10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

Bitcoin Analizi: Dolaşımdaki BTC Arzının %76’sı Likit Değil! Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Glassnode’un son Bitcoin analizine göre, dolaşımdaki toplam BTC arzının yaklaşık %76’sı likit durumda değil. Peki bu ne anlama geliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Glassnode’un son Bitcoin analizine göre, dolaşımdaki toplam BTC arzının yaklaşık %76’sı likit durumda değil.
  • BTC’nin likit arzını oluşturan %24’lük kesim ise borsalar ve sıcak cüzdanlar gibi düzenli olarak harcama veya ticaret yapan cüzdanlarda tutuluyor.

Bitcoin piyasaları yılın başından beri konsolide oluyor; ancak analizler daha olumlu bir tablo çiziyor.

Binance indirim kodu

Glassnode’dan Yeni Bitcoin Analizi

Analiz firması Glassnode, 3 Ocak’ta bir haftalık rapor yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Glassnode raporu, varlığın bu yıl şimdiye kadar yatay işlem görmesine rağmen artık daha fazla BTC’nin “likit olmadığını” ortaya koydu. Şu anda toplam dolaşımdaki BTC arzının dörtte üçünden fazlası (%76’sı) “likit olmayan” olarak tanımlanıyor.

Glassnode, likit olmama durumunu ise “BTC’nin hiçbir harcama geçmişi olmayan bir cüzdana taşınması” olarak nitelendiriyor. BTC’nin likit arzını oluşturan %24’lük kesim ise borsalar ve sıcak cüzdanlar gibi düzenli olarak harcama veya ticaret yapan cüzdanlarda tutuluyor.

BTC’ler Likit Olmayan Cüzdanlara Taşınıyor

Glassnode söz konusu Bitcoin analizinde konu ile ilgili, “2021’in son aylarında, fiyatlarda önemli bir düzeltme yaşanmasına rağmen BTC’lerin likit olandan likit olmayan cüzdanlara doğru bir transfer yaşadığını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yani veriler artık daha fazla Bitcoin’in aktif borsalardan “depolara” aktarıldığını gösteriyor. Likit BTC arzındaki düşüş yakın gelecekte herhangi bir büyük satış veya kapitülasyon olayının yaşanmayabileceğine de işaret ediyor.

Aynı raporda Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların elindeki toplam BTC arzının geçtiğimiz ay büyük oranda yatay seyrettiğini belirtti. Bu, uzun vadeli yatırımcıların para harcamayı veya BTC satmayı bıraktığını ve şu aşamada mevcut BTC’lerini ellerinde tutmaya devam ettikleri gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Haftalardır Yaşanan Satışlardan Sonra 21.000 Dolara Çıkmayı Başardı

Glassnode, 155 günden fazla bir süredir Bitcoinlerini cüzdanında tutan hesapları “uzun vadeli yatırımcı” olarak tanımlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar