya da hisselere yatırım yapan kişi sayısı çok düşük. Fed’in faiz arttırım kararı ile birlikte de asıl çöküş başladı.

Bitcoin alımlarıyla bilinen Michael Saylor’un şirketi MicroStrategy’nin hisse değeri bu sene %55 oranında düştü. Coinbase’in hisse fiyatları ise %65 oranında değer kaybetti. Benzer şekilde borsada işlem gören büyük Bitcoin madencilik şirketlerinin de hisseleri değer kaybetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar