Bitcoin, Altın’a Rakip Olabilecek mi?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin özelinde, son zamanlarda artan fiyat dalgalanmaları ve düzenleyici kurum baskısı öne çıkıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Küresel ölçekte artan düzenleyici kurum baskısı ve yüksek volatilitesi nedeniyle Bitcoin’in bir yatırım aracı ve portföy koruması olarak altına rakip olma iddiası azalıyor.
  • Analistler, son %30’luk düşüşlerin yatırımcılar için bir “uyandırma çağrısı” olduğunu söyledi.

Bitcoin’de son zamanlarda sıklaşan ani fiyat düşüşleri nedeniyle kripto paranın altına rakip olma iddiası güç kaybediyor. Ayrıca, küresel ölçekte etkisi gözle görülür bir şekilde artan düzenleyici kurumların baskısı nedeniyle de bir yatırım aracı olarak Bitcoin ile ilgili soru işaretleri ve eleştiriler yükseliyor.

blank

Bitcoin mi Altın mı?

Bitcoin’in altından daha iyi bir portföy koruması olma potansiyeli, geçtiğimiz yıl kaydettiği güçlü performans ile desteklendi. 2020 boyunca ve bu yılın büyük bölümünde Bitcoin, diğer varlıkların önüne geçti. Ancak, Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji tüketimini açıkça eleştirmesi ve Çin’in kripto para konusundaki sert duruşunu yinelemesi gibi gelişmeler nedeniyle Bitcoin fiyatı son günlerde ciddi değer kaybetti. Bitcoin’in 63.000 Doların üzerindeki rekor seviyesinden %40 değer kaybederek şu anki seviyesi olan 38.000 Dolara kadar geriledi.

Bu haftanın başlarında JP Morgan Chase, büyük kurumsal yatırımcıların Bitcoin varlıklarını sattığını ve altın aldığını bildirdi. Ancak banka, Bitcoin’in uzun vadede 140.000 Dolar seviyesine ulaşma yolunda ilerlediğini de yineledi.

Oanda Corp ticaret platformunda kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, “Bu hafta yaşanan kripto düşüşü ve toparlanması bir uyandırma çağrısıydı.” dedi.

Societe Generale analistleri Alain Bokobza ve Arthur Van Slooten ise konu ile ilgili, “Herhangi bir yatırım portföyünde Bitcoin’e yer vermek, son derece değişken fiyat hareketleri nedeniyle oldukça riskli ve bu nedenle konunun tartışmalara neden olması şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dijital Altın Olarak Bitcoin

Dijital altın teorisinin savunucuları, Bitcoin’in altın ile temel özellikleri paylaştığını iddia ediyor ve çoğu zaman da bu bağlamda Bitcoin’in sınırlı arzına işaret ediyorlar. Ancak Bitcoin’in bu haftaki düşüşü, bu iddia özelinde de birçok soru işaretinin ortaya çıkmasına neden oldu. Öte yandan altın ise art arda üç hafta boyunca kazanç bildirdi. Analistler, düşüş yaşayan kripto pazarının altının yükselişine fayda sağladığını düşünüyor.

Bununla birlikte, 2021’in başından bu yana, altının spot fiyatı %1’in üzerinde geriledi; ancak aynı dönemde Bitcoin, son günlerdeki düşüşüne rağmen, %38 artış yakaladı.

2020’de hükümetler, COVID salgınının neden olduğu ekonomik zararı sınırlamak amacıyla rekor düzeyde likidite enjekte ettiler. Societe Generale analistleri, mali teşvikten endişe duyan yatırımcıların hem altını hem de Bitcoin’i bir koruma yöntemi olarak gördüklerini söyledi.

Analistler, Bitcoin’e yönelik en büyük tehditlerden birinin düzenleyici sınırlamalar olduğunu savundu. Örneğin son olarak ABD Hazine Bakanlığı, 10.000 Doların üzerindeki kripto para işlemlerinin Vergi Dairesine (IRS) bildirilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu arada bazı analistler ise kripto paranın bir varlık sınıfı olarak henüz emekleme döneminde olduğunu ve altın ile bir karşılaştırma yapmak için çok erken olduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend