1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin 500 Milyon Dolarlık Guggenheim Şokuna Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto para piyasaları geçen hafta çılgın bir dalgalanma yaşadı. Bu dalgalanma sonucu bitcoin, fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunmuş oldu.

Binance indirim kodu

Bitcoin, keskin bir düzeltme değerini 16.000 $’a kadar düşürene dek 19.500 $’a tırmandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu gelişmelerden sonra, 200 milyar dolarlık bir varlık yöneticisi Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla 500 milyon dolarlık bir ayar için “dolaylı olarak bitcoin’e yatırım yapabileceğini” açıkladı. Bunun sonucunda bitcoin fiyatı yeniden yükseldi. Yükselen bitcoin, diğer büyük kripto paralara da destek verdi.

Guggenheim bitcoin’e yatırım yapacak

Guggenheim Partners, “Guggenheim Makro Fırsatlar Fonu, net varlık değerinin %10’una varan oranda Bitcoin’e yatırım yapma riskini alabilir” açıklamasında bulundu. Açıklama, cuma günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile hazırlanan bir dosyada yazıldı.

Guggenheim’ın Makro Fırsatlar Fonu, yaklaşık 5 milyar dolarlık net varlığa sahip. Yani Grayscale’in bitcoin yatırım aracına 500 milyon dolar kadar yatırım yapabilir. Ancak doğrudan bitcoin veya kripto para riskinden uzak duracaktır.

Dosyada, “GBTC’ye yaptığı yatırım dışında, fon kripto paralara doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapmayacak,” denildi.

Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların büyük miktarda bitcoin içeren bir fonda hisse alım satımına izin verirken, Grayscale amiral gemisi bitcoin fonunu 2013’te piyasaya sürdüğünden bu yana birkaç başka kripto para destekli tröstler başlattı. Grayscale Bitcoin Tröstü’nde hisse satın alan yatırımcılar büyük miktarlarda kripto para satın alma ve tutma gibi zorlu süreçlerden geçmek zorunda kalmadan bitcoin sahibi olabiliyor.

Bununla birlikte, Grayscale’in tröstlerindeki hisseler genellikle temel varlığa bir prim üzerinden işlem yapar. Bazı uzmanlar, yatırımcıların ödediği primin kapsamının farkında olmayabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

İlgili Haber:  Deutsche Bank: Bitcoin 2022'yi 28.000 Dolar Seviyesinde Kapatacak

Bu arada, Guggenheim’ın dosyalanması, “oldukça değişken” fiyatlar, birçok kripto borsasının “büyük ölçüde düzenlenmemiş” doğası ve belirsiz bir düzenleyici görünüm dahil olmak üzere, bitcoin ve kripto para yatırımıyla ilişkilendirdiği çeşitli riskleri özetlemektedir.

“Kripto para, sınırlı bir geçmişe sahip yeni bir teknolojik yeniliktir. Aynı zamanda oldukça spekülatif bir varlıktır. Gelecekteki düzenleyici eylemler veya politikalar, fonun kripto paraya dolaylı yatırımının değerini ve bir kripto parayı takas etme yeteneğini belki de maddi olarak olumsuz bir ölçüde sınırlayabilir.”

New York merkezli Guggenheim Partners, bu yıl bitcoin ve kripto paralara ilgi gösteren Wall Street devlerinin, yüksek profilli yatırımcıların ve teknoloji şirketlerinin en sonuncusu.

Bitcoin’in dijital altın olarak itibarı arttı. Bunun temel sebebi enflasyona karşı yükselen bir koruma halini alması. Bitcoin fiyatını bu ay bitcoin başına neredeyse 20.000 $ ‘a çıkarmayı başardı. Bu, aynı zamanda üç yılın en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

Kasım rallisi, ödeme devi PayPal’ın öncülüğünde başladı. PayPal, Bitcoin satın alma ve harcama hizmetlerinin yanı sıra diğer büyük kripto paraları da ürün yelpazesine eklemeyi planladığını duyurdu. Bitcoin ve kripto para topluluğundaki birçok kişi, PayPal’ın bitcoin’i kabulünü yerleşik finansal hizmetler sektöründe uzun süredir aranan bir zafer olarak kabul etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar