1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin 38.000 Doları Geri Alırken Yeni Bir Yükseliş Rallisi mi Başlıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı, bugün itibariyle iyileşme sürecini uzatarak 38.000 dolar seviyesini geri almış bulunuyor. Dahası, bu hafta başında gerçekleşen %28’lik düşüşe rağmen haftalık grafiğin art arda beşinci hafta itibariyle yeşile döndüğü görülüyor.

Binance indirim kodu

CryptoQuant’tan alınan veriler ise stabilcoin mevduatlarının kripto para borsalarına akın ettiğini gösteriyor. Bu giriş, kenara itilmiş sermayenin BTC’ye geri döndüğünü öne sürdüğü için Bitcoin için kısa vadeli bir katalizör görevi görebileceği düşünülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Stabilcoinler neden Bitcoin için güçlü alıcı talebinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor?

Kripto para piyasasında birçok tüccar Bitcoin gibi kripto varlıklarını nakit yerine sabit paralara satıyor.

Tether (USDT) gibi sabit paralar, ABD dolarının değerine bağlı hareket ediyor ve borsalar arasında takas edilebiliyor.

Çoğu borsa, banka havaleleri için karmaşık bir müşteri tanımlama ve doğrulama süreci gerektiriyor ve borsalara nakit para yatırma işlemi uzun sürebiliyor.

Bu nedenle bir balina veya yüksek net değere sahip bir yatırımcı milyonlarca dolar değerinde Bitcoin alıp satmak istediğinde stabilcoinler nakitten çok daha uygun olabiliyor.

Tüccarlardan istikrarlı coinlere yönelik sergilenen yüksek talep, son aylarda Tether’in değerlemesinin artmasına neden oluyor. Geçen ay Tether’in piyasa değeri 20 milyar doları aşarken bir ay sonra, bu sayı halihazırda 24 milyar doların üzerine çıkmış bulunuyor ve bu durum, kripto para piyasasında kenara alınmış sermayede bir artış olduğunu gösteriyor.

Yatırımcılar borsalarda işini sağlama almaya çalışıyor

Öte yandan borsalara yapılan stabilcoin mevduatlarının son 24 saat içinde önemli ölçüde arttığı görülüyor. CryptoQuant, borsaların cüzdanlarını izliyor ve stabilcoin depozitoları ile çıkışlarını gözlemliyor.

Büyük borsalardaki stabilcoin mevduatlarının, Bitcoin fiyatının dün itibariyle toparlanmaya başlaması üzerine gözle görülür bir şekilde yükseldiği fark ediliyor.

İlgili Haber:  Coinbase, Square'in Kripto Patent Grubunun Kurucu Üyesi Oldu

13 Ocak’ta Bitcoin’in fiyatı, yaklaşık 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildikten sonra 32.500 dolara kadar düşmüş bulunuyor.

Yatırımcıların, stabilcoin mevduatlarındaki artış ve Bitcoin vadeli işlem piyasasının artan açık ilgisinden yola çıkılarak dip dalgasını aktif olarak satın aldıkları ve bundan hareketle, Bitcoin’in bir gecede %10’dan fazla yükselen hızlı bir dönüş gördüğü sonucuna varılıyor.

Peki sırada ne var?

Bir kripto para analisti olan Alex Saunders, stabilcoinlerin genellikle yükseliş eğiliminin göstergesi olan “akan borsalar” olduğunu söylüyor.

Amsterdam Borsası’nda bir tüccar olan Michael van de Poppe, iyileşme öncesinde Bitcoin’in 38.000 doları tekrar aşması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin bu kripto para için muhtemel olduğunu öne sürüyor.

Van de Poppe’nin belirlediği gibi Bitcoin’in fiyatı bir gecede 38.000 dolarlık direnç alanını geçmeyi başarıyor. Bu nedenle kısa vadede, BTC’nin rekorunu yeniden test etme yolunda ilerlediğini iddia eden analist, Bitcoin’in pek değişmediğini ve destek için 33.000 dolar seviyesini çevirdiği için 37.000 ile 38.000 dolar seviyesini test etmeye istekli olduğunu ifade ediyor. Bunun aşılması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin ihtimal dahilinde olacağını vurgulayan Van de Poppe, aksi takdirde daha fazla sağlamlaşma öngörüyor.

Bitcoin’in yükseliş koşusu, 13 Ocak’taki Grayscale ürünlerinin açılışıyla da aynı zamana denk geliyor. Bitcoin’in değerinin artmaya devam etmesi halinde daha kurumsal ve akredite yatırımcılarının Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla BTC’ye maruz kalmaya sevk edilebileceği düşünülüyor.

Ayrıca GBTC’nin yeniden açılması, perakende yatırımcılar tarafından değil kurumlar tarafından yönlendirilen bir yükselişin başladığı yönündeki güçlü argümanı destekliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar