Bitcoin, 40.000 Dolar Fiyatının Altına Düştü: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Senatosunun en son altyapı projesindeki küçük bir detay, Bitcoin’in son yükseliş ivmesine engel olmuş olabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin fiyatı, tekrardan 40.000 Doların altına geriledi.
  • Düşüşün en büyük nedeninin, ABD’deki geniş çaplı bir altyapı projesi ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Bitcoin, son birkaç hafta içinde etkileyici bir toparlanma yaşadı. Ancak BTC’nin yükselişi, ABD altyapı projesinin kripto para endüstrisi üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler nedeniyle duraklamış gibi görünüyor.

blank

Bitcoin Yeniden 40.000 Doların Altında

Bundan sadece iki hafta önce Bitcoin 30.000 Dolar seviyesinin üzerinde kalmak için mücadele ediyordu.

CoinGecko’ya göre, lider kripto para sonrasında 40.000 Dolar seviyesini geçti ve hatta Pazar günü 42.628 Dolar fiyatına ulaştı.

Bitcoin ile aralarındaki güçlü bir korelasyon sayesinde, diğer birçok kripto para da benzer yükselişler yaşadı. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, aynı süreçte 1.730 Dolardan 2.672 Dolara kadar yükseldi.

ABD Altyapı Projesi ve Kripto Para

Bununla birlikte kripto para endüstrisi, ABD’deki 550 milyar Dolarlık yeni bir altyapı yatırımındaki bazı detaylarla ilgili endişe yaşamaya başladı. Yatırım projesinin duyurulmasından bu yana Bitcoin, şu anki fiyat seviyesi olan 39.600 Dolar civarına geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tasarı henüz yasalaşmamış olsa da; mevcut haliyle tüm Amerikan kripto para endüstrisi için büyük bir vergi yükü yaratmayı vaat ediyor.

Söz konusu tasarı, kripto para zenginliğinin vergilendirilmesinden 28 milyar Dolar gelir elde etmeyi amaçlıyor; ancak bu fonların kimden veya nasıl vergilendirileceği henüz net değil. Özetle düzenleyici kurumların, madencilerden, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden ve tabii ki Coinbase gibi çok daha büyük kuruluşlardan müşteri formlarını IRS ile dosyalamalarını talep etmesi bekleniyor.

Kripto para alanında uzmanlaşmış avukat Chervinsky, birçok proje için bu görevin “tam anlamıyla imkansız” olduğunu söyledi.

CoinDesk tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu tanım küçük bir güncelleme de geçirdi. Tasarı, kripto para ile faaliyet yürüten herhangi bir kişiyi bir “komisyoncu” olarak nitelendirmek yerine; “başka bir kişi adına kripto varlıkların transferini gerçekleştiren bir hizmeti düzenli olarak sağlamaktan sorumlu olan herhangi bir kişiyi” komisyoncu olarak tanımlıyor.

Değişiklik henüz net değil ve tasarının daha geniş niyetlerinden kaynaklanan birçok endişeyi yatıştırmakta başarısız görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend