29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin 49.000 Dolara Çıkarak Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) fiyatı 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 49.000 doların üzerinde yeni bir rekor kırarak Coinbase’de 49.344 dolara kadar yükseldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesinin üç ana nedeni olarak yüksek stabilcoin girişi, 38.000 dolarlık direnç alanının temiz bir şekilde kırılması ve uzun süreli bir sağlamlaşması aşaması öne sürüldü.

Binance indirim kodu

Yüksek stabilcoin girişi önemliydi

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca, Bitcoin’in 38.000 doların altındaki sağlamlaşmasına rağmen zincir içi analistler stabilcoin girişlerinde sürekli bir artış tespit etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir veri analitiği platformu olan CryptoQuant’ın verilerine göre Stabilcoin Arz Oranı, 30.000 dolarlık bölgeden yükselirken önemli ölçüde arttı.

Stabilcoin Arz Oranı göstergesi; Bitcoin’in piyasa değerinin, sabit coinlerin toplanmış piyasa değerine oranını gösterir. Bitcoin’in fiyatının Stabilcoin Arz Oranı ile birlikte yükselmesi, muhtemelen piyasaya yeniden giren kenara atılmış sermaye tarafından yönlendirildiği anlamına gelir.

Bu eğilim oldukça iyimser görülür çünkü rallinin sadece aşırı kaldıraçlı bir vadeli işlemler piyasası tarafından yönlendirilmediğini gösterir. Bu durumda aslında, yükseliş trendine öncülük edenin spot piyasadan gelen gerçek talep olduğu sonucuna varılabilir.

Analistler, yüksek stabilcoin oranının yanı sıra madencilerden gelen satış baskısındaki düşüşü de belirledi.

Madencilerden gelen düşük satış baskısı ve borsalara artan stabilcoin girişlerinin birleşimi, devam eden Bitcoin rallisini katalize etti.

38.000 dolarlık direnç temiz bir şekilde kırılıyor

Bitcoin, uzun bir süre için 38.000 dolarlık direnç alanı altında sağlamlaşmaya çalıştı. Bu durum, Bitcoin’in kısa vadeli boğa döngüsü için bir risk oluşturdu.

Bitcoin‘in fiyatı uzun süre kilit bir direnç alanının altında kaldığında BTC’nin daha düşük likiditeye ulaşmak için daha düşük bir destek alanına düşme olasılığını artar. Bu, Bitcoin’in kısmen 38.000 doların üzerine çıkması için düzenli olarak 44.000 dolara düşmesinin nedenidir.

İlgili Haber:  Fundstrat CEO'su: 2021'de Bitcoin Fiyatı 4 Katına Çıkabilir

Uzun süreli sağlamlaşma, BTC fiyatlarındaki düşüş için faydalı oldu

Nispeten uzun bir sağlamlaşma süresi normalde iki senaryoya yol açar: Ciddi bir arıza veya büyük bir kırılma.

Bitcoin, ralliyi desteklemek için güçlü temelleri olmadan toplanırsa sağlamlaşmanın derin bir düzeltmeye yol açma şansı daha yüksektir.

Ancak son üç gündeki Bitcoin durumunda 38.000 doların altındaki sağlamlaşma aşaması, artan stabilcoin girişleri, yüksek bir Coinbase primi ve hem spot hem de vadeli işlem piyasalarında genellikle yüksek bir ticaret hacmi ile desteklendi.

Bu nedenle, vadeli işlemler piyasası yüksek kaldıraçlı ve aşırı kalabalık kalsa da BTC uzun bir sıkışma riskine rağmen direnç alanını geçmeyi başardı.

Öngörülebilir gelecekte ralliyi sürdürülebilir kılan birkaç neden öne sürüldü. Birincisi, stabilcoin girişlerinin yavaşlamadığı görülürken ikincisi, bugünkü ralli, düşüş piyasası yapısını daha düşük zaman dilimlerinde kısa vadeli yükseliş eğilimine çevirdi.

Bitcoin, bir destek alanına dönüşen 38.000 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı sürece kısa vadeli yükseliş piyasa yapısı bozulmadan kalacaktır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar