10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin, 60.000 Dolar Direncini Kıramadı ve İvme Kaybı Yaşadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fiyat agresif bir şekilde düzeltilerek genel piyasa performansını kırmızıya çevirirken Bitcoin için bir başka rekor kıran hafta sonu için hayaller suya düşmüş oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin, hafta sonu boyunca 60.000 Dolar sınırını aşmayı denedi fakat bunu başaramadı.
  • Diğer varlıklar da benzer yörüngeleri takip etti.
  • Hafta sonu başka bir ETF, SEC’in Bitcoin’e yeşil ışık yakabileceğine işaret ederek onay aldı.

Birçok Piyasa Gözlemcisi, Bitcoin’in hafta sonları yaptığı şeyi yapmasını bekliyordu: Yeni rekorlar kırmak. Ancak bu sefer olmadı.

Binance indirim kodu

Bitcoin 60 Bin Dolar Seviyesini Kırmayı Başaramadı

Cumartesi günü, fiyat 60.000 Dolar seviyesine doğru yükselmeye başladı. Kalemler yeni bir rekor ilan etmek için hazırlandı. Ancak Bitcoin, 58.000 Doların üzerine çıktığı anda, fiyatı yaklaşık 2 bin Dolarlık agresif bir düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Varlığın fiyatı Pazar günü ise biraz toparlandı ve gün içinde sadece %0.6 düştü. Piyasanın geri kalanı da benzer bir model izledi.

Ethereum, şu anki 1.780 Dolar seviyesine tırmanmadan önce Cumartesi günü benzer bir düşüş yaşadı. Değeri 10-40 milyar Dolar arasında değişen projelerde de benzer seviyede bir düşüş görüldü.

Ancak piyasa sınırlarının ötesinde, merkezi olmayan platform Theta Token, hafta sonundaki %13’lük kazanç sayesinde kripto piyasası sıralamasında üç sıra yükselerek sıcak serisini sürdürdü.

Bitcoin ETF Onayları Merakla Bekleniyor

Hafta sonu dalgalı geçerken, bu hafta ortaya çıkan temel hikaye uzun zamandır beklenen ABD Bitcoin ETF’si. Bir borsa yatırım fonu (ETF), bir sektörü, bir emtiayı veya hemen hemen başka herhangi bir varlığı takip edebilen bir menkul kıymet türüdür. Normal bir hisse senedi gibi borsada alınıp satılabilir.

ETF, kripto satın almak ve tutmak zorunda kalmadan yatırım yapmalarına izin verdiği için, kurumsal yatırımcıların kriptoya dahil olmaları adına bir geçit olarak görülüyor. Şimdiye kadar SEC, yeterince şeffaf olmadığı gerekçesiyle ETF’lere “hayır” dedi. Ancak baskı gittikçe artıyor ve bazıları onaylanmanın yakın olduğunu öne sürüyor.

İlgili Haber:  GameStop'u İki Hafta İçinde %1600 Yükselten Reddit'in Yeni Hedefi Dogecoin

Purpose Investments, bir ay önce dünyanın ilk ETF’sini Kanada’da başlattı. İlk birkaç gün içinde, yönetilen varlıklarda 600 milyon Dolardan fazla para toplamayı başardı. Bu hafta ise 1 milyar Kanada Dolarını geçti.

Hafta sonu Brezilya da aynı şeyi yaptı. QBTC11 olarak adlandırılan ilk Latin Amerika Bitcoin ETF’si, Brezilya’nın düzenleyicileri tarafından onaylandı.

Piyasa izleyicileri ABD’de de bir ETF’nin ortaya çıkmasını bekliyor. Şu anda SEC tarafından onay bekleyen en az 5 başvuru var: WisdomTree, VanEck, NYDIG Asset Management, Valkyrie Digital Assets ve Skybridge.

Bunların birçoğu için önümüzdeki 45 gün içinde bir karar verilmesi gerekiyor. ETF’lerin onaylanması Bitcoin’in yukarı doğru dalgalanmasına ilişkin ivmeyi artırabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar