8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Bitcoin Analizi: BTC Yatırımcılarının %0.01’i Dolaşımdaki Arzın %27’sini Kontrol Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son olarak yayınlanan bir Bitcoin analizine göre, BTC yatırımcılarının %0.01’i dolaşımdaki toplam BTC arzının %27’sini kontrol ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • BTC yatırımcılarının %0.01’i dolaşımdaki toplam BTC arzının %27’sini kontrol ediyor.
  • Söz konusu %0.01’lik kesimin elinde tuttuğu toplam BTC miktarının yaklaşık 232 milyar Dolara eşit olduğu tahmin ediliyor.

Bir Bitcoin analizine göre, BTC yatırımcılarının %0.01’i dolaşımdaki toplam BTC arzının %27’sini kontrol ediyor.

Binance indirim kodu

Dikkat Çeken Bitcoin Analizi

Amerika’daki kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu son olarak yayınladığı analizde, 10.000 Bitcoin yatırımcısının (tüm BTC sahiplerinin %0.01’i) 5 milyon BTC’ye (dolaşımdaki 18.9 milyon BTC’nin %27’sine) sahip olduğunu ortaya koydu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu %0.01’lik kesimin elinde tuttuğu toplam BTC miktarının yaklaşık 232 milyar Dolara eşit olduğu tahmin ediliyor.

MIT’de görev yapan finans profesörü Antoinette Schoar ve London School of Economics’ten Igor Makarov tarafından yürütülen araştırma, Bitcoin’in sanıldığı kadar “merkezi olmayan bir yapıda olmadığını” da kanıtlamayı amaçlıyor.

Schoar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “14 yıldır yarattığı algıya rağmen, Bitcoin hâlâ çok yoğun bir ekosistem.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Yeterince “Ademi Merkeziyetçi” Değil mi?

Önde gelen Bitcoin savunucuları, Bitcoin blok zincirinin en büyük ilkelerinden biri olarak “ademi merkeziyetçiliği” öne çıkarırken; bu son analizler kripto para topluluğu için endişe verici olabilir.

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan’e göre, dolaşımdaki BTC arzının çoğu, Bitcoin’in “Satoshi Nakamoto” nickli kurucusu tarafından kontrol ediliyor. Greenspan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Satoshi’nin BTC’leri tek başına BTC arzının %5’inden fazlasını oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Son olarak BTC’nin dolaşımdaki arzının büyük çoğunluğunun sonsuza kadar kaybedilmesinin de muhtemel olduğunu belirtmekte fayda var. Kripto para sigorta şirketi Coincover verilerine göre, cüzdanlarda yaşanan erişim kaybı nedeniyle yaklaşık 4 milyon BTC şu anda dolaşımda değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar