25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bitcoin Analizi: Dolaşımdaki BTC Arzının %76’sı Likit Değil! Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Glassnode’un son Bitcoin analizine göre, dolaşımdaki toplam BTC arzının yaklaşık %76’sı likit durumda değil. Peki bu ne anlama geliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Glassnode’un son Bitcoin analizine göre, dolaşımdaki toplam BTC arzının yaklaşık %76’sı likit durumda değil.
  • BTC’nin likit arzını oluşturan %24’lük kesim ise borsalar ve sıcak cüzdanlar gibi düzenli olarak harcama veya ticaret yapan cüzdanlarda tutuluyor.

Bitcoin piyasaları yılın başından beri konsolide oluyor; ancak analizler daha olumlu bir tablo çiziyor.

Binance indirim kodu

Glassnode’dan Yeni Bitcoin Analizi

Analiz firması Glassnode, 3 Ocak’ta bir haftalık rapor yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Glassnode raporu, varlığın bu yıl şimdiye kadar yatay işlem görmesine rağmen artık daha fazla BTC’nin “likit olmadığını” ortaya koydu. Şu anda toplam dolaşımdaki BTC arzının dörtte üçünden fazlası (%76’sı) “likit olmayan” olarak tanımlanıyor.

Glassnode, likit olmama durumunu ise “BTC’nin hiçbir harcama geçmişi olmayan bir cüzdana taşınması” olarak nitelendiriyor. BTC’nin likit arzını oluşturan %24’lük kesim ise borsalar ve sıcak cüzdanlar gibi düzenli olarak harcama veya ticaret yapan cüzdanlarda tutuluyor.

BTC’ler Likit Olmayan Cüzdanlara Taşınıyor

Glassnode söz konusu Bitcoin analizinde konu ile ilgili, “2021’in son aylarında, fiyatlarda önemli bir düzeltme yaşanmasına rağmen BTC’lerin likit olandan likit olmayan cüzdanlara doğru bir transfer yaşadığını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yani veriler artık daha fazla Bitcoin’in aktif borsalardan “depolara” aktarıldığını gösteriyor. Likit BTC arzındaki düşüş yakın gelecekte herhangi bir büyük satış veya kapitülasyon olayının yaşanmayabileceğine de işaret ediyor.

Aynı raporda Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların elindeki toplam BTC arzının geçtiğimiz ay büyük oranda yatay seyrettiğini belirtti. Bu, uzun vadeli yatırımcıların para harcamayı veya BTC satmayı bıraktığını ve şu aşamada mevcut BTC’lerini ellerinde tutmaya devam ettikleri gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin 25.000 Doları Geçerken deVere CEO'sundan Kâr Satışı

Glassnode, 155 günden fazla bir süredir Bitcoinlerini cüzdanında tutan hesapları “uzun vadeli yatırımcı” olarak tanımlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend