10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

Bitcoin 40.000 Dolara Doğru İlerliyor, Bir Sonraki Adım Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin son zamanlarda oldukça zorlanıyor. 24 Ocak’ta altı ayın en düşük seviyesine düşmüş ve sonrasında 40.000 doları bir daha geçememişti.

Binance indirim kodu

CoinDesk verilerine göre, Bitcoin, bu sabah gün içi en yüksek 39.262 dolara kadar tırmandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu seviyeye yükseldikten sonra tekrar gerileyerek 38.500 doların altına düştü ve ardından 39.000 dolara yükseldi.

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin 38.658 dolar civarında işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatı nereye gidecek?

Bu son gelişmeleri takiben, birkaç analist, fiyatı hangi temel değişkenlerin etkilediği ve bir sonraki adımda nereye gidebileceği de dahil olmak üzere bitcoin fiyatı hakkında bazı bakış açıları sundu.

Valkyrie Investments’ın araştırma başkanı Josh Olszewicz, piyasaların “birbirine bağlı” olduğunu vurguladı.

“Bitcoin, özellikle S&P 500 ve Nasdaq olmak üzere geleneksel piyasa endeksleriyle güçlü bir şekilde ilişki kurmaya devam ediyor” dedi. Okurlarımız hatırlayacaktır, Bitcoin’in majör endekslerle olan korelasyonunu daha önce haber yapmıştık. IMF bu korelasyonu finansal sistem için bir risk olarak gördüğünü açıklamıştı.

Olszewicz, “Bitcoin’in 2021’deki düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma yaşamadan önce hisse senedi gibi geleneksel piyasaların muhtemelen rayına oturması ve istikrara kavuşması gerekecek” diye ekledi.

Ayrıca, S&P 500’deki oynaklığı ölçen Cboe Volatilite Endeksi’nden de bahsetti.

Cboe Volatilite Endeksi ya da kısaca VIX önemli ölçüde yüksek. Tarihsel olarak, VIX’deki ani yükselişler, çok iyi uzun vadeli dipten satın alma fırsatları sunmuştur hep” dedi.

Olszewicz ayrıca, bir varlığın aşırı alınıp satıldığının bir ölçüsü olan Göreceli Güç Endeksi’nden de (RSI) bahsetti ve RSI’a göre bitcoin fiyatı yakın gelecekte yukarı yönlü olabilir.

Olszewicz, “Bitcoin, son birkaç hafta içinde, en son Mart 2020 satışında görülen, birkaç aylık bir RSI düşük seviyesine ulaştı” dedi.

“RSI’ye daha ayrıntılı bakıldığında, Ekim 2018’den bu yana RSI’daki tüm düşük seviyeler, şu anda 48.000 dolar olan 200 günlük EMA’ya dönmüş durumda. Yıllık pivot ve VPVR direnci de 48.000 dolar seviyesinde birleşme gösteriyor.”

İlgili Haber:  Bitcoin İşlem Hacimleri Düşse de Borsalar Endişeli Görünmüyor

Trade The Chain’de araştırma analisti Nick Mancini de bitcoin fiyatı ile ilgili bazı yorumlarda bulundu.

“Bitcoin, tipik olarak düşüş eğilimini sona erdiren, ancak en azından şimdilik tam tersi bir etkiye sahip olan bir ‘yükselen takoz’ (rising wedge) oluşumunda işlem görüyor gibi görünüyor” dedi.

Mancini, “Bitcoin 39.000 dolarlık kilit direnç seviyesini sağlam bir şekilde kırabilirse, 41.000 dolar seviyesine kadar çıkabilir. Oradan, daha da yükselmeden önce 39.000 doları destek olarak test edecek olan konsolidasyon veya muhtemelen bir geri dönüş beklenebilir” dedi.

My Digital Money’in CEO’su ve kurucusu Collin Plume da konuyla ilgili analizlerini paylaştı.

“Bitcoin 40 bin dolara geri dönecek ve bir süre 40 bin dolar ile 42 bin dolar arasında kalacak” dedi.

“50 bin doları kırmaya çalışmadan önce bir süre o bölgede sekeceğini düşünüyorum. Bundan sonra yeni yükselişler bekleyebiliriz.”

İzlenmesi gereken destek seviyeleri

Analistler ayrıca izlenmesi gereken önemli destek seviyeleri hakkında da yorumlarda bulundu.

Mancini, “Bitcoin 39.000 doları kıramazsa, başka bir kırılma girişiminden önce muhtemelen 37.000 ila 39.000 dolar arasında gidip gelecek veya 33.000 ila 29.500 dolarlık kilit destek seviyelerine düşebilir” dedi.

Olszewicz de bu konuya değindi.

“Bitcoin, iki yıllık hareketli ortalama ve yıllık pivot birleşimine bağlı olarak 26.000 ila 30.000 dolarlık bölgede destek bulabilir” dedi.

Araştırma platformu Token Metrics’in baş teknik analisti William Noble, piyasanın duyarlılığına işaret ederek farklı bir bakış açısı sundu.

“Bitcoin, son aşağı hareketin devamı olan düşüş eğilimi ile destekleniyor” dedi.

“Yakın vadede, insanları hazırlıksız yakalayacak bir yükseliş sürprizi olabileceğini düşünüyorum.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar