Bitcoin 32.000 Dolarda Kalma Mücadelesi Verirken Aave ve Chainlink Yeni Zirvelere Ulaştı

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta sonunu 33.500 dolar ile 32.000 dolar aralığında geçirse de dijital varlık bugün itibariyle 32.000 doların üzerinde kalmakta zorlanmaya başladı.

Birkaç analist, 19 Ocak’tan bu yana Asya’dan gelen satış baskısı artış gösterdiği için son zamanlardaki momentumda yaşanan fiyat kaybının “kurumsal tükenme”nin bir işareti olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bitcoin’in mevcut düşüş trendine rağmen bazı kurumsal yatırımcılar, BTC fiyatının 2021’in sonundan önce 100.000 dolara ulaşacağı yönündeki tahminlerine bağlı kaldı. Bu, kurumların yükselen yatırımcı duyarlılığı ve Bitcoin Borsa Yatırım Fonu için yeni tekliflerle canlandığı şeklinde yorumlandı.

Bitcoin, 33.000 dolar seviyesinde hâlâ dirençle karşılaşsa da zincir içi analist Willy Woo, BTC için potansiyel olarak olumlu bir gelişme gördüğünü açıkladı. Woo, satılan fiyatı ödenen fiyata bölerek BTC’nin kâr oranını gösteren bir ölçü olan Bitcoin Harcanan Çıktı Kâr Oranı’nın (SOPR) inişte olduğunu söyledi.

Tam zincir üzerinde SOPR sıfırlanması yaşandığını belirten Woo, yatırımcılar arasında saat başına hareket eden paraların artık ortalama olarak kâr taşımadıklarını ve SOPR’yi düşürmek için yatırımcıların zararla satmaya istekli olmaları gerektiğini ifade etti.

Analist ayrıca yatırımcıların zararla satma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve bunun, Bitcoin’in bir dip bulmaya yakın olmasının erken bir sinyali olduğunu öne sürdü.

Altcoinler ve DeFi tokenleri yükseliyor

DeFi tokenleri ve altcoinler, Bitcoin destek ararken kendi yollarını oluşturmaya devam etti. Polkadot (DOT), AAVE, Curve DAO Token (CRV) ve Sushiswap (SUSHI) kabaca %5 ile %7 oranında yükseldi.

DeFi ile ilgili birçok token fiyatındaki artış, büyük ölçüde merkezi olmayan finans aktivitesindeki bir artışın sonucu olarak gelişti. Dune Analytics’ten alınan veriler, aylık merkezi olmayan finans hacminin Temmuz 2020’den bu yana arttığını ve şu anda DeFi’de kilitli toplam değerin 23.89 milyar ABD doları olduğunu gösterdi.

  Bitcoin İşlem Hacimleri Düşse de Borsalar Endişeli Görünmüyor

Chainlink (LINK), CoinMarketCap’te listelenen en büyük yedinci proje olmak için tüm zamanların en yüksek seviyesi 25.50 dolara yükseldi ve Litecoin’i (LTC) aşarak güçlü rallisine devam etti. Aave fiyatı da 229.39 dolarla yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve platformda kilitli toplam değer 3.44 milyar dolar oldu.

Genel kripto para piyasa değeri şu anda 936.8 milyar dolar olarak belirlenirken Bitcoin’in hakimiyet oranı %63.5 seviyelerinde kaldı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın