25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bitcoin Ağında Milyarda Bir İhtimal Gerçekleşti!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Oldukça mütevazi bir hash oranına sahip iki küçük ve bireysel Bitcoin madencisi, Bitcoin ağına başarılı bir şekilde yeni bloklar ekledikten sonra, her biri iki gün içinde 6.25 BTC’lik bir ödül (yaklaşık 275.000 $) kazandı.

Binance indirim kodu

Her iki şanslı madencinin de bilgi işlem gücü, anonim solo Bitcoin madenciliği sunan madencilik havuzu Solo CK’ye bağlıydı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin madencilik yazılımı CGMiner’i yaratan ve aynı zamanda Solo CK’yi işleten yazılım mühendisi Dr. Con Kolivas, Salı günü yalnızca 126 terahash (TH/s) ile 718124 nolu bloğu bulan bu küçük madenciyi Twitter’dan duyurdu.

Bu kadar düşük bir hashrate’e sahip birinin blok bulma şansının ne olduğu sorulduğunda, Dr. Kolivas bunun ne kadar süredir madencilik yaptıklarına bağlı olduğunu söyledi.

Tahminlere göre, bu kadar az hash oranıyla günde 10.000’de 1 veya ortalama 27 yılda bir blok bulma şansı var.

Bloğu bulan madencinin 120 TH/s’lik hash oranı, Blockchain.com’a göre şu anda 176.4 EH/s olan Bitcoin ağının toplam bilgi işlem gücünün yaklaşık %0.0000068’ine veya 0.00012 EH/s’ye eşit.

İşin daha da ilginci, bu olayın sadece üç gün içinde iki kez gerçekleşmesi.

Perşembe günü, Solo CK havuzundaki başka bir madenci, ilk madencininkinden bile daha az, yalnızca 116 TH/s hashrate oranıyla 718379 nolu bloğu çıkarmayı başardı.

Dr. Kolivas’a göre, ikinci madenci Solo CK havuzuna iki gün önce katılmıştı. Muhtemelen diğer şanslı madenciyi görünce o da havuza katılmak istedi ve milyarda bir ihtimalle o da blok bulmayı başardı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Geliri 20 Milyar Dolara Ulaştı

Tek başına Bitcoin bloğu bulmak neden zor?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin’in ana blok zincirine işlem blokları ekleme ve doğrulama sürecidir. Yeni bloklar eklemek için madenciler, ödül olarak yeni üretilen Bitcoin’i (şu anda blok başına 6.25 BTC) kazanabilmek için karmaşık kriptografik bulmacaları çözerek birbirleriyle rekabet eder.

Bitcoin’in ilk günlerinde rekabet çok az olduğu için blokları normal bir ev bilgisayarı ile çıkarmak mümkündü.

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto 3 Ocak 2009’da 50 Bitcoin’lik ilk partiyi çıkardığında muhtemelen evindeki bilgisayarı kullanmıştı.

Madenciliğin zorlaşması ve Bitcoin ödüllerini yarıya indirme mekanizmasıyla CPU’lar, solo madencilik için daha az verimli hale geldi.

Zaman geçtikçe, CPU’lar daha gelişmiş grafik kartlarıyla (GPU’lar) değiştirildi, bu kartların da kısa süre sonra modası geçti ve yerini özel entegre devre (ASIC) yongalarına bıraktı.

Günümüzde Bitcoin madenciliği endüstriyel bir ölçekte devam ediyor. Devasa Bitcoin havuzlarıyla rekabet etmek solo kullanıcılar için neredeyse imkansız.

Yine de, son yaşanan bu iki olay bunun imkansız olmadığını kanıtlıyor.

Dr. Kolivas’ın dediği gibi, “yeterli sayıda solo madenci bunu yeterince uzun süre yaparsa, o zaman istatistiksel olarak birileri muhakkak bir blok bulacaktır.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend