Bitcoin fiyatı 11.000 dolara yaklaşırken, Tether’in piyasa değeri patlıyor.

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz günde %4.2 değer kazanarak, 200 milyar doları aşan bir piyasa değeri elde etti. Bitcoin’in piyasa değeri dün 193.6 milyar dolar seviyesinde iken, bugün 201.8 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Bitcoin’in fiyatı, bir hafta süren katı büyümenin ardından yirmi dört saatlik sürede 10.930 dolar seviyesine ulaştı. Kripto para birimi bir hafta içinde %5.5 arttı. Ancak, on dört günlük ve otuz günlük zaman dilimlerinde halen düşük değerinde. Bilindiği üzere, Ağustos ayı ortasında 12.391 dolarlık yüksek seviyesinden %11.8’lik bir düşüş yaşanmıştı.

Bu son büyümenin sebebi, büyük yatırımcıların BTC çantalarını (bags) arttırmasından kaynaklanıyor. Glassnode verilerine göre, en az 1.000 BTC’ye sahip yatırımcıların sayısı son üç ayda 2.154’ten 2.202’e yükseldi.

Diğer yandan aynı zaman diliminde, 10 BTC’den daha fazla miktarı tutan yatırımcıların sayısı azalarak, 154.162’ten 153.108’e düştü. Bu durum bize küçük miktarda BTC tutanların satışa geçtiğini ve bu satışların daha büyük yatırımcılar tarafından alındığını gösteriyor.

Gösterdiği son büyümeye rağmen, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Mayıs ayından bu yana düşüşte seyrediyor. Bitcoin %68.94’den %56.9’a düşerek, bir yıldan fazla bir süredir sahip olduğu en düşük değerine ulaştı. Öte yandan, aynı dönemde Ethereum’un pazar hakimiyeti hızla yükseldi ve bir yıl önceki değeri olan %7.69’dan bugün %12.21 değerine kadar artış gösterdi.

Bitcoin’in son büyümesi, Tether’in balon dolaşımdaki arz artışıyla da örtüşüyor. Tether’in (USDT) piyasa değeri, 18 Mart’taki “Kara Perşembe” çöküşünün üç katından da fazla olan 14.7 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Hatırlanacağı üzere, Bitcoin’in Kara Perşembe olarak anılan 18 Mart tarihindeki keskin fiyat düşüşü, Bitcoin vadeli işlem ortamındaki pazar payı dağılımını önemli ölçüde değiştirmişti ve bu ani çöküşün ardından bir zamanlar Bitcoin vadeli işlemlerinin kralı olarak anılan Bitmex pazardaki payını kaybetmişti. Tether arzında görülen bu her zamankinden daha hızlı büyüme, pazara girmek için potansiyel olarak bekleyen önemli fonların bir diğer göstergesi olarak da değerlendirilebilir.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Kenya’daki Bir Golf Turnuvasına Girişlerde Stabilcoin'le Ödeme Yapılacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here