29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Ana Akım Hale Gelirken Tesla’nın Hamlesi Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla’nın, Bitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırım yapması ve kuruluşun bu kripto parayı bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlamayı planladığını duyurması önemli manşetlere konu oldu. Bu duyurunun hemen ardından Bitcoin’in fiyatının hızla yükselmesi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması üzerine tam anlamıyla bir tartışma, eleştiri ve analiz çılgınlığı meydana geldi.

Binance indirim kodu

PayPal, Microstrategy, Visa, Square ve Mastercard gibi kuruluşlar tarafından Bitcoin’e yapılan yatırımların ve kripto benimsemesinin ardından kripto para hızla ana akıma taşınacak gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve diğer kripto paraların gelecekteki fiyatı ile ilgili bu çılgın analiz ve spekülasyon ortamında kaybedilebilecek şeyler, bu hareketin kripto para sektörü üzerindeki ilişkili etkilerinden bazıları olarak belirlendi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan dosyalama, Tesla CEO’su Elon Musk‘ın Bitcoin de dahil olmak üzere birkaç kripto parayla ilgili son tweetlerini takip ettiği için kötü senaryonun, bazı piyasa katılımcılarının inandığı kadar beklenmedik olmayabileceği düşünülüyor.

Bu yatırım duyurusu ne kadar heyecan verici olsa da daha büyük bir perspektiften bakıldığında yarattığı analiz ve tartışmaya kesinlikle değdi. Hem yukarı hem aşağı kripto fiyat dalgalanmaları bol miktarda manşet ve tartışma yarattı ancak bu durum, olayın gerçekte ne anlama geldiğini gölgede bırakabilir. Tesla ve Bitcoin manşetlerinin yaratabileceği, bazıları diğerlerinden daha açık olabilecek bazı çıkarımlara ve sorulara bir göz atalım.

Öncelikle durumu açıklığa kavuşturmak gerek

Bitcoin’in veya başka herhangi bir kripto paranın değerini neyin belirlediği konusunda çok sayıda tartışma ve konuşma gerçekleştirildi. Merkezi olmayan finansmanı (DeFi) ve tokenleştirme girişimlerini bir kenara bırakırsak kriptonun büyük çoğunluğunun nakit akışları, kazançları veya geleneksel olarak diğer finansal araçlarla ilişkili diğer bileşenleri bulunmuyor. Bu destek eksikliği, bazı piyasa katılımcılarının sürekli olarak Bitcoin’in ve kripto paraların kullanım durumunun ne olduğu meselesini sorgulamasına neden oluyor.

Tesla ve diğerleri tarafından bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin’i (ve dolayısıyla blok zincirini) kabul etmek ve kullanmak isteyen son hamleler, kurumların kripto için ödeme kullanım durumunu giderek daha fazla anladığını ve kabul ettiğini gösteriyor.

Kullanım kolaylığı sağlıyor

Kripto paralar, sektöre aşina olanlar veya büyük kurumsal oyuncuların alanı için bir yatırım seçeneği olarak kalmaya devam ettiği sürece, kripto işlemleri ile itibari para işlemleri arasında önemli farklılıklar görülebilir.

Ancak bu kabulü duyurmak, konuşmanın sadece bir parçasını oluşturuyor. Uzman olmayan büyük pazar da dahil olmak üzere tüketiciler, Bitcoin ve diğer kripto işlemlerini anlayabilmeli, kullanabilmeli, işlem yapabilmeli ve bunlara güvenebilmelidir. Yerleşik ödeme işlemcileri ve tanınmış kuruluşların kripto ödeme seçenekleriyle birleşmesi, bu tür bir güveni teşvik etmek için gerekli olan kombinasyon olabilir.

İlgili Haber:  XRP Geçtiğimiz Hafta %66 Artış Yaşadı

Siber güvenlik yükselişte

Her yeni ve heyecan verici ekonomik fikirde veya araçta olduğu gibi bu araçla ilişkili bilgilerin ve diğer verilerin korunmasının önemi kesinlikle çok önemlidir. İlk Coin Teklifi (ICO) balonu artık geçmişte kalmış gibi görünse de Bitcoin ve diğer kripto paralar hem coin başına fiyat açısından daha değerli hale geldikçe hem de daha sık kullanıldıkça hack, ihlal ve hırsızlık potansiyeli her zaman artacaktır.

Başka bir deyişle siber güvenlikle birlikte destekler ve ortaya çıkan sorunları giderme fırsatları ileride daha önemli hale gelecektir.

Para birimi mi yoksa yatırım aracı mı?

Öngörülebilir gelecekte kesinlikle yenilenmesi beklenen tartışmalardan biri, Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanım durumunun gerçekte tam olarak ne olacağıdır. Fiyat artışları, Bitcoin maksimalistleri, uzun vadeli kripto sahipleri ve sektörü bir yatırım seçeneği olarak görenler için iyi bir haber olurken fiyat dalgalanması, hatta yukarı doğru hareketler bile, bireyleri ve kurumları meşru bir para alternatifi olarak Bitcoin ve diğer kripto paraları kullanmaya teşvik ediyor.

Bu noktada iki yönlü bir soru karşımıza çıkıyor: Bitcoin fiyatı nihayetinde nerede istikrar kazanacak ve bireyler ile kurumlar bu esnada bunu bir para birimi olarak kullanmaya istekli olacaklar mı?

Kripto çeşitliliği

Bitcoin’in sürekli benimsenmesi, tartışılması ve devam eden olası fiyat artışlarının nihai sonucu olabilecek şey, kripto para alanının sürekli çeşitlendirilmesidir. Bu, stabilcoin alanının yükselişi ve genişlemesiyle Bitcoin’in 2017’de gördüğü önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı son zamandan beri halihazırda devam ediyordu; 2021 devam ederken benzer etkiler beklemek de yanlış görünmüyor.

Ek olarak, 2020’de ve 2021’de merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDCler) geliştirilmesine yönelik kaydedilen ivme, bireylerin, kurumların ve politika düzenleyicilerinin halihazırda daha istikrarlı kripto araçları üzerinde çalıştığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Tesla ve Bitcoin ile ilgili haberler kesinlikle blok zinciri ve kripto sektörleri ile alakalı oluyor. Fiyat dalgalanması, kurumsal yatırım ve itibari para alternatifi olarak kullanım hakkındaki tartışmalar ve diğer varlıklar üzerindeki etkiler ise var olan tartışmanın ilerlemesini sağlayacaktır. Ancak belki daha da önemlisi, bu tür dramatik hareketlerin blok zinciri ve kripto üzerinde genel anlamda sahip olabileceği etkilerin ne olacağı sorusu oluyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar