2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Satoshi Bitcoin’in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Satoshi Nakamoto bitcoin’i icat ettiğinde, piyasada toplamda var olacak bitcoin sayısını (kabaca) 21 milyonla sınırladı. Yani tüm bloklar çıkarıldığında dolaşımda maksimum 21 milyon bitcoin olacak.

Binance indirim kodu

Sabit bir arz limiti kesinlikle bitcoine enflasyon karşıtı güç verir, ancak özellikle 21 milyon olarak ayarlanmasının nedenini, Nakamoto ile yazılım geliştiricisi Mike Hearn arasındaki kişisel yazışmalardan bulmaya çalışacağız.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

21 Milyon Akıllıca Bir Seçimdi

Mike Hearn bitcoini daha ilk dönemlerinde keşfetmiş ve Satoshi ile e-mail yazışmaları yapmış bir programcı.

Hearn tarafından paylaşılan bir e-postaya göre Nakamoto, bitcoinin birim fiyatının nihayetinde geleneksel fiat para birimleriyle aynı seviyeye gelmesini amaçladı, böylece örneğin 0.001 BTC = 1 Euro değerinde olacaktı.

“Fiyatları mevcut para birimlerine benzer hale getirecek bir şey seçmek istedim, ancak geleceği bilmeden bu çok zor. Ortada bir şey seçtim” diyor Nakamoto.

“Bitcoin küçük bir niş olarak kalırsa, birim başına mevcut para birimlerinden daha düşük bir değere sahip olacaktır. Dünya ticaretinin bir kısmı için kullanıldığını düşünecek olursanız, o zaman tüm dünya için sadece 21 milyon bitcoin olacaktır, bu yüzden birim başına çok daha fazla değeri olacaktır” diye ekliyor.

Nakamoto’nun tahminlerinde biraz hatalı olduğu ortaya çıktı. 0.001 BTC şu anda 10.62 Euro değerinde, bu da orijinal örneğinin neredeyse 11 katı. Yani Nakamoto 0.001 = 1 Euro olacağını düşünürken, 0.001 bitcoin 1 Euro’nun nerdeyse 11 katı oldu.

Tamam ama Nakamoto 21 milyon Bitcoin’i neye göre seçti?

Nakamoto, Bitcoin’in arz limiti için neden 21 milyonu seçtiğini e-mail ve forum yazışmalarında belirtmiştir, ancak neden öyle olduğunu asla ifade etmemiştir.

Aşağıda vereceğimiz sağlam bir teori, Satoshi’nin Mike Hearn’e gönderdiği e-postada ima ettiği bitcoin’in dağıtım modelini detaylı bir şekilde irdeliyor, ancak maalesef biraz matematik gerektiriyor.

İlgili Haber:  Coinbase, Tüm Çalışanlarına Hisse Senedi Hediye Etti

Şimdi gelin bu teoriye birlikte bakalım.

Birçoğu bitcoinin 21 milyon limitinin, Nakamoto 2 önemli kararı aldığında keyfi olarak belirlendiğine inanıyor:

  1. Bitcoin her 10 dakikada bir (ortalama olarak) blok zincirine yeni bloklar eklemelidir.
  2. Madencilere ödenen ödül (50 BTC ile başlayarak) dört yılda bir yarı yarıya düşmelidir.

Popüler bir forum olan StackExchange’in bitcoin bölümünde yer alan bir gönderi, bitcoinin 21 milyon arz limitinin bilinçli bir seçimden çok matematiksel bir tesadüf olduğunu öne sürüyor.

İşte neden bitcoinin arz limiti olarak 21 milyon seçildiğinin matematiksel açıklaması;

Saatte 6 blok üretilirse 4 yılda 210.240 blok üretilmiş olur. Bu rakamı aşağıya yuvarlarsak yaklaşık olarak 210.000 elde ederiz.

Her 4 yılda bir madencilere dağıtılan blok ödülleri yarıya düşüyor. Bütün blok ödüllerini toplayacak olursak;

50 + 25 + 12.5 + 6.25 + 3.125 + …. = 100 elde ederiz.

Bulduğumuz iki sonucu çarparsak;

210.000 x 100 = 21 milyon

Bu teori şu ana kadar yapılmış en sağlam teorilerden biri ancak bazı sorulara halen cevap veremiyor. Örneğin Satoshi madencilik ödüllerinin yarılanma yılı olarak neden 4 yılı seçti? Çünkü 4 yıl değil de 5 yıl seçseydi yukarıdaki sonuç değişecekti.

Altın Teorisi

Bir diğer teoriye göre Satoshi altının toplam arzı üzerinden bir hesap yaparak 21 milyon rakamını buldu.

Değerli metaller için piyasa araştırmaları yapan GFMS’ye göre 2012 yılı itibarıyla insanlık tarihinde toplam 174.100 ton altın çıkarılmıştır. Bu, yaklaşık olarak 5.6 milyar troy onsa veya hacim olarak yaklaşık 9261 metreküpe veya kenarı 21m’lik bir kübe eşdeğerdir. Bitcoin de sürekli altın ile kıyaslandığından Satoshi altın ile bitcoin arasında böyle bir çıkarım yapmış olabilir. Ancak bu teoride de çıkarılan altın miktarının 2012 baz alınması doğru gözükmüyor. Zira Bitcoin 2009 yılında hayata geçti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar