Kripto para cüzdanı, dijital ortamda kripto para tutup, bu paralarla işlem yapmayı sağlayan yazılımdır. Birçok kripto para cüzdanı, kullanıcıların birden fazla Bitcoin adresi oluşturmasına izin verir, ancak bu özellik kripto para borsalarında nadiren kullanılabilir.

Çok sayıda Bitcoin cüzdan sağlayıcısı olmasına rağmen, birçok yeni kullanıcı bir cüzdan oluşturmakta zorlanmaktadır. Mobil, donanım ve kripto para borsası cüzdanları en popüler üç seçenektir, ancak sahteciliğe ve dolandırıcılığa karşı çok dikkatli olmak gerekir.

Çeşitli Bitcoin cüzdan sağlayıcıları, Bitcoin (BTC) göndermek ve almak için kullanılabilecek bir Bitcoin adresi (genel anahtar olarak da bilinir) oluşturmanıza izin verir. Bu cüzdanlardan bazıları ayrıca size özel anahtarlara erişim sağlar ve gerekirse paranızı hızlı bir şekilde başka bir cüzdana taşımanıza izin verir.

Genel ve özel anahtarlarınızı karıştırmamanız oldukça önemlidir. Özel anahtarınıza erişimi olan herkes fonlarınızı kontrol edebileceğinden, bunu kimseyle paylaşmamalısınız.

Bitcoin adresi nedir?

Basit bir ifadeyle, bir Bitcoin adresi, Bitcoin cüzdanınız için kripto para biriminin gönderilebileceği sanal bir konum olarak düşünülebilir.

Bir Bitcoin cüzdanı oluşturduğunuzda, bir genel anahtar ve bir de özel anahtar alırsınız. Özel anahtar, söz konusu cüzdanın sahibi olduğunuzu kanıtlarken, genel anahtar cüzdanınıza para almak için kullanılır. Genel anahtar ve özel anahtar asimetrik şifreleme ile bağlanır; özel anahtar genel anahtarı türetmek için kullanılabilir, ancak genel anahtar özel anahtarı tahmin etmek için asla kullanılamaz. Bu nedenle, özel anahtarınızı kimseyle paylaşmamanız önemlidir.

Bir Bitcoin adresi, 26 ila 35 alfanumerik karakterden oluşur; bu karakterler adres gönderiminde kullanım kolaylığı için bir QR kod formatına dönüştürülür. Her yeni işlem için alıcı yeni bir tek kullanımlık adres oluşturur.

Bitcoin adreslerine örnekler

Yukarıda belirtildiği gibi, Bitcoin adresleri 26 ila 35 alfanumerik karakter uzunluğundadır. Üç farklı Bitcoin adresi türü vardır: Pay-to-PubKey-Hash (P2PKH), pay to script hash (P2SH) ve Bech32. Tüm cüzdanlar üç adres formatını da desteklemez.

P2PKH adresleri

P2PKH adresleri orijinal Bitcoin adres biçimidir ve Legacy adresler olarak da bilinir. 1 rakamı ile başlarlar ve büyük/küçük harf duyarlıdırlar. Tüm cüzdanlar Legacy adresleri desteklemektedir; bir Segwit adresinden legacy bir adrese gönderilen Bitcoin’i alabilmeniz gerekir. P2PKH adresleri için işlem ücretleri genellikle daha yüksektir.

İlgili Haber:  Bilgisayar Korsanları İçinde 690 Milyon Dolarlık Bitcoin Bulunan Cüzdanın Şifresini Kırmaya Çalışıyor

Örnek Adres: 1FWu4Z9NoBWnguurBCdXpmM2xuiog6kbdy

P2SH adresleri

İç içe geçmiş SegWit veya Pay to script hash (P2SH) adresleri, P2PKH adreslerine benzer bir yapı kullanır, ancak 1 rakamı yerine 3 ile başlar. Bu format, Bitcoin işlemlerinden imza verilerini ayırarak, Bitcoin bloklarında saklanan işlem verilerinin boyutunu azaltan SegWit veya segregated witness güncellemesini desteklemek için tanıtıldı. Daha açık ifadeyle konuşursak, bu güncelleme P2SH adreslerinin işlem ücretlerini düşürdüğü anlamına gelir.

Örnek Adres: 3C3nZhpVjjDGo7vGzBCTJkKfYzCGWGLWsq

Bech32 adresleri

Yerel SegWit veya Bech32 adresleri “bc1” ile başlar ve büyük/küçük harfe duyarlı değildir. Yerel SegWit adresleri SegWit işlemlerini tam olarak destekler, bu da daha düşük işlem ücretlerine neden olur, ancak tüm borsalar ve cüzdan sağlayıcıları tarafından desteklenmezler.

Örnek Adres: bc1qwdanan7d5dq99l6v7z65a4x50cqf2rep6wj9z6

Yöntem 1: Mobil Cüzdan

Mobil cüzdanlar, kripto para birimlerini saklamak için basit ve etkili bir yol olarak gittikçe popülerlik kazanıyor. Bu kadar popüler olmalarının nedeni, erişilebilirliği ve kullanım kolaylığı. Çoğu kripto para mobil cüzdanı, çok çeşitli kripto para birimlerini tek bir yerde saklayabilir ve hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir. Popüler Bitcoin mobil cüzdanları arasında Electrum, Jaxx Liberty ve BRD bulunmaktadır.

Bir mobil cüzdan edinmek için, Google Play Store veya Apple App Store’da “Bitcoin cüzdanı (Bitcoin wallet)” veya ” kripto para cüzdanı (cryptocurrency wallet)” gibi terimleri aratın. Çok sayıda kullanıcıya ve olumlu yorumlara sahip cüzdanları indirmenizi öneririz. Uygun bir mobil cüzdan seçtikten sonra, Bitcoin cüzdanınızı oluşturabileceksiniz. Bu genellikle cüzdana erişimi kontrol etmek için benzersiz bir güvenlik PIN’i oluşturmayı içerir.

Ayrıca, 12 ila 24 kelimelik bir kurtarma ifadesi yazmanız gerekecektir; bu, cihazınıza erişimi kaybederseniz cüzdanınızı geri yüklemek için kullanıldığı için son derece önemlidir.

Yöntem 2: Donanım Cüzdanı

Belki de bir Bitcoin cüzdanı oluşturmanın en güvenli yolu, mevcut birçok kripto para donanım cüzdanından birini kullanmaktır. Bunlar, kullanıcıların kripto para birimlerini çevrimdışı bir ortamda depolamasına izin veren ve bir dizi donanım ve yazılım tabanlı güvenlik katmanı tarafından güvence altına alınan fiziksel kasalardır.

İlgili Haber:  Donanım Cüzdanı Geliştiricisi Ledger, Dusting Saldırılarını Önlemek İçin Yeni Bir Özellik Duyurdu

Çoğu kripto para donanım cüzdanı çok çeşitli saldırılara karşı güvenlidir, ancak pahalı olabilirler, bu da onları geniş bir kripto para portföyüne sahip olanlar için en uygun hale getirir.

Donanım cüzdanları genellikle kullanıcıların çok çeşitli kripto para birimleri için adres oluşturmasına izin verir, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) çoğunluğu tarafından desteklenir.

Bitcoin cüzdanınızı bir donanım cüzdanında oluşturmak için önce cihazı ayarlamanız gerekir. Bu işlem sırasında, cihazda hangi kripto para birimlerini yönetmek istediğinizi seçmeniz istenebilir. Alternatif olarak, Ledger’in ürettiği gibi bazı donanım cüzdanları, eşlik eden bir uygulama kullanarak farklı kripto para birimleri için desteği hızlı bir şekilde eklemenize ve kaldırmanıza olanak sağlar.

Kullandığınız cihaza bağlı olarak, Bitcoin cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Bu işlem de birinci yöntem gibi genellikle bir kurtarma ifadesi kaydetmeyi ve cihaza erişimi sınırlamak için bir PIN ayarlamayı içerir.

Yöntem 3: Kripto Para Borsası

Kripto para borsaları, Bitcoin’i saklamak için son derece popüler bir yoldur, çünkü genellikle ücretsiz bir kripto para cüzdanı sunarlar. En popüler kripto para borsalarının büyük bir kısmı, kullanıcıların bir hesap açtıktan sonra çok çeşitli kripto para birimlerini depolamasına ve yönetmesine izin verir, ancak diğerleri bu özellik etkinleştirilmeden önce kullanıcıların kimlik doğrulamasını ve kara para aklama (AML) sorularını tamamlamalarını gerektirir.

Seçtiğiniz kripto para borsasında cüzdan özelliğini etkinleştirdikten sonra, web sitesinin para yatırma veya cüzdan bölümünde bir para yatırma adresi bulabilir veya oluşturabilirsiniz. Çoğu kripto para borsası, kullanıcıların tek bir kripto para için birden fazla adres oluşturmasına izin vermez ve her işlem için aynı adresi yeniden kullandırır.

Çoğu kripto para borsası kullanıcılara bir kripto para birimi cüzdanı sunsa da, tüm borsaların güvenilir olmadığını unutmamak önemlidir. Burada kullanıcıların mevduatlarını çalmayı hedefleyen sahte borsaların da bulunduğunu belirtmek gerekir.

Bu nedenle, bir borsa seçmeden önce kendi araştırmanızı yapmanız ve iyi bir üne sahip olmayan platformlardan uzak durmanız önemlidir. En köklü ve güvenilir isimlerden bazıları Coinbase, Binance, Kraken ve Gemini’dir, ancak bunlardan başka pek çok seçenek de bulunmaktadır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın