Bitcoin 40.000 Doların Altına Düşerken DASH Fiyatı %100 Arttı

Son güncelleme: 5 gün önce

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün itibariyle bir kez daha 40.000 dolar seviyesinin altına inerken spot ışığının Dash (DASH) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi altcoinlere kaydığı görüldü.

BTC’nin fiyat düşüşü, hafta sonu gerçekleşen işlemlerde 41.500 dolarlık direnci kırmak için yaşanan başka bir başarısızlığın hemen ardından geldi.

Madencilerin pozisyonu satış seviyesinde görünüyor

Düşüşün temel nedenlerinden birinin, madenciler tarafından yapılan satışların artması olduğu belirtildi. Dün bildirildiği üzere, tüm madenci cüzdanlarını 1 yıllık hareketli ortalamasına bırakan BTC‘nin oranını hesaplayan Madenci Pozisyon Endeksi (MPI), madencilerin satış yaptığı seviyelere ulaştı.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, fiyat düşmeden hemen önce bir açıklamada bulunarak Madenci Pozisyon Endeksi’nin yerel bir zirve yapmak için yeterli göründüğünü söyledi. Madencilerin BTC sattığına dikkat çeken CEO, kısa vadeli düşüş piyasasında BTC’yi dağıtmak için küçük bir kısa vadeli oynayacağını ifade etti.

Diğer nedenlerin büyük ölçüde teknik olduğu çünkü BTC’nin altcoinlere yetişmek için ve duyarlılık nedeniyle biraz zamana ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Örneğin Kripto Açgözlülük ve Korku Endeksi tehlikeli derecede yüksek seviyelerde kaldı ve bu da bir geri çekilme olasılığının mevcut olduğu gerçeğini ortaya koydu. Aslında ölçüm, tarihinin en uzun dönemi olan iki aydır, 90’ın veya bir başka deyişle “aşırı açgözlülük seviyesi”nin üzerinde kaldı.

Bitcoin Cash, Ethereum’un çıkışını takip ediyor

Öte yandan altcoin sezonu, pazar günü gerçekleşen ticaret faaliyetinde görünüşte BTC’den Bitcoin Cash’e kayan bir yükselişle yoluna devam etti. Bitcoin Cash son 24 saatte 420 dolardan 630 dolara yükseldi.

Hareket, Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyelerde olan BCH/USD ile çok yıllı bir ayı piyasasından teknik bir kopuşu işaret etmeye başladı.

  XRP Davasının Ardından Altcoin Fiyatlarında Düşüş Yaşanıyor

Bununla birlikte son 24 saatin en büyük kazananı, fiyatı kabaca %40 artan Dash oldu. Kısa parabolik yükselişi sırasında DASH, sadece 140 dolar seviyesine geri çekilmek için %100’ün üzerinde bir artış sergileyerek 95 dolardan 194 dolara kadar yükseldi.

Bu hareket aynı zamanda, birkaç analistin olası bir “altcoin sezonunun başlangıcı” olarak belirttiği gibi büyük altcoinler geçen hafta sonu Ethereum’un izinden gittiği için çok yıllık bir çöküşten teknik bir kopuşu işaret ettiği şeklinde yorumlandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın