8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin 35.000 Dolar Seviyelerine Kadar Düştü, Gidişat Ne Yönde?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’de sinyallerin aşağı yönü gösterdiğini yazmıştık. 2 gün önce yayınladığımız bir başka analizde de Bitcoin’in 28.000 dolara kadar düşebileceğini belirtmiştik.

Binance indirim kodu

Bitcoin o yönde hızla ilerliyor gözüküyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dünkü Fed toplantısında baz puanın beklendiği kadar yüksek çıkmaması (Piyasada beklenti 75 baz puandı, ancak 50 baz puan açıklandı) Bitcoin’de ufak çaplı bir ralli yaşatmıştı ama o da kısa sürdü.

Analistler, kripto piyasasının temelde belirli bir aralıkta sıkışmış durumda olduğunu dile getiriyor.

Hem yüksek enflasyon hem faiz oranları hem de makro ölçekli belirsizlikler kripto piyasasından para çıkışına neden oluyor. Bloomberg verilerine göre, yatırımcılar geçen hafta kripto ürünlerinden yaklaşık 120 milyon dolar çekti ve son dört haftadaki toplam çıkış 339 milyon dolara ulaştı.

Covid-19 pandemisinin başlarında, Fed, Covid-19’un ekonomik zararını ve karantinaları dengelemek amacıyla piyasaları nakitle doldururken bilançosunu iki katına çıkaran ve faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere getiren eşi görülmemiş bir teşvik programı başlatmıştı. O dönem piyasalara tabiri caizse para pompalanmıştı ve para politikalarının esnek olduğu bu dönemde nakit kripto piyasasına akmış ve Bitcoin’i 60.000 dolarlara kadar çıkarmıştı. Pandeminin bitişi ile enflasyon yükselmeye başlayınca, Fed ekonomiyi soğutmaya başladı. Bitcoin fiyatı, 2022’nin ilk birkaç ayı boyunca büyük bir mücadele vermişti ve halen veriyor.

Ocak ayından bu yana en büyük düşüş

Bitcoin, artan durgunluk endişeleriyle birlikte finansal piyasalardaki çöküş derinleşirken Ocak ayından bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Bitcoin son 24 saatte %11 değer kaybetti.
Bitcoin son 24 saatte %11 değer kaybetti.

Bitcoin son 24 saatte %11 oranında değer kaybederek 35.000 dolar seviyelerine geriledi. Bu rakam 21 Ocak’tan bu yana en büyük gün içi düşüş. Bu haberin girildiği sırada ise Bitcoin 25.625 dolardan işlem görüyordu.

İlgili Haber:  MicroStrategy, 183 Milyon Dolar Değerinde 16.800 Bitcoin Daha Satın Aldı

Ethereum’da da durum farklı değil. Ethereum son 24 saatte %8 değer kaybederek 2654 dolara geriledi.

ABD merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını artırmasının ardından en büyük yükselişi yaşayan Avalanche ve Solana da son 24 saatte sırasıyla %15 ve %11 kadar düştü.

Analistler, yatırımcıların, dünkü 50 baz puanlık artışın ardından Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi konusunda gergin olduğunu belirtiyor. Fed’in ek faiz arttırımı olasılığı, küresel ekonominin gidişatını belirsizleştiriyor.

Analistler, Bitcoin’in giderek majör endekslerle daha fazla birlikte hareket eder hale geldiğini söylüyor. Bunun nedenleri arasında Bitcoin’e yatırım yapan ABD kökenli kurumsal firmaların sayısındaki artış ve geçen yıl yaşanan yasakların ardından Çin’in piyasadaki etkisinin azalması gösteriliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar