30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Fiyatı 55.000 Dolar Civarında Seyrediyor – Yeni Bir Düzeltme Kapıda mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı, son günlerde yaşadığı güçlü rallisinden sonra herhangi bir düzeltme işareti göstermedi. Dünyanın en büyük kripto parası bu yazının yazıldığı anlarda 54.736 dolardan işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Herhangi Bir Düzeltme İşareti Göstermedi Ancak…

Bazı deneyimli analistler ve ünlü isimler, Bitcoin’in yaşadığı boğa koşusunun sağlıklı olmaktan çıktığını düşündüklerini söylediler. Bu ayı lehine görüşlerin sahipleri arasında, Bollinger bandı göstergesinin yaratıcısı John Bollinger da bulunuyor. Bollinger’a göre yatırımcılar, bir zirve formasyonu oluşmasının ardından stop emirleri veriyor.

Binance indirim kodu

Ancak belirtmek gerekir ki, Bollinger bantları ve “Korku ve Açgözlülük Endeksi” gibi göstergeler artık yavaş yavaş güncelliğini kaybetmeye başladılar. Boğa koşusunun devam edeceğine ya da büyük bir potansiyel düzeltme safhasına gireceğimize dair net bir şekilde konuşmak imkansız görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bununla birlikte, geleneksel analiz araçlarına göre 56.000 dolar seviyesi, Temmuz ayı sonundan bu yana Bitcoin rallisine yön veren boğa lehine kanalın üst noktası olabilir. Bu yazının yazıldığı anlarda 71 değerini gösteren Korku ve Açgözlülük Endeksi, mevcut durumuyla bir açgözlülük bölgesinde yer alıyor.

Söz konusu endeks, ticaret hacmi, vadeli işlemler açık emirleri, sosyal göstergeleri ve arama verilerini kullanarak piyasadaki nabzı ölçüyor. Daha önceki verilere bakıldığında, bu endeksin uyarı vermesinden tam dört hafta sonra Bitcoin için bir fiyat düzeltmesi yaşandığı görülüyor. Bu göstergeye güvenerek ilk birkaç günde varlıklarını satanlar ise sonradan gelen %70’lik toparlanmayı kaçırdı.

Benzer bir model 23 Temmuz ile 25 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin fiyatının yükselmeye devam etmesiyle de görüldü. Evet, sinyalin alınmasından sonra bir düzeltme adımı daima geldi ancak asıl mesele bunun kaç hafta ya da kaç ay sonra gerçekleştiğiydi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatının Ekim Ayı Sonunda 77.000 Doların Üstüne Çıkması İçin Bunlar Gerekli!

Tabii ki BTC fiyatı üst Bollinger bandını aştığında küçük bir düzeltme olayı çoğu zaman yaşanıyor ancak bu durumun bir kripto paranın iki-dört haftalık gelecek hareketiyle herhangi bir korelasyonu bulunmuyor.

Bununla birlikte, yakın zamanda ayı lehine haberler almaya başlarsak birtakım sıkıntılar da doğabilir. Bu ayı lehine haberler arasında SEC’in bir Bitcoin ETF’si başvurusunu reddetmesi ya da ABD’de stablecoin’ler üzerine kapsamlı bir yasak gelmesi gibi olaylar bulunuyor. Bu durumda analiste göre BTC fiyatı kendi rekorunu tazelemeyecektir ve şu anlık eski gibi görünen söz konusu göstergeler nihayet çalışmaya başlayacaktır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar