1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin 34 Bin Doların Altına Düşerken Son 24 Saatte 500 Milyon Dolarlık Tasfiye Gerçekleşti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki kripto para vadeli işlem pozisyonları son 24 saat içinde tasfiye edildi. Pozisyonların toplu tasfiyesi, Bitcoin (BTC) fiyatının bugün itibariyle 34.000 doların altına düşmesinden önce gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Neden bu kadar çok pozisyon tasfiye edildi?

Bitcoin fiyatı bir gecede %6.7 artarak 35.500 dolardan neredeyse 38.000 dolara yükseldi. Bu arada vadeli işlemlerin fonlama oranı, aşırı kaldıraçlı bir piyasaya işaret ederek keskin bir şekilde arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Büyük borsalardaki Bitcoin’in kalıcı takas vadeli işlem sözleşmesinin fonlama oranı yaklaşık %0.07’ye yükseldi.

Ortalama fonlama oranının genellikle %0.01 civarında seyrettiği göz önüne alındığında vadeli işlemler piyasası 38.000 dolara yükselirken aşırı kalabalık bir tablo sergiledi.

Bu nedenle birkaç büyük satış emri 38.000 doların biraz üzerinde piyasaya çıktığında Bitcoin fiyatı düşmeye başladı. Aşırı ısınan vadeli işlemler piyasası, düzeltmeyi daha da yoğunlaştırdı.

Genel olarak 500 milyon dolarlık tasfiye, geçen haftaya kıyasla büyük bir veri olmadı. Örneğin Bitcoin’in yoğun günlerde tasfiye edilen vadeli işlem sözleşmelerinde de 1 milyar dolar görüldüğü biliniyordu.

Bitcoin tabanı yakın mı?

Bunlara rağmen yaşanan düşüş, vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonların azalmasına yol açmadı ve daha büyük bir geri çekilme endişesine neden oldu. Vadeli işlemler piyasasında hâlâ Bitcoin üzerine bahis yapan çok sayıda tüccarın var olması, başka bir uzun sıkışma olasılığını ortaya çıkardı.

Salsa Tekila olarak bilinen anonim bir tüccar, Bitcoin’in 30.000 doların altına düşmesi durumunda “ayı piyasası bölgesine” gireceğini söyledi. Bu nedenle yakın vadede, BTC’nin makro destek alanı olarak 30.000 doları muhafaza etmesinin çok önemli olduğunu belirten tüccar, 30.000’in altına inilmesi durumunda ayı pazarı bölgesine girileceğini, aksi takdirde 40 bin doların üzerine çıkılması halinde ise 50 bin ile 60 bin dolar civarının makul olduğunu düşündüğünü açıkladı.

İlgili Haber:  Grayscale Bitcoin Trust, Düşük Fiyattan Alım Satım Yapıyor: Peki, Yatırımcılar Endişelenmeli mi?

Ek olarak CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, vadeli işlemler piyasasına olan açık pozisyonun hızla artmaya devam ettiğini ifade etti. Öte yandan alıcı talebini gösteren zincir içi sinyallerin geçtiğimiz birkaç gün boyunca hiçbir gelişme göstermemesi dikkat çekti.

Aşırı kalabalık türev piyasası ile alım sinyallerinin eksikliğinin birleşimine dayanarak Ki, piyasanın belirsiz olduğunu ve 30.000 dolar seviyesinin tekrar test edebileceğini söyledi. İnsanların düşük kaldıraçla BTC ticareti yaptıklarını, açık pozisyon hızla yükselirken uzun-kısa oranının nötr göründüğünü ve boğa piyasasını yönlendiren güçlü zincir içi satın alma sinyallerin şimdiye kadar ortaya çıkmadığını belirten CEO, BTC’nin 30.000’i yeniden test edebileceğini ve bu nedenle şu anda bu belirsiz pazarda herhangi bir pozisyonunun bulunmadığını dile getirdi.

Açık pozisyonuyla en büyük vadeli işlem borsası olan Binance tüccarları geçen hafta daha düşük kaldıraç kullanmaya başladı. Bu da piyasada artan bir korku seviyesinin ve BTC’nin kısa vadeli fiyat trendindeki kesinlik eksikliğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Öte yandan bazı tüccarlar orta vadede iyimser kalmaya devam etti ve 40.000 dolar seviyelerinden gelen mevcut geri çekmenin sadece beklendiğini değil, aynı zamanda yükselişin aşırı ısınmaması için çok gerekli olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar