9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Bitcoin Artan Alıcı Talebiyle Toparlanırken Altından Çıkışlarda Artış Görülüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Analistler, devam eden Bitcoin (BTC) yükselişinin arkasında yatan en önemli nedenin kurumlar olduğunu söylerken CME’nin açık pozisyonları ve Grayscale’in yönetim altındaki varlıkları gibi ölçümler de bu anlatıyı destekliyor.

Binance indirim kodu

Öte yandan altın piyasasında son haftalarda büyük satışlar yaşandığı görülüyor. 24 Kasım’da bağımsız finans araştırmacısı Jan Nieuwenhuijs, altının tarihteki en büyük haftalık satışını kaydettiğini belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Altın piyasasında yükselen satış seviyesi, büyük kurumsal yatırımcıların Bitcoin piyasasına girişinden sonra gerçekleştiği için zamanlama açısından dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.

275 milyar dolarlık varlık yönetimi gerçekleştiren Guggenheim Partners’ın Bitcoin’e ilgi gösteren en son kurum olduğu görülüyor.

Bu durum, Bitcoin için ne anlama geliyor?

Orta ile uzun vadede kurumsal sermayenin Bitcoin’e girişinin iki ana eğilime yol açması bekleniyor.

Birinci senaryoda, Bitcoin’in eylül ayından bu yana ortaya çıkan daha uzun süreli bir yükseliş görmesi öngörülüyor. Kurumların ve özellikle Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla BTC’ye maruz kalanların, uzun vadeli bir stratejiyle BTC biriktirdikleri kaydediliyor.

Uzatmalı bir şekilde altın pozisyonuna sahip olan bazı Bitcoin yatırımcıları, sermayelerini tamamen BTC’ye tahsis etmeye başlıyor. Real Vision Group CEO’su Raoul Pal, tüm altınlarını satacağını ve %80 oranında BTC ile %20 oranında ETH satın almak için ölçeklendirmek amacıyla bir satış siparişi verdiğini söylüyor. Bazı bono alımları ve bir miktar dolar dışında başka mal varlığının bulunmadığını açıklayan Pal, net varlığının %98’in likit olduğunu belirtiyor.

İkinci senaryoda ise fon yöneticileri bunun, Bitcoin’i kripto para piyasasında daha da baskın hale getirebileceğini söylüyor. Şu anda Bitcoin’in piyasa değeri, küresel kripto para birimi piyasasının değerlemesinin %63.83’ünü oluşturuyor.

Kripto para birimi sektöründeki en büyük fonlardan biri olan Three Arrows Capital’in kurucu ortağı Kyle Davies, kimsenin altına yönelmediğine ve bu yıl USD veya altından BTC’ye ciddi boyutta yüksek net değer girişleri görüldüğüne dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Hackerlar, Foxconn'dan 34 Milyon Dolarlık Bitcoin Talep Etti

BTC’nin kısa vadeli eğilimi belirsizliğini koruyor

Bitcoin, son üç ay boyunca güçlü bir ivme gördü ve zar zor da olsa büyük düzeltmeler yaşadı.

Önceki boğa döngüleri sırasında, BTC’nin %30 geri çekilme görmesi alışılmadık bir şey değildi ve son koşu henüz büyük bir düşüş kaydetmedi. Ancak yakın vadede, zincir içi analistler BTC’nin daha derin bir düşüş için hazırlanabileceğini belirtti.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, balinaların borsalarda son birkaç aydan daha fazla BTC tuttuğunu hatırlatarak bu durumun, balinaların öngörülebilir gelecekte daha fazla BTC satabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Balinaların geri çekilmemesi gerçeğinin, satış için BTC’nin mevcut olduğu anlamına geldiğini ifade eden CEO, balinaların fiyatın yükseleceğini düşünmeleri durumunda çok fazla BTC çekeceklerini ve ne zaman başlayacağını bilmediği bu sürecin başlaması durumunda balinaların fiyata verdiği tepkiyle yüksek dalgalanmalar oluşturacakları uyarısında bulundu.

Kurumlardan gelen alım talebinin ne olacağı ve Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat algoritmalarının balinaların satış baskısını karşılayıp karşılamayacağı gibi soruların, BTC’nin kısa vadeli fiyat döngüsünü belirleyecek etkenler olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar