30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Bitcoin, Altın’a Rakip Olabilecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin özelinde, son zamanlarda artan fiyat dalgalanmaları ve düzenleyici kurum baskısı öne çıkıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Küresel ölçekte artan düzenleyici kurum baskısı ve yüksek volatilitesi nedeniyle Bitcoin’in bir yatırım aracı ve portföy koruması olarak altına rakip olma iddiası azalıyor.
  • Analistler, son %30’luk düşüşlerin yatırımcılar için bir “uyandırma çağrısı” olduğunu söyledi.

Bitcoin’de son zamanlarda sıklaşan ani fiyat düşüşleri nedeniyle kripto paranın altına rakip olma iddiası güç kaybediyor. Ayrıca, küresel ölçekte etkisi gözle görülür bir şekilde artan düzenleyici kurumların baskısı nedeniyle de bir yatırım aracı olarak Bitcoin ile ilgili soru işaretleri ve eleştiriler yükseliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin mi Altın mı?

Bitcoin’in altından daha iyi bir portföy koruması olma potansiyeli, geçtiğimiz yıl kaydettiği güçlü performans ile desteklendi. 2020 boyunca ve bu yılın büyük bölümünde Bitcoin, diğer varlıkların önüne geçti. Ancak, Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji tüketimini açıkça eleştirmesi ve Çin’in kripto para konusundaki sert duruşunu yinelemesi gibi gelişmeler nedeniyle Bitcoin fiyatı son günlerde ciddi değer kaybetti. Bitcoin’in 63.000 Doların üzerindeki rekor seviyesinden %40 değer kaybederek şu anki seviyesi olan 38.000 Dolara kadar geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu haftanın başlarında JP Morgan Chase, büyük kurumsal yatırımcıların Bitcoin varlıklarını sattığını ve altın aldığını bildirdi. Ancak banka, Bitcoin’in uzun vadede 140.000 Dolar seviyesine ulaşma yolunda ilerlediğini de yineledi.

Oanda Corp ticaret platformunda kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, “Bu hafta yaşanan kripto düşüşü ve toparlanması bir uyandırma çağrısıydı.” dedi.

Societe Generale analistleri Alain Bokobza ve Arthur Van Slooten ise konu ile ilgili, “Herhangi bir yatırım portföyünde Bitcoin’e yer vermek, son derece değişken fiyat hareketleri nedeniyle oldukça riskli ve bu nedenle konunun tartışmalara neden olması şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin Tekrar 40.000 Doların Altına Düştü, Gidişat Ne Yönde Olacak?

Dijital Altın Olarak Bitcoin

Dijital altın teorisinin savunucuları, Bitcoin’in altın ile temel özellikleri paylaştığını iddia ediyor ve çoğu zaman da bu bağlamda Bitcoin’in sınırlı arzına işaret ediyorlar. Ancak Bitcoin’in bu haftaki düşüşü, bu iddia özelinde de birçok soru işaretinin ortaya çıkmasına neden oldu. Öte yandan altın ise art arda üç hafta boyunca kazanç bildirdi. Analistler, düşüş yaşayan kripto pazarının altının yükselişine fayda sağladığını düşünüyor.

Bununla birlikte, 2021’in başından bu yana, altının spot fiyatı %1’in üzerinde geriledi; ancak aynı dönemde Bitcoin, son günlerdeki düşüşüne rağmen, %38 artış yakaladı.

2020’de hükümetler, COVID salgınının neden olduğu ekonomik zararı sınırlamak amacıyla rekor düzeyde likidite enjekte ettiler. Societe Generale analistleri, mali teşvikten endişe duyan yatırımcıların hem altını hem de Bitcoin’i bir koruma yöntemi olarak gördüklerini söyledi.

Analistler, Bitcoin’e yönelik en büyük tehditlerden birinin düzenleyici sınırlamalar olduğunu savundu. Örneğin son olarak ABD Hazine Bakanlığı, 10.000 Doların üzerindeki kripto para işlemlerinin Vergi Dairesine (IRS) bildirilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu arada bazı analistler ise kripto paranın bir varlık sınıfı olarak henüz emekleme döneminde olduğunu ve altın ile bir karşılaştırma yapmak için çok erken olduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar